Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz KASTAMONU COĞRAFİ VE BEŞERİ ZENGİNLİĞE SAHİP

Kültür Konseyi tarafından 2 gün boyunca Rıfat Ilgaz Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen Halk Kültürü, Ahilik ve Kastamonu Sempozyumu, Değerlendirme Oturumuyla sona erdi. Oturumun başkanlığını yapan Vali Yaşar Karadeniz, Kastamonu’nun kültürel zenginliklerini, coğrafi işaretleri ve tarihi mekanların şehre değer kazandırdığını belirtti.

Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz KASTAMONU COĞRAFİ VE BEŞERİ ZENGİNLİĞE SAHİP
banner72

 

Kültür Konseyi tarafından 2 gün boyunca Rıfat Ilgaz Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen Halk Kültürü, Ahilik ve Kastamonu Sempozyumu, Değerlendirme Oturumuyla sona erdi. Oturumun başkanlığını yapan Vali Yaşar Karadeniz, Kastamonu’nun kültürel zenginliklerini, coğrafi işaretleri ve tarihi mekanların şehre değer kazandırdığını belirtti.

Değerlendirme Oturumuna geçmeden önce Prof.Dr. M. Serhat Yılmaz Başkanlığında, gerçekleşen oturumda  “Geçmişten Günümüze Kastamonu’da Mesken Anlayışı” konusunda Prof.Dr. Kutgün Eyüpgiller tarafından, “Kastamonu Sosyo- Ekonomik Yapısından Kenevir” konusunda Ata Erdoğdu tarafından, “Geleneksel El Sanatlarıyla Kastamonu “ konusunda Tamer Kurt tarafından, “Türkiye’de Bir İlk Kastamonu Şapka Müzesi” konusunda İlknur Ayhan tarafından bilgiler verildi. Ardından Değerlendirme Oturumuna geçildi.

Kültür Konseyi Başkanı Dr. Metin Ekşi, Prof. Dr. Mehmet Serhat Yılmaz, Prof. Dr. Mahir Aydın, Prof. Dr. Fatma Ahsen Turan, Prof. Dr. Refik Turan ve Prof. Dr. Birsel Küçüksipahioğlu katıldığı oturumda Kastamonu enine boyuna değerlendirildi.

Halk Kültürü, Ahilik ve Kastamonu sempozyumunda 2 gün içinde bildiriler yapıldığını söyleyen Vali Yaşar Karadeniz, değerlendirme oturumun açılış konuşmasını yaptı. Vali Karadeniz, “Bu yapılan sempozyum yayına dönüşürse o bilgiler hepimizin elinin altında olacaktır. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

AYDIN: KASTAMONU, TÜRK KÜLTÜRÜNÜN ÇINARIDIR

Kastamonu’da 2’nci kez olduğunu ifade eden  Prof. Dr. Mahir Aydın, “İlk gelişim Kültür Başkentliği nedeniyleydi. Kastamonu Türk kültürünün çınarlarıdır. Antik Çağda geçiş güzergahı ve zenginlik beldesi olan Kastamonu aradan geçen zamanda yeni açılımların yeni gelişimlerin eşiğindedir. Kastamonu bir konu ya da birkaç konuda  markalaşabilir. Elde olanları değerlendirip hangisini başarılabileceği ortaya koymalıyız” diye konuştu.

KÜÇÜKSİPAHİOĞLU: KASTAMONU’YU ÖNEMSİYORUM

Halk Kültürü, Ahilik ve Kastamonu sempozyumunun güzel bir şekilde tamamlandığını söyleyen Prof. Dr. Birsel Küçüksipahioğlu, şunları belirtti: “Sempozyumun ilk gününde Ahiliği tartıştık. Çok kıymetli bilgiler verildi. Ahi vakıfları anlatılmaya çalışıldı. Sonraki oturumlar tarih ve kültürle alakaydı. Kastamonu kadim bir şehir kaynaklarda Türkmen başkenti olarak adlandırılıyor. Türk akınları ve Türkler tarafından fehti Bizans İmparatorluğunun şehri elinde tutmak için yaptığı çalışmalar üzerinde duruldu. Şehrin kültürel unsurları gelenekleri anlatıldı. Her biri birinden değerli bildirilerdi. Geçen sene Türk Dünyası Kültür Başkenti kapsamında çalışmalarımızı yapmıştık. Bu çalışmalara yeni bir çalışma ilave ederek bir adım daha öteye gittik. Burayı bırakmadan çalışmalarımıza devam edeceğiz. Çok zengin bir miras, zengin bir kültür ve güçlü bir gelenek var. Hem kendi memleketim olduğu için hem de tarih süreçte önemli bir geçmişe sahip olduğu için bu şehri önemsiyorum. Benzer toplantıların devam etmesi hususunda elimizden geleni yapacağız.”

TURAN: KASTAMONU YERYÜZÜNDE CENNET KÖŞELERDEN BİRİSİ

Potansiyel kelimesinin anlamını açıklayarak konuşan Prof. Dr. Refik Turan, “Potansiyel Türk Dil Kurumu’nda bu gizli kalmış güç olarak tanımlanıyor. Kastamonu’da böyle bir şey, gizli kalmış bir güç. Hala da yeraltındaki gücünü ortaya koyamamış. Bu toplantıda bu gizli kalmış bir gücün iz ve işaretlerini veriyor, onu göstermeye çalışıyor. Öncelikle tarih ve kültür. Şehrimiz tarih kokuyor. Kastamonu özelinde tarihsel zenginliği olan bir yer. Bunu daha da münasip bir noktaya çekecek olursak, Cumhuriyet Meydanı ile Nasrullah Meydanı’nı; daha önceki valilerimizden ve belediye başkanlarımızdan da talep etmiştim; ne olur birleştirin. Cumhuriyet Meydanı ile Nasrullah Meydanı birleştiğinde tüm dünyada emsalsiz bir noktaya gelecektir. Kastamonu’nun 2’nci bir gücü iktisat gücü. Tarihte Kastamonu’nun böyle bir yeri var ama şu anda hak ettiği noktada değil. Fakat tarihteki noktasına gelebilecek bir yapısı da var. 3’üncü gücü sosyolojik gücü. Toplum her zaman bir güçtür. Kastamonu Milli Mücadeleye toplum gücüyle nefes oldu. 4’üncü gücü ise tabiat gücü. Allah’ın yeryüzünde cennet köşelerinden birisi. Kastamonu tüm bunlarla birlikte bir güç olarak duruyor. Bu gücü ortaya çıkarmak Kastamonuluların 1’inci görevi” şeklinde konuştu.

TURAN: SORULARA CEVAP VEREN KONUŞABİLDİĞİNİZ BİR ŞEHİR

Kastamonu’nun kültür şehri olduğunu ve şehrin ruhu olduğunu belirten Prof. Dr. Fatma Ahsen Turan, “Şehre baktığımızda somut olan ve somut olmayan bütün kültürel mirası şehrin kimliğini oluşturmaktadır. Yemekler, kişiler, Kastamonu’nun kimliğini oluşturuyor. Şeyh Şaban-ı Veli Kastamonu’nun manevi kurucusudur. Bugün buradan eli dolu çıkacaksak, bir takım kârımız olması gerekiyor. Biz ahilik ahlakı ve prensibiyle, Kastamonu kültürünü birleştirdiğimizde kültür ve tarih ekonomik güce dönüşür. Kültür ve tarihi ekonomik güce dönüştürmek için tabi ki ahilik ahlakı ve prensipleri ve dahi üretkenliği ve dahi kooperatifçiliği gündemde de olmalı. Bu sebepten dolayı bugünün çıktılarını üretime dönüştürüp, kültür ekonomisine haline getirdiğimizde 2 güne çıktıları fevkalade olacaktır. Kastamonu bunu hak ediyor. Kastamonu bir kültür şehri. Kastamonu çok eskilere dayanan bir tarihi şehir. Kastamonu neresine bakarsanız bakın, soru sorduğumuzda bize cevap veren, cevap aldığımız, konuşabildiğimiz bir şehir. Biz Kastamonu konuştuğu takdirde mutlu olacağız. Kastamonulular Kastamonu’ya soru sorduğunda ve bunu kültür ekonomisi olarak kazanca dönüştürdüğünde, yatırımcılar, mimarlar, el sanatları uzmanları yatırımlara dönüştüğünde, bugünün konuşmalarının neticeleri alınmış ve kazanca dönüştürülmüş olacak” ifadelerini kullandı.

YILMAZ: SEMPOZYUMUN KISA ZAMANDA

KİTAPLAŞTIRILMASINI DİLİYORUM

Prof. Dr. Mehmet Serhat Yılmaz ise şu ifadeleri kullandı: “Keşke zamanında İstiklal Harbiyle, inkılaplarla ilgili çok fazla derleme yapabilseydik, yapamadık. Basının burada güçlü olması, basına yansıyanlarla devam ediyoruz. Onlardan çok faydalanıyoruz. Onlar çok önemli bir yazılı kaynak bizim için. Kastamonu Üniversitesi’nde yeni yeni Kastamonu yerel tarihi hakkında çalışan hocalarımız var. Onlar çalışmalar yapıyorlar ama yetersiz. Hakikaten yapılacak iş çok. Sempozyumlar vesilesiyle bizde belirli konulara ister istemez yoğunlaşıyoruz. Buradan çıkardığımız derslerle öğrencilerimizi boşluklara yönlendirmeye çalışıyoruz. Verimli bir sempozyum olduğunun kanaatindeyim. Kısa zamanda kitaplaştırılmasını diliyorum. Kastamonu’nun Milli Mücadele’de önemli bir yeri var. Bu senede Milli Mücadele’nin başlamasının 100’üncü yılı. Açıksöz Gazetesi’nin yayınlamaya başlamasının 100’üncü yılı. 10 Aralık İlk Türk Kadın Mitingi’nin düzenlenmesinin 100’üncü yılı. Biz geçen yıl Türk Dünyası Kültür Başkenti etkinliğinde yoğun bir dönem oldu. O yoğunluk sempozyumlarla devam ediyor. Yine Milli Mücadele’nin 100’üncü yılı dolayısıyla etkinlikler yapılmasının da ilimize faydalı olacağını düşünüyorum.”

EKŞİ: 2 GÜN İÇİNDE 25 FİKİR İNSANI FİKİRLERİNİ PAYLAŞTI

Kültür Konseyi Başkanı Dr. Metin Ekşi ise: “2 gün içerisinde yaklaşık 25 fikir insanı, bilim insanı fikirlerini paylaştılar. Buradaki konuşmaların kalıcı olması lazım. Onun için buradaki konuşmaları öğrencilerimize bildirmek mecburiyetindeyiz. Düzenlenen sempozyumlarla neredeyse toplam 2 binin üzerinde sayfaya sahip olan 4-5 kitaba sahip oldu Kastamonu. Sayın Valimizin kültüre verdiği önemle geleceğe örnek olduğunu düşünüyorum. Son sempozyumunda Türk topluluklarının taşımış oldukları kültür değerlerin Kastamonu’da nasıl oluştuğunu ve tabiat ile bütünleştiğini görmek açısından çok önemliydi” dedi.

KARADENİZ: 2 YILDIR ÇALIŞMALARIMIZ DEVAM EDİYOR

Sempozyumu değerlendiren Vali Yaşar Karadeniz, “Gerçekten Kastamonu kültürel zenginliğin yanında coğrafi ve beşeri zenginliğe sahip bir ilimiz. Bununla ilgili zaman zaman hem bu tip sempozyumlarla, fikir alışverişine dayalı çalışmalarımız oluyor. Zaman zaman da buralardan çıkan sonuçlardan Kastamonu adına neler yapabiliriz diye eyleme dönük çalışmalarda söz konusu. 2 gün içerisinde kültürel konularla ilgili birçok konuya değinildi. Kültür Başkentliği etkinlikleri çerçevesinde başka kitaplarımızda oldu. 15’e yakın yayın kazanmış olduk. O yayınlar Kültür Başkentliğinden gelecek nesillere kadar aktarabileceğimiz en önemli unsurlardan birisi. Zenginliği potansiyeli açığa çıkarmaya yönelikte çalışmalar yapılıyor. Bunları ulaşılabilir hale getirme sorunu vardı son 2 yıldır da bu konuyla ilgili çalışmalarımız devam ediyor.

“ILGAZ’DAKİ TESİSLERİMİZ YÜZDE 100 DOLULUK ORANINA SAHİP”

Markalaşma dedik bu da çok önemli. 2 yıl önce bizim 2 tane coğrafi işaret almış ürünümüz vardı bugün 9 tane var. 17-18 tane de başvurusunu yaptığımız inceleme aşamasında olan ürünümüz var. Bu konuda çalışan arkadaşlarımızla, üniversitemizle 3 aydır bir araya geliyoruz. Ürünlerle ilgili işlemler hangi aşamada, ne durumda, bir aksilik olursa bunu nasıl aşarız diye değerlendirilmesi yapılıyor. Bu arada yeni başvurusu yapılacak ürünlerde bu toplantılarda konuşuluyor. Başvurusunu yaptığımız ürünlerde yola devam edersek coğrafi işaretler konusunda lider olan Gaziantep ve Şanlıurfa ilini yakalayacak kapasiteye, birikime ulaşmış oluruz. Tarihi mekanları ayağa kaldırmayla ilgili çalışmalar, tanıtım ile ilgili çalışmalar da devam ediyor. Ilgaz’ımızın yeni pistini de hayata geçirmeye yönelik çalışmalar var ki eğer bunu hayata geçirirsek yeni tesisleri ihtiyaç doğrultusunda kazandırmış olacağız. Ilgaz’daki diğer tesislerimiz de yüzde 100 doluluk oranına sahip. Bunun yanında tabi ki beşeri kültürümüzü de tarihi kişiliklerimiz, edebiyata hizmet etmiş önemli kişilerimiz var. Bunları da gelecek nesillere aktaracak çalışmaları yürütmemiz lazım. Bunun bir ayağı yayınlar diğer ayağı da müzelerde belki canlandırmak, kalıcı kılmak ve bu çerçevede yaptığımız bu sempozyum da aslında tüm bu bütünün bir parçası” ifadelerini kullandı.

Programının sonunda sempozyuma konuşmacı olarak katılan ve emeği geçenlere plaketleri, Vali Karadeniz tarafından verildi.

Tuğçe Yerdelen

Güncelleme Tarihi: 27 Mayıs 2019, 10:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER