banner38

banner46

banner47

31 Mayıs 2020 Pazar

Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz Ahilik, önemli bir mirastır

Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz, 16-22 Eylül tarihleri arasında kutlanacak olan ‘Ahilik Haftası’ nedeniyle bir mesaj yayınladı.

14 Eylül 2019 Cumartesi 10:46
 Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz  Ahilik, önemli bir mirastır
 

Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz, 16-22 Eylül tarihleri arasında kutlanacak olan ‘Ahilik Haftası’ nedeniyle bir mesaj yayınladı.

Vali Karadeniz, mesajında şu ifadelere yer verdi: “Kardeşlik, hoşgörü, güven ve cömertlik gibi güzel hasletlerin sanatla birleştiği Ahilik, bir iyilik kurumu olarak Anadolu Selçukluları döneminde başlayan, Osmanlı’da devam ederek günümüze kadar gelen bir yaşam tarzı, hayat biçimi ve önemli bir mirastır.

Adaletli, verimli ve son derece ilkeli bir çalışma sistemini Türk toplumuna kazandırmış,  tüketici hakları, sivilleşme, kooperatifçilik, çeşitli mesleki kuruluşların varlığı gibi kavramları özünde barındıran Ahilik kültürü teşkilatının kurucusu Ahi Evran-ı Veli’nin düşünceleri ve Ahilik geleneği, değişmeyen özelliklerimizden doğruyu güzeli gözler önüne sermektedir.

Halkımız tarafından günümüze kadar yaşatılarak aktarılan haksız rekabeti ortadan kaldıran, sosyal yardımlaşma ve dayanışmayı sağlayan, geçmişte yaşanmış, bugün ve gelecekte de yaşanacak gerçek bir yaşam disiplini olan Ahilik kültürünün taşıdığı evrensel değerler, bugün de tüm insanlığın benimsediği ortak değerlerdir.

Millet olarak çok zor dönemlerde bile ayakta kalmamızı, güçlükleri yenmemizi, birlik ve beraberliğimizi korumamızı, kültürümüzün ayrılmaz parçası haline gelen toplumsal değerlerimiz sayesinde başarmaktayız. İşte bu nedenle Ahilik kültürü; dayanışma kurallarını benimseyen milletimize has bir kültür hazinesidir.

Yüzyıllardır kardeşlik ve hoşgörünün merkezi olan İlimizde de mevcut meslek kuruluşlarına bağlı esnaf ve sanatkârlarımızın geleneksel el sanatları ustalarından, en modern şekilde üretim yapan sanayicisine kadar Ahilik ilkelerini yaşatma gayreti içerisinde olduklarını biliyor,  asırlar öncesinden bugüne uzanan ve yeni nesillerin yoluna da ışık tutacak olan bu geleneğin anlayışı  içerisinde hedeflerine güvenle ve istikrarlı adımlarla yürüyen halkımızın, ilimizin ve Türkiye'nin maneviyatının muhafazası  ile sağlam yapı taşlarından biri olmaya devam edeceğine inanıyorum.

Bu vesileyle devlet, özel sektör ve sivil toplum kuruluşları ile birlikte ülkemizin önemli sanayi, ticaret ve kültür kentleri arasında yerini alan Kastamonu’muzun gelişimine katkıda bulunan ilimizin ve Türkiye ekonomisinin temel taşı olan esnaflarımızın, sanatkârlarımızın Ahilik Haftasını kutluyor; sevgi ve saygıyla selamlıyor, hayırlı, bol kazançlar diliyorum.” (Haber Merkezi)

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV