Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz KASTAMONU İLE SAMSUN KÜLTÜR BAKIMINDAN BİRBİRİNE YAKIN İKİ İL

Kastamonu Samsunlular Kültür Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından Kuzeykent Ünal Düğün Salonunda Kastamonu ve Samsun protokolünün katılımıyla iftar programı gerçekleşti. İftar programına katılan Vali Yaşar Karadeniz, Samsun ile Kastamonu’nun benzerliklerinden bahsetti.

  Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz  KASTAMONU İLE SAMSUN KÜLTÜR  BAKIMINDAN BİRBİRİNE YAKIN İKİ İL
banner72

 

Kastamonu Samsunlular Kültür Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından Kuzeykent Ünal Düğün Salonunda Kastamonu ve Samsun protokolünün katılımıyla iftar programı gerçekleşti. İftar programına katılan Vali Yaşar Karadeniz, Samsun ile Kastamonu’nun benzerliklerinden bahsetti. 

Vali Yaşar Karadeniz,  AK Parti Milletvekili Hakkı Köylü, Belediye Başkan Vekili Mehmet Yurt, İdare Mahkemesi Başkanı Berkan Ayturan, İl Müftüsü Ahmet Süzen, Kastamonu Samsunlular Kültür Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Cevdet Çelik, yönetim kurulu üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

ÇELİK: BİR ÜYEMİZİN TALEBİ HEPİMİZİN TALEBİDİR

İftar programının açılış konuşmasını yapan Kastamonu Samsunlular Kültür Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Cevdet Çelik, “Ramazan ayı, küskünlüklerin sona erdiği, dargınlıkların unutulduğu, kardeşlik duygularının sağlamlaştığı aylardandır. 11 ayın sultanı Ramazan ayı; o kadar ihtişamlıdır ki, gelişi bütün insanlık tarafından 11 ay beklenir ve gidişindeki keder de ancak böyle bir ikinci geliş ümidiyle hafifler. Tasa sevince, hüzün ise neşeye dönüşür. Rahmet ve şefkat dolu günlerin en değerlilerinden olan Ramazan ayımız mübarek olsun. Kastamonu’da resmi olarak ikamet eden 5 bin 89 Samsunlu vatandaşımız bulunuyor. Özellikle belli dönemlerde bu sayı 20 binin üzerine çıkmaktadır. İnşaat sektöründe Vezirköprülü inşaat işçilerimiz söz sahibidir. Gerek ekonomi, gerek sosyal, gerek kültürel ve hatta siyasal alanda sesimizi duyurmak, haklarımızı korumak, ortak taleplerimizi ve kazanımlarımızı arttırmak istiyoruz. Doğduğumuz yer ile doyduğumuz yer arasında elçilik yapıyoruz. Bizler Kastamonu’da yaşayan Samsunlular olarak tek yumruk halindeyiz. Bir üyemizin talebi hepimizin talebidir. Bir üyemizin sorunu hepimizin sorunudur. Bir üyemizin kaygısı hepimizin kaygısıdır.

“HER ZAMAN TEK SES OLDUK”

Biz her zaman tek ses olduk, olmaya da devam edeceğiz. Ekmeğimizi bu şehirde yedik. Suyumuzu bu şehirden içtik.  Alın terimizi bu şehirde akıttık. Kazancımızı da yine bu şehir için harcadık. Ortak paydada bir araya gelip dernekleştik. Siyasallaşmadık. Siyasi görüş farkı oluşturmadan tüm hemşerilerimizi ortak paydada buluşturmaya çalıştık. Bizlerin örgütlenmesinin amaçlarından biri de tek yürek olmaktır. Doğduğumuz yer ile doyduğumuz yer arasında elçiliğini yapmayı planlıyoruz. Kültürel ve sosyal faaliyetlerimizi kahramanlar ve evliyalar diyarı Kastamonu’da yaşayan Samsunlu hemşerilerimizi aynı çatı altında toplamak, hizmet etmek, üye ve hemşerilerimizin huzur ve refahını artırıcı her türlü sosyal, kültürel, ekonomik, eğitim, gerektiğinde yardım faaliyetlerinde bulunmak amacıyla hayata geçirdik ve geçirmeye de devam edeceğiz. Samsun ve ilçelerine ait kültürlerin yaşatılması ve gelecek nesillere aktarılması, aynı zamanda Kastamonu’da yaşayan Samsun kültür elçilerimizden kendi kültürlerini unutmalarını engellemek için çalışıyoruz. Sesimizi daha geniş kitlere sesimizi duyurmak için kısa, orta ve uzun vadede projeler üreteceğiz” dedi.

Belediye Başkan Vekili Mehmet Yurt, gerçekleşen iftar programında emeği geçenlere teşekkür etti. Ayrıca Yurt, Ramazan ayın hayırlara vesile olmasını temenni etti.

KÖYLÜ: YANLIŞLIK VARSA, YANLIŞ DİYE BELİRTTİN

AK Parti Milletvekili Hakkı Köylü, ise şöyle konuştu: “Samsun benim yabancı olduğum bir il değil. Meslek hayatım devam ettiği sürece, her sene Samsun’a gezmeye giderdim. Samsun’daki akrabalarımı ziyaret ederdim. En kısa zamanda tekrar Samsun’a gideceğim. Kendi ili Samsun olup, Kastamonu’da yaşayanlar buranın tüm haklarından istifade etsinler. Bulunduğunuz, çalıştığınız ilin her şeyine müdahale edin. Yanlışlık varsa, yanlış diye belirtin. İyi tarafları varsa ise, iyi diyerek söyleyin. Siz artık Kastamonu’da yaşayan, burayı içine sindiren kişisiniz. Samsun’u unutmayacaksınız ama sizler artık Kastamonulusunuz. Ben ne kadar Kastamonuluysam, sizde Kastamonulusunuz. Ayrımız, gayrımız yok. Önümüzdeki Ramazan bayramının, hemşerilerimize, memleketimize hayırlar getirmesini diliyorum.”

KARADENİZ: SAMSUNLULAR, EKMEK KAVGASI PEŞİNDEDİR

“Samsun, Karadeniz’in kenarında güzel bir limanı bulunan, ülkemizin güzel illerinden birisidir” diyen Vali Yaşar Karadeniz, “Kastamonu, bölgemizin, yöremizin bir cazibe merkezidir. Samsun hem çevremizden hem de Doğu Karadeniz’den göç alan bir şehir. Ancak, Samsun aynı zamanda dışarıya oldukça göç veren illerden birisidir. Hem göç alıyor, hem göç veriyor. Hakkari’den, Çanakkale’ye kadar Türkiye’nin birçok yerinde görev yaptım. Her yerde Samsunlu hemşerilerimi gördüm. Samsunlular, ekmek kavgası peşindedir. Samsunlar nereye gidip, nerede çalıştılarsa orada insanlarımızın güvenlerini kazandılar. Tüm güven kapılarını sonuna kadar açmışlardır. Mülkü idare amiri olarak, çalıştığım yerlerde hemşerilerimle gurur duymuşumdur. Kastamonu ile Samsun kültür bakımında birbirine yakın iki il. İnsan yapımız aynı, tiridimiz ortak, hatta kenevir deyince akla iki tane il geliyor biri Samsun diğeri Kastamonu. Bu iftarı düzenlediği için Samsun’lular Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanına huzurlarınızda teşekkür ediyorum hepinize Ramazan boyunca sağlıklı, mutlu bir ramazan geçirmenizi temenni ediyorum” açıklamasında bulundu.

Tuğçe Yerdelen

Güncelleme Tarihi: 14 Mayıs 2019, 10:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER