Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz ÇOK KATLI BİNALARI KÖYLERİMİZE SOKMAYIN

İl Genel Meclis (İGM) Üyeleri ile Merkez İlçe-Köy ve Mahalle Muhtarlarına yönelik Halk Eğitim Merkezi Salonu’nda dün “Hizmet İçi Eğitim Programı” düzenlendi.

Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz  ÇOK KATLI BİNALARI KÖYLERİMİZE SOKMAYIN
banner72

 

İl Genel Meclis (İGM)  Üyeleri ile Merkez İlçe-Köy ve Mahalle Muhtarlarına yönelik Halk Eğitim Merkezi Salonu’nda dün “Hizmet İçi Eğitim Programı” düzenlendi.

Gerçekleşen programa Vali Yaşar Karadeniz, AK Parti Milletvekili Metin Çelik, Garnizon Komutan Prs. Alb. Gamze Aydoğdu, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Tahir Zafer Karahasan, İl Milli Eğitim Müdürü Cengiz Bahçacıoğlu, İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet İshak, Ziraat Odası Başkanı Mehmet Butur, Kastamonu Üniversitesi (KÜ) İletişim Fakültesi Dekan Yardımcısı Öğretim Üyesi Ersoy Soydan, İGM Başkanı Güray Parçal, İGM üyeleri ve muhtarlar katıldı.

“Hizmet İçi Eğitim Programı” hakkında bilgiler veren İl İdare ve Denetim Müdürü Müzeyyen Doğan, katılımcılara programın içeriğini anlattı.

ÇELİK: EN FAZLA ÖDENEK ALAN İL OLDUK

AK Parti Milletvekili Metin Çelik, yaptığı konuşmada köylerin yollara kavuşmasıyla yollarının standartlarının yükseldiğini belirtti. Çelik, şöyle konuştu: “Tam anlamıyla Kastamonu’da bütün altyapı ihtiyaçlarını karşılayabilmiş durumda değiliz. Geçen yıl Kastamonu, KÖYDES ödeneklerinde Türkiye’de en fazla ödenek alan ildi. 30 büyük şehir dışında kalan 51 ile geçen yıl 1 buçuk Milyar TL ödenek gönderildi. Bunun 73 Milyon TL’si yani yaklaşık 20’de 1’i Kastamonu’ya gönderilmiştir. Bu yıl da aynı şekilde 20’de 1 ödenek yine Kastamonu’ya gönderildi. En fazla ödenek alan il olduk. İnşallah bu ödenekleri seçilen muhtarlarımız ve İGM üyelerimizin katkıları ile en güzel şekilde hizmete dönüştürürüz. Görevlerinizde başarılar diliyorum. Hayırlı uğurlu olsun.”

KARADENİZ: YANLIŞ BAŞLAYAN İŞİN SONU YANLIŞ BİTER

Konuşmasına tüm katılımcıları selamlayarak başlayan Vali Yaşar Karadeniz ise şöyle konuştu: “Yerel yönetimlerle ilgili herhangi bir erken seçim kavramı yok. 5 yıl boyunca görevde kalınacak.  5 yıl önemli bir süre ve bu süreyi iyi bir şekilde değerlendirmek de hepimizin boynunun borcudur. İGM üyelerimiz ve muhtarlarımız tek başına değil. Ortak bir amaca yürüyen bir çalışmanın parçasısınız. O bütünün içinde ortak bir şekilde hareket ederek, Kastamonu’yu alt ve üst yapı yönünde ileri götürmek için hep birlikte hareket edeceğiz. Ortak şekilde çalışma usulü göstereceğiz. Türkiye’nin belki de en güzel köyleri Kastamonu’da. Bu güzellikler bizlere emanettir. Bu güzellikleri bizden sonrakilere aktarmak gibi sorumluluğumuz var. Bir işi yaparken başka işi de yaparsak devamlı sorunlarla boğuşuruz. Bu uygun bir çalışma yöntemi değildir. Belli konularda sıkıntılar olabilir. Bir işi yapalım ‘ne olacak?’ diyerek başladığınız an, kaybettiğiniz andır. Yanlış başlayan işlerin sonu ya yanlış biter ya da yarım kalır. Yarım kalan işler var. Bu işlerin yarım kalmasının nedeni, işe başlarken çözülmesi gereken problemlerin çözülmemesinden kaynaklıdır.

“EN ÇOK İMARLA İLGİLİ PROBLEMLERLE KARŞILAŞILIYOR”

Muhtarlarımız köylerde en çok imarla ilgili problemlerle karşılaşıyorlar. Vatandaş kendi kafasına göre evi yapar, hiçbir izni olmadan elektrik idaresinden evine elektrik ister. Elektrik idaresi bakar ki, evin hukuki alt yapısı yok. Bu durumda kanun devreye girer. Kaçak yapılmış bir eve herhangi bir şekilde elektrik, su, doğalgaz hizmeti götürenlere 1 yıldan başlayarak hapis cezası verilir. Elektrik idaresi ise muhtardan alınan yazı ile ‘elektrik bağlayayım’ diyor. Muhtarlara verilen yetki kurallara uygun olarak yapılmış yerler için verilmiştir. Yönetmeliğe uygun binalar için verilen yetkidir. Aslında bu kuralı elektrik idaresi biliyor. Ola ki bir şikayette adliyeye gidilince ‘muhtardan yazı geldi öyle elektrik bağladım’ diyebilmek için yapıyor. Muhtarın adliyede uğraşmasını sağlıyor. Kaçak yapılaşmanın arkasında durmayın. Kaçak yapılarla ilgili Kastamonu’da epey yol alındı. Elektrik idaresine de yazı gönderdik. Başka çalıştığım yerlerde birçok muhtarımızın sıkıntıya düştüğünü biliyorum. Yasaklayarak çözümler gelişmiyor. Bununla ilgili çözümler üretmeliyiz. İl Özel İdaremiz çalışmalar yürüttü. Tüm köy yerleşim alan çalışmaları yapıldı ve İGM üyeleri onayladı. İmar planların hazırlanması yönünde de çalışmalar oldu. Araç’ın İğdir Köyü’nün imar planı bitti. Askı süresindedir. Taşköprü’nün Alatarla Köyü’nün de İmar Planı bitti. Merkez’deki Göl Köyün imar çalışması başlıyor. Tosya’daki Akbük ve Küre’deki köyümüzde imar çalışması var.

“ÖDENEK OLARAK HEP BİRİNCİ SIRADAYIZ”

Köylerimizde öyle güzel yapılaşmalar olsun ki bundan sonraki nesillere o köyler aynı güzellikte kalsın istiyoruz. Çok katlı binaları köylerimize sokmayın. Çok katlı bina köyleri çirkinleştiriyor. Gelişmiş bütün ülkelere bakın; az-çok cebinde parası olan adam apartmana kendisini hapis etmez. Apartmanlara parası olmayanlar ya da sosyal yönden zayıf olanlar konut olarak yerleşirler. Köydekiler zenginlik içinde. Evlerini daha konforlu ve yaşanabilir hale getirmesi halinde; apartmandaki hayattan çok daha mutlu ve huzurlu yaşantıları olur. Alt ve üst yapıyla ilgili sorunlar var. Sorunların başında yol ve su gelir. KÖYDES’den gelen ödenek 73 Milyon TL. Birkaç yıldır ödenek olarak hep birinci sıradayız. Rakam çok büyük gözüküyor. Ama 20 ilçemize bunu bölüyoruz. İlçelerimizde dağınık yerleşim var. Ağlı’da 100’ün üzerinde yerleşim yeri var ancak toplam nüfusu 3 bindir. Bir başka yerde 3 bin nüfusta 5-10 tane köyde yaşar. Kastamonu’da toplam 9 bin 300 kilometre yol ağının 2 bin 700 kilometresi asfalttır. Bu yıl ki yapılacak çalışmalarla 3 bin kilometre asfaltı tamamlayacağız. Toplama göre çok yavaş hareket etmek zorundayız. ‘Asfalt yapalım ne şekilde olursa olsun’ mantığıyla gidersek birkaç yılda o asfalt ne hale gelir? Asfalt yapılıp da bozulan köylerimiz var. Ormancılık faaliyetinin yürütüldüğü yollarda yol standardımızı yükseltmeliyiz.”

“ANA PROBLEMLER BİTTİKÇE BAĞLANTI YOLLARINA GEÇİLECEK”

2000 ile 2002 yılları arasında Trabzon’un ilçesinde görev aldığını söyleyen Vali Karadeniz, “Yollarda Trabzon’daki yöntemin aynısını yaparsak, ilerleme kat ederiz. Önümüzdeki 5 yılı iyi değerlendirmeliyiz. Ana problemler bittikçe bağlantı yollarına geçilecektir. Biri köyde oturuyorsa; çoluk-çocuğuyla o köyde yaşıyor demektir. Asıl yaşadığı yer başka ve o köyde birkaç ay kalıyorsa bu onun yaşadığı yer değildir. Ancak ikin adresi olarak sisteme kayıt yapılabilir. Gerçekleştirdiğimiz semineri 5 gruba bölerek düzenledik. 1’inci grup Merkez ve Tosya ilçemizi kapsar. Diğer ilçelerimizle de 250 kişilik gruplar halinde seminerler verilecektir” ifadelerini kullandı.

Vali Yaşar Karadeniz’in konuşmasının ardından Kastamonu Üniversitesi (KÜ) İletişim Fakültesi Dekan Yardımcısı Öğretim Üyesi Ersoy Soydan, “Sosyal Nezaket ve Protokol” isimli sunum gerçekleştirdi.

Tuğçe Yerdelen-Didem Karabacak

Güncelleme Tarihi: 03 Mayıs 2019, 10:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER