banner38

banner39

banner46

banner47

banner29
19 Nisan 2019 Cuma

Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz HER AN HER YERDE KARŞIMIZA BİR DENETİM EKİBİ ÇIKABİLİR

2018-2019 Eğitim Öğretim Yılı Okul Güvenliği Toplantısı Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz’in başkanlığında Halk Eğitim Merkezinde yapıldı.

Aciksoz Haber -->
13 Eylül 2018 Perşembe 10:27
Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz  HER AN HER YERDE KARŞIMIZA BİR DENETİM EKİBİ ÇIKABİLİR
 

2018-2019 Eğitim Öğretim Yılı Okul Güvenliği Toplantısı Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz’in başkanlığında Halk Eğitim Merkezinde yapıldı.

Eğitim Öğretim Yılı Hazırlık toplantısına ayrıca, Belediye Başkan Vekili Eşref Can, İl Emniyet Müdürü Metin Turgay Karabulak, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Metin Özbek, İl Milli Eğitim Müdür Vekili Yaşar Dolapcı katıldı.

“TÜM TEDBİRLER ALINDI”

Vali Yaşar Karadeniz, yaptığı konuşmada, şu ifadelere yer verdi: “2018-2019 eğitim yılında tüm öğretmen ve öğrencilerimize başarılar diliyorum. Okul güvenliği ile ilgili alınan tedbirler en olumsuz şartlar, en kötü ihtimaller düşünülerek, ülkemiz çapında alınmış tedbirlerdir. Bunun için hazırlanan eylem planını hem gençlerin hem de ailelerin burada bu işle mücadele veriliyor hissini uyandıracak şekilde aktif bir şekilde yürütmemiz lazım.

“GENÇLER BİZİM BİRİNCİ ÖNCELİĞİMİZ”

Eylem planını tüm kurumlar dört elle sarılarak uygulama aşamasına getirmek durumundadırlar, bunun içinde eylem planının içeriğinde olan birinci öncelik önleyiciliktir. Uyuşturucuya insanların bulaşmamasını, uyuşturucu ile insanların tanışmamasını sağlamaktır. Bu anlamda gençler bizim birinci önceliğimiz, gençlere her yönden sahip çıkmamız gerekiyor. Eğitim öğretim faaliyeti sadece test çözdürmek ile eğer sınırlı kalırsa, eğitim ayağı zayıf kalıyor o zamanda risk başlıyor. Burada rehber öğretmenlerimize ve sınıf öğretmenlerimize çok daha fazla bir görev düşüyor. Hem rehber öğretmenlerimiz, hem sınıf öğretmenlerimiz her öğrencisini bire bir takip edip içinde risk taşıma olan durumu varsa bununla özel olarak ilgilenmeli ve iletilmesi gereken kurumlar varsa oralara iletmelidir.

“HER AN HER YERDE KARŞIMIZA BİR DENETİM EKİBİ ÇIKABİLİR”

Başarısız öğrencinin başarısızlığının sebeplerini irdeleyeceğiz. Bugün ki artık tıbbi imkanlarla eğer onda zekasından kaynaklanan bir sorun yoksa artık bunun teknikleri tüm dünyada geliştirilmiş. Ülkemizde de var ve bununla ilgili bildiğim kadarıyla ilimizde bir seminerde uygulandı. Biz onu iyi yetiştirirsek bu topluma verimli faydalı bir birey olacak. Biz onu ihmal edersek de hem çevresine, hem ailesine, hem de ülkesine karşı sorunlu bir vatandaş olarak artık yaşayabildiği kadar yaşayacak. O noktaya kesinlikle ve kesinlikle durumu götürmememiz gerekiyor. Denetimler konusu da çok önemli. Bunun denetimlerin yapılması gerekiyor. Onun için şunun bilmesi lazım, her an her yerde karşımıza bir denetim ekibi çıkabilir. Bu servislerle ilgili bir denetim olabilir, internet kafe denetimleri olabilir, okul kantinleri denetimi olabilir. Her idareci aynı zamanda kendi yönettiği kurumu denetlemekle yükümlüdür. Dolayısıyla okuldaki denetlemesi gereken her yeri denetleyecek. Dolayısıyla idarecilerimiz bu denetim görevlerini aynı diğer müfettişler gibi ve denetlemekle yükümlü kişi ve kurumlar gibi denetim görevlerini sürdürecekler ve okullarında da herhangi bir olumsuz gidişat olduğunda da yapılması gereken adımları atarak, sonuç alınıncaya kadar takip edecekler. Sonuç ne zaman alınır, ondan sonra o görev yapılmış ve bitirilmiş demektir. Son olarak söyleyeceğim konu; okullarımızın tabi ki kendi imkanları ile alamayacağı tedbirlerde emniyet ve jandarma birimlerine mutlaka ve mutlaka ihtiyaçları olacak ve onunla ilgili bu yıl ilave tedbirler alındı. Okulunuzla o okuldan sorumlu emniyet ve jandarma personeli arasında devamlı bir irtibatlaşma olacak. Üniversitemizin de, yükseköğretim öğrencilerimiz kaldığı bölgelerde de emniyetimizin de daha hassas olması ve orada da bu tedbirleri alması ve özellikle uyuşturucu bağımlılığı konusunda bu bölgede çok aktif olmamız gerektiğini geçmiş yıllardan biliyoruz. Onun için ben bu prensipler dahilinde ve sizlere Bakanlık genelgeleri doğrultusunda bu yıl ki geçen yıl olduğu gibi daha aktif, daha güvenlikli ve daha başarılı bir eğitim- öğretim yılını geçireceğimizi temenni ediyor hepinize tekrar başarılar diliyorum.”

ÇİÇEKLERİ SOLDURMAYALIM” PROJESİ

Okul Güvenliği bağlamında hazırlanmış olan çalışmalara ilişkin, İl Milli Eğitim Müdürlüğü Şube Müdürü Hüseyin Kendir’in sunumları ile başlayan toplantıda; güvenlik konusunda yapılan faaliyetler, seminerler ve uyuşturucuyla mücadele kapsamında yapılan “Çiçekleri Soldurmayalım” projesi ile ilgili çalışmalar hakkında bilgiler verildi.

“2018-2019 yılı okul güvenliği toplantısında temel maksadımız okullarımızın ve öğrencilerimizin eğitim alırken ki yakın çevrelerini onlar için güvenli hale getirebilmek” diyen İl Milli Eğitim Müdür Vekili Yaşar Dolapcı; “İl Emniyet Müdürlüğümüz, İl Jandarma Komutanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü ve Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü gibi kuruluşlarımız bu görevi yaparken bizimle birlikte en büyük paydaşımız ve güvencemiz konumundadır” şeklinde konuştu.

Ayrıca gündemde yer alan, okul güvenliğinin sağlanması, uyuşturucu ve uyarıcı maddelerle mücadele, taşıma yoluyla eğitime erişimin güvenli bir şekilde yapılması, öğrencilerin güvenli bir şekilde servislerle taşınması, okul güvenlik kamera sistemlerinin kent güvenlik sistemleri ile entegrasyonu, okul güvenlik kameralarının tamamlanması, öğrencilerin gün ışığından daha fazla yararlandırılmasına yönelik konular görüşüldü.
(Haber Merkezi)

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV