banner38

banner39

banner46

banner47

banner29
15 Eylül 2019 Pazar

Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz KÜLTÜR BİR ANDA KAZANILMAZ!

Kültür Konseyi tarafından “Halk Kültürü, Ahilik ve Kastamonu Sempozyumu”, dün Rıfat Ilgaz Kültür Merkezi’nde gerçekleşti.

24 Mayıs 2019 Cuma 11:22
  Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz  KÜLTÜR BİR ANDA KAZANILMAZ!


Kültür Konseyi tarafından “Halk Kültürü, Ahilik ve Kastamonu Sempozyumu”, dün Rıfat Ilgaz Kültür Merkezi’nde gerçekleşti.

Yapılan sempozyuma Vali Yaşar Karadeniz, Garnizon Komutanı Personel Albay Gamze Aydoğdu, Belediye Başkan Vekili Mehmet Yurt, İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet İshak, kurum ve kuruluşların temsilcileri de katıldı.

ERİŞ: TEHLİKEYİ ÖNLEMEK GENÇLERE DÜŞÜYOR

Sempozyumun açılış konuşmasını yapan Kültür Konseyi Başkanı Metin Eriş, “Bazı şehirlerimiz vardır, kadim zaman dilimlerinden itibaren birer yerleşim yerleri olarak geleceğe hitap edecek olan imkanlara kavuşmuşlardır. Bu durumda her şeyi sahiplenmesi çok kolay değildir. Gelecekle ile ilgili baktığımızda o şehirde sadece maddi değerler değil, manevi değerler çok daha belirgin yaşanan, geleceğe ışık tutacak olan bir yapı içerisindedir. Kastamonu böylesi mümtaz şehirlerden bir tanesidir. Kastamonu’nun özelliklerinden bir tanesi de madde ile manayı bütünleştirmesidir. Şeyh Şaban-ı Veli gibi bir ulemanın yaşamış olması, Kastamonu’ya özel bir değer katmaktadır. Fakat Kastamonu bir şansı daha yakaladı. Geçen yıl Türk Dünyası Kültür Başkenti seçildi. Bazı şehirlerimiz bu maddi ve manevi değerlere sahip olmasına rağmen, onun değerlerini kavramadıkları için beklenen noktada olmamışlardır. Sayın Valimiz bir kültürel amir olma niyetine sahiptir. Bu bir geleceğin işaretidir. Kültürel varlıklarını gelecek nesillere devredemezseniz ve gelecek nesiller bu değerleri sahiplenmezse, şeklen değil ama sosyal olarak başka devletin tebaaları olursunuz ve bunun farkında olmazsınız. Asıl tehlike buradan kaynaklanıyor. Bu tehlikeleri önlemek gençlerimize düşüyor. Görüyoruz ki, gelecekte pırıl pırıl, hiçbir şeye tebaa olmayacak olan, ilmi araştıran, ilmi geleceğe aktaran bilim adamları ile birlikte olacaksınız. Aile ve akrabalık ilişkileri ile ilgili çalışmalar kitaplaşma noktasına geldi. Önümüzdeki hafta bu kitapta tamamlanmış olacak” dedi.

KARADENİZ: KÜLTÜRÜ SÜRDÜRMEK ZORUNDAYIZ

Vali Yaşar Karadeniz ise, yaptığı konuşmada kültürün öneminden bahsetti. Vali Karadeniz, şöyle konuştu: “Biz Türk Dünyası Kültür Başkenti olduktan sonra, ilimize çok sayıda proje yağdı. Fakat bu projelerin hemen hepsi, Kastamonu’ya bir şey katmak değil, Kastamonu’da bu işten ne kadar bütçe kaparız mantığıyla gelen projelerdi. Hemen hepsine de kapılarımızı kapattık. Kültür Konseyi’ne hariç. Çünkü Birsen hocam memleketine bir şeyler bırakmak istiyordu. Metin hocamızda Kastamonu’ya katkı sunmak için buradaydı. Dolayısıyla bu çalışmaları birlikte yaptık. Sempozyumlara katılan hocalarımızda bu amaçla yer aldılar. Bizlere son derece güzel eserler bıraktılar. Son olarak da Akrabalık İlişkileri ve Aile konulu sempozyumun genel olarak bir kitap haline gelecek olması bizim için değerli olacak. Vatandaş ve muhtar toplantısında bir vatandaşımız aile ilişkilerinin bozulduğunu, bir şeyler yapılması gerektiğini ifade etti. Serzenişinde haklıydı. Bu konu herkesin gündeminde olması gereken ve sahip çıkması gereken bir konuydu. Toplantının sonunda Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğümüz bu konuda bir çalışma yapacak. Kültür bir anda kazanılan bir olay değil. Kültür eğitimle kazanılan bir olay değil. Kültür toplumsal bir birikimdir ve yüzyıllara dayanır. Bizimde kadim bir millet olarak, birikmiş bir halk kültürümüz var. Fakat yaşanan göçlerle köyden kente gelen insanlarımız hem kır kültüründen koptular, hem de kent kültürüne adapte olamadılar. Bu arada kalmışlığı da millet olarak biz aşmak zorundayız. Kentte yaşayan insanların her birinin o kültürün bir parçası haline gelmesi için bir çaba sarf etmemiz gerekiyor. Zaten ahilik esnafımızın kendi içerisinde otokontrol yöntemiyle kurmuş olduğu bir disiplindir. Bu disiplin bizdeki esnaf kültürünün gelişmesini ve bugünlere taşınmasını sağlamıştır. Bu kültürü de korumak zorundayız. Belki adı ahilik olmayacaktır ama bugünkü ismiyle bu kültürü sürdürmek zorundayız. O ilke ve prensipler üzerinden yürümemiz gerekiyor” şeklinde konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından Dr. Metin Eriş’in başkanlığındaki oturum da konuşmacılar katılımcıları bilgilendirdi. Prof. Dr. Mehmet Şeker ‘Ahiliğin Türk Kültür Hayatında Yeri’, Yavuz Selim Uzgur ‘Anadolu’da Ahilik Anlayışı, Ebu’l-Hasan Harakani Örneği’, Dr. İrfan Mısırlı ‘Günümüzde Ahilik ve Mesleki Standartlar ve Belgelendirme İlişkisi’ni anlattı.

Tuğçe Yerdelen

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV