09 Ağustos 2020 Pazar

Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz Daha fazla ürünle başvuru yapmamız gerekiyor

Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı (KATSO) Oğuz Fındıkoğlu ve yönetimi, Vali Yaşar Karadeniz başkanlığındaki Coğrafi İşaretler Komisyonu’nu ziyaret etti. Yöresel Ürünler Fuarı’nda (YÖREX) Kastamonu Taş Baskı Dokuması’nın Coğrafi İşaret Tescil Belgelerini Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın elinden alan Fındıkoğlu, Vali Yaşar Karadeniz ve Coğrafi İşaretler Komisyonu’na teşekkür etti.

31 Ekim 2019 Perşembe 10:28
 Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz  Daha fazla ürünle başvuru yapmamız gerekiyor
 

Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı (KATSO) Oğuz Fındıkoğlu ve yönetimi, Vali Yaşar Karadeniz başkanlığındaki Coğrafi İşaretler Komisyonu’nu ziyaret etti. Yöresel Ürünler Fuarı’nda (YÖREX) Kastamonu Taş Baskı Dokuması’nın Coğrafi İşaret Tescil Belgelerini Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın elinden alan Fındıkoğlu, Vali Yaşar Karadeniz ve Coğrafi İşaretler Komisyonu’na teşekkür etti. 

Taşköprü Sarımsağı, Taşköprü Kuyu Kebabı, Pınarbaşı Kara Çorba, Tosya Pirinci, Tosya Bıçkısı, Daday Etli Ekmeği, Kastamonu Çekme Helvası, Kastamonu Siyez Bulguru, Kastamonu Simidi, Devrekani Hindi Banduması ve Kastamonu Taş Baskısı ile Kastamonu’nun Coğrafi İşaretli ürün sayısı 11’e yükseldi. İnceleme aşamasındaki ürünler ise:  Kastamonu Tiridi, Tosya Kıstısı, Araç Soğanı, Cide Ceviz Helvası, Devrekani Cırık Tatlısı, Doğanyurt Kestane Balı, Fındık Şekeri, Göce Çorbası, Kastamonu Kestane Balı, Kastamonu Örme Fanilası, Kastamonu Pastırması, Kastamonu Siyez Buğdayı, Kastamonu Siyez Unu, Kastamonu Üryani Eriği, Kastamonu Yaş Tarhanası, Şehit Şerife Bacı Mantısı ve Şehit Şerife Bacı Tatlısı.

KARADENİZ: SİYEZ UNU VE SİYEZ BUĞDAYINI DÖRT GÖZLE BEKLİYORUZ

Kendilerini teşekkür ziyaretine gelen Fındıkoğlu’na memnuniyetini dile getiren Vali Karadeniz, Coğrafi İşaretli ürünlerin 2’den 11’e kısa bir süre içinde çıktığını söyledi. En son Kastamonu Taş Baskı Dokuması’nın Coğrafi İşaret tescil belgesinin alındığını ifade eden Vali Karadeniz, “Yakaladığımız başarı güzel bir başarı ama daha yapmamız gereken işler olduğunu unutmayalım. En son bana Ticaret, Sanayi İl Müdürlüğümüzden verilen rakama göre; şu anda bizim başvurusunu yaptığımız ve sıra bekleyen ürün sıralamasında Türkiye’de 4’üncü sıradayız. Fakat biz ilk 3’te yer alacağız hedefini koymuşsak, demek ki daha fazla ürünle başvuru yapmamız gerekiyor. Yine Kastamonu’muza ait, ilçelerimize ait ürünlerle ilgili çalışmalarımızı o ürün hangi kurum ya da oda adına tescili yapılacaksa çalışmalar yapılarak bu sayıyı arttırmamız gerekiyor. Coğrafi İşaret almak bu işin birinci ayağı. Bunun ikinci ayağı Coğrafi İşaretli ürünleri markalaştırmak ve pazarlamasını yapmak. Üçüncü ayağı da bunu üretenlerin yıllık, periyodik denetimleri yapılarak, o ürünün Coğrafi İşaret almasını sağlayan özelliklerini kaybetmesini önlemek. Dolayısıyla bundan sonraki çalışmamız, bu üç eksen etrafında sürmelidir. Şu anda sırada 17 ürünümüz bekliyor. Siyez buğdayını ve siyez ununu da dört gözle bekliyoruz. Onlarda bizim için önemli” dedi.

FINDIKOĞLU: KAZANIM VE İYİ BİR TANITIM OLDU

“Antalya YÖREX’te iki tane takdim aldık” diyen KATSO Başkanı Oğuz Fındıkoğlu ise, şöyle konuştu: “Bakanımız tarafından bir tanesi siyez bulgurumuz, diğeri taş baskımıza tescil belgelerini takdim etti. Bu iki ürünümüzde tescillenmiş oldu. Bunlarla birlikte Kastamonu’da 11’inci ürünümüz tescillenmiş oldu. Türkiye sıralamasında da 6’ncı sıradayız. Gelecek 2 tane ürünümüzden sonrada inşallah 4’üncü sıraya çıkacağız. Onlarında tüm eksikleri tamamlanmış ve şu anda hali hazırda itiraz sürecinde beklemektedirler. Şu anda bunların onaylanmasının ardından 4’üncü sıraya, akabinde bekleyenlerle birlikte 3’üncü sıraya çok kısa sürede ulaşacağımızı düşünüyorum. Antalya’da Bakanımız tarafından 4 tane takdim yapıldı. Biz çalışkan bir il olduğumuz için 2 tanesini biz aldık. Diğerlerini Rize ve Mardin aldı. Bizim için Coğrafi İşaretli ürünlerimizin 81 ilin huzurunda Bakanımız tarafından verilmesi hem siyezimizin hem taş baskımızın 81 ilde aynı anda reklamı oldu. Antalya’da şu anda geçen sene gastronomi olarak gittiğimiz fuarda, Coğrafi İşaretli ürünlerle gittik. Bu ürünlerimiz arasından pastırmamız Diyarbakır Gurme Fuarı’na davet edildi. Çekme helvamız Şoförler Cemiyeti Odaları tarafından anlaşmak için davet edildi. Çekme helvamız konusunda anlaşma yapılacak ve her tarafta ürünleri satılacak. Siyez bulguru Tekirdağ Bakliyatçılar Odası tarafından davet edildi. Yüklü bir anlaşma sağlanması bekleniyor. Sarımsak Antalya Sebze, Meyve Hali tarafından talep gördü. Bu halde iyi bir pazarın olacağını ve coğrafi işaretli ürün olmasından dolayı ciddi bir pazarın olacağı, hatta rakamının da bu rakamda kalmayıp, kilosunun 100 TL’ye kadar çıkacağı söyleniyor. Bunu başarabilirsek çok daha iyi olacağız. Bunun dışında Coğrafi İşaret Fuarımızda, Metro, Migros, Carrefour ve Özdilek firmaları da bizim ürünlerimize stantlarında yer açacaklarını söylediler. Bu sene ilimizdeki üyelerimizi fuara götürmüştük. Elleri boş, cepleri dolu döndüler. Bu da bir kazanım ve iyi bir tanıtım oldu.”

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve Türk Patent Kurumu Başkanı Prof.Dr. Habip Asan tarafından Kastamonu Taşbaskı ve Kastamonu Siyez Bulguru adına ilimize verilen Coğrafi İşaret Tescil Belgesi, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Oğuz Fındıkoğlu tarafından Vali Karadeniz’e takdim edildi.

Tuğçe Yerdelen

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV