Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz ÖĞRETMENLERİMİZE BORÇLUYUZ

24 Kasım 1928 yılında Millet Mektepleri’nin açılması ve Mustafa Kemal Atatürk’e ‘Baş Öğretmen’ ünvanının verilmesi dolayısıyla öğretmenleri onurlandırmak için kutlanan ‘24 Kasım Öğretmenler Günü’ dolayısıyla ilimizde de etkinlikler düzenlendi.

Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz ÖĞRETMENLERİMİZE  BORÇLUYUZ

 

24 Kasım 1928 yılında Millet Mektepleri’nin açılması ve Mustafa Kemal Atatürk’e ‘Baş Öğretmen’ ünvanının verilmesi dolayısıyla öğretmenleri onurlandırmak için kutlanan ‘24 Kasım Öğretmenler Günü’ dolayısıyla ilimizde de etkinlikler düzenlendi. 
Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘En büyük savaş, cahilliğe karşı yapılan savaştır’ diyerek önemine değindiği öğretmenlere seslenen Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz, “Bugün buradaysak, bunu anne, babamıza ve öğretmenlerimize borçluyuz” dedi.
Şehit Şerife Bacı Anıtı’na Milli Eğitim Müdürlüğü’nün çelenginin sunulmasıyla başlayan kutlama programı Halk Eğitim Merkezi’nde düzenlenen program ile devam etti. 
Mesleğe yeni başlayan öğretmenler adına bir konuşma gerçekleştiren Şehit Yavuz Ulutaş Çelikoğlu Ortaokulu stajyer öğretmeni Merve Özyürek, böyle kutsal bir mesleği icra ettikleri için gururlu olduklarını söyledi.
Emekli öğretmenler adına bir konuşma gerçekleştiren İbrahim Sevimli ise, “Öğretmenin emekliliği okulundan ve sınıfından uzak kalmasıdır. Emekli olsak da bu erdemi hayatımız boyunca boynumuzda taşıyacağız. Emekli olsak da bizi görüp öğretmenim diye seslenenler olacaktır. Bizde hatırlanmanın mutluluğunu yaşayacağız” dedi.

BAHÇACIOĞLU: HATAMIZIN  TELAFİSİ YOK

Böyle bir mesleği icra etmenin gururunu ve mutluluğunu yaşadıklarını ifade eden İl Milli Eğitim Müdürü Cengiz Bahçacıoğlu da şöyle konuştu; “İnsan içerisinde doğup büyüdüğü aile ortamında temel bilgileri aldıktan sonra daha donanımlı bireyler olmak için bir öğretmene muhtaçtır. İnsanlar öğretmenler sayesinde bilgiyi, ahlakı, maneviyatı, beceriyi ve medeniyeti öğrenebilir. Kültür ve medeniyetin temelini öğretmenler oluşturur. Öğretmen çok iyi bilir ki saygı olmadan bu mesleğin ideal bir şekilde yapılması mümkün değildir. Toplumları karanlıktan aydınlığa çıkarmanın, güvenin, dayanışmanın, saygının, çağdaşlığın ve değişimin kısaca öğrenmenin imzasıdır öğretmen. Değerli meslektaşlarım bir insanı kurtarmanın insanlığı kurtarmak kadar önemli olduğu çok iyi bilinmelidir. Çünkü iyi eğitilen bir insan huzurlu bir toplum ve mutlu bir gelecek demektir. Başağın yetişmesine engel zararlı otlar değil, çiftçinin ihmalidir. Muhatabı insan olan öğretmenlerin yapacağı bir hatanın telafisi yoktur. Hatamız toplumun 
felaketi olacaktır. 

“TEK BİR FERDİ BİLE FEDA EDEMEYİZ”

Nitekim yanlış ellerde yetiştiği için, vatanına ve aziz Türk Milleti’ne kurşun sıkacak kadar yabancılaştırılanların 15 Temmuz gecesi bağrımıza sapladıkları ihanet hançerinin acısını hala yaşıyor ve yaşamaya devam edeceğiz. Eğer, Biz eğitimciler çocuklarımızın hayatlarında vatan hainlerinin dolduracağı boşluklar bırakırsak, ihanet şebekeleri elbette boş durmayacaktır. Bu nedenle feda edilecek tek bir fert bile olmamalıdır. 15 Temmuz gecesinde kurşuna karşı durarak, tanklara kendini siper ederek, bu işgal girişimini engelleyen kahramanlarımızı yetiştirenleri de en kalbi duygularımla selamlıyor ve kutluyorum.” 
Cengiz Bahçacıoğlu’nun konuşmasının ardından mesleğe yeni başlayan öğretmenlerin ant içme törenine geçildi. Yemin ederek göreve başlayan öğretmenlere Belediye Başkanı Tahsin Babaş tarafından hediye takdim edildi.

VALİ KARADENİZ’E SÜPRİZ

Yeni öğretmenlerin and içme töreninin ardından ise emekli öğretmen ve emekli milli eğitim personeline hizmet ve şeref belgeleri Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz tarafından verildi. Hizmet belgelerinin takdiminin ardından Vali Yaşar Karadeniz’e Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından sürpriz yapıldı. Yaşar Karadeniz’in öğretmen eşi Zehra Karadeniz’in Gaziosmanpaşa Mevlana Anadolu Lisesi’nden emekli olması dolayısıyla Milli Eğitim Müdürlüğü’nün hazır bulundurduğu çiçek Vali Yaşar Karadeniz tarafından eşi Zehra Karadeniz’e verildi.

KARADENİZ: ÖĞRETMENLER ÇOK KIYMETLİ

‘Bizler eğer buradaysak bunu anne, babamız ve öğretmenlerimize borçluyuz’ diyen Vali Yaşar Karadeniz şöyle konuştu: “Öğretmenlerimizin fedakarca Türkiye’nin her yerinde göstermiş oldukları çalışmalar ve gayretler sayesinde biz ülke olarak bugün buradayız. Türkiye’de 4 yıllık fakülteyi bitirip de en ücra köylere kadar giden başka bir meslek yoktur. O yüzden sizler bizim için oldukça kıymetlisiniz. Çünkü üniversite ortamından çıkıp ücra bir köye gidip onları anne, babasına, devletine ve milletine hayırlı birer evlat olması için gayret gösteriyorsunuz. O yüzden bugün burada ki kutlama tesadüfi bir kutlama değildir. Özellikle ülkemizin geleceğini aydınlatması için çok büyük bir coşkuyla kutlanılması gerekmektedir. Fedakarlığa küçük bir örnek vermek istiyorum. Değişik günlerin kutlamasında öğretmenlerimiz onlar için kutlama programı hazırlar. Ama öğretmenler günü kutlaması için kendi günlerinin kutlaması için hazırlıklarını kendileri sürdürürler. Öğretmenlerimize bundan sonraki hayatlarında sağlık ve mutluluklar diliyorum” ifadelerini kullandı.
Konuşmaların ardından 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla düzenlenen şiir, resim ve kompozisyon yarışmaların da dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.
Serkan Horuz
Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2017, 11:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER