Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz 2018’in ilk talimatlarını verdi YATIRIMLARIN TOPLAM BEDELİ 9 MİLYAR 809 MİLYON TL’LİK

İl Koordinasyon Kurulu (İKK) 4. Dönem Toplantısı dün Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz başkanlığında gerçekleştirildi. Geçtiğimiz yıl içersinde tamamlanan, başlanan ve devam eden işlerin genel değerlendirmesinin yapıldığı ve 2018 yılı içerisinde yapılması gereken proje ve çalışmaların üzerinde durulduğu toplantı yaklaşık 3 buçuk saat sürdü.

Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz 2018’in ilk talimatlarını verdi  YATIRIMLARIN TOPLAM BEDELİ  9 MİLYAR 809 MİLYON TL’LİK

 

Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz 2018’in ilk talimatlarını verdi

YATIRIMLARIN TOPLAM BEDELİ

9 MİLYAR 809 MİLYON TL’LİK

İl Koordinasyon Kurulu (İKK) 4. Dönem Toplantısı dün Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz başkanlığında gerçekleştirildi. Geçtiğimiz yıl içersinde tamamlanan, başlanan ve devam eden işlerin genel değerlendirmesinin yapıldığı ve 2018 yılı içerisinde yapılması gereken proje ve çalışmaların üzerinde durulduğu toplantı yaklaşık 3 buçuk saat sürdü.

2017 yılında yapılan çalışmalar hakkında rakamlarla bilgi veren Vali Yaşar Karadeniz, 929 projeden 646'sının tamamlandığını söyledi.

Toplam değeri 9 milyar 809 milyon TL olan projelerin yüzde 74'ünün gerçekleştiğinin altını çizen Vali Karadeniz, "Geçtiğimiz yıl 929 projeden 646 tanesini tamamladık. 179 proje devam ediyor, ihale aşamasında 37, başlanamayan ise 67 projemiz bulunuyor. Projelerin toplam değeri 9 milyar 809 milyon liradır. 2017 yılı Aralık ayı sonuna kadar bu projelere 601 milyon 831 bin lira harcama yapılmıştır. 2017 yılında yapılması planlanan projelerin yüzde 74'ü gerçekleşmiştir" dedi.

Diğer taraftan kurumların sunumlarını dinleyen Vali Karadeniz, 2018 yılının ilk talimatlarını da verdi. Vali Karadeniz’in talimatları şöyle;

“- Yurdun Tepe yolu ihaleye çıksın.

- 11 Aile Sağlık Merkezleri için arsa ve proje çalışmaları hızlı bir şekilde yapılarak Şubat sonuna kadar en az yarısı ihaleye çıksın.

- Tosya Kapalı Spor Salonu'nun sıkıntıları takip edilsin.

- Depreme dayanıklı olmayan okullar yıkılarak bir an önce ihaleye yapılsın.”

“AKSAKLIK YAŞANDIĞINDA BANA GELİNMESİ GEREKİRDİ”

Milli Eğitim Müdürü Cengiz Bahçacıoğlu depreme dayanıklı olmadığı için yıkım kararı verilen 8 okulda projelerinin devam ettiğini belirterek; Şubat ayında ihalesi yapılacak ve devam eden projeler hakkında bilgi verdi.

Bahçacıoğlu’nun Cide İlkokulu’nda inşaatında bir takım aksilikler yaşandığını belirtmesi üzerine Vali Yaşar Karadeniz; “Böyle bir konuda aksilik yaşandığında konunun bana gelmesi gerekirdi. 9 ay boyunca bu çalışma hiçbir şey yapılmadan bekliyor, nedeni de belli değil. Görevli olanlar ne iş yapıyor? Peşini bırakmayın, yapılması için ne gerekiyorsa yapılsın. Kurumlar sen, ben derse bu işler yürümez. Bu proje 9 ay bekliyorsa, burada kimin suçlu olduğu önemli değil. Neticede bir takipsizlik var. Mayıs’ta ihalesi yapıldı. Aralık ayına kadar başlamadı” diye konuştu.

6 OKUL ŞUBAT’TA İHALE EDİLECEK

Kastamonu İl Milli Eğitim Müdürü Cengiz Bahçacıoğlu, deprem riski nedeniyle boşaltılan ve yıkım kararı çıkarılan 17 okuldan 6’sının ihale tarihlerini açıkladı. İl Koordinasyon Kurulu toplantısında konuşan Cengiz Bahçacıoğlu, ihale edilecek okullar ve ihale tarihleri hakkında şunları söyledi: “24 derslikli Mustafa Kaya Anadolu Lisesi 8 Şubat’ta, 24 derslikli 15 Temmuz Şehitler Anadolu Lisesi 9 Şubat’ta, 12 derslikli Mehmet Akif Ersoy İlkokulu 12 Şubat’ta, 12 derslikli Pervaneoğlu Ali Teknik Anadolu Lisesi 15 Şubat’ta, 32 derslikli Ali Fuat Darende İlkokulu 19 Şubat’ta, 32 derslikli Merkez Ortaokulu 20 Şubat’ta ihale edilecek” dedi.

Yapılacak bu 6 okulun tahmini ihale bedellerinin toplamının ise 46 milyon 911 bin 400 lira olduğu açıklandı.

YOLLARI BOZAN KAMYONLARA 740 BİN TL CEZA KESİLDİ

İKK'da ayrıca ağır tonaj nedeniyle köy yollarına zarar veren kamyonlara para cezası uygulandığı açıklandı.

İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Tahir Zafer Karahasan'ın bir önceki toplantıda gündeme getirdiği konuyla ilgili yapılan yazışmalar sonucunda Jandarma'nın tonaj kuralını ihlal eden sürücülere verdiği cezalarla ilgili cevabı yazısı kurul üyeleriyle paylaşıldı. Bu çerçevede 2017 yılında Jandarma ekiplerince 740 bin TL para cezası kesildiği aktarıldı.

Vali Yaşar Karadeniz yolların bozulmasını önlemek amacıyla daha fazla tedbir alınması gerektiğini söyledi.

TOSYA SPOR SALONU BİLMECESİ

1 yıldır atıl bekleyen salonla ilgili Özel İdaresi'nin bir çalışması olup olmadığını soran Tosya Kaymakamı Deniz Pişkin'e, İl Genel Sekreteri Zafer Karahasan ile Milli Eğitim Müdürü Cengiz Bahçacıoğlu cevap verdi.

Tosya Spor Salonu'nun atıl kalmasında ilçenin sorumlu olduğunu ifade eden Tahir Zafer Karahasan,  “Tosya Spor Salonu'nu yapıp teslim ettik ama kullanamadığı için su tesisatı patlamış, salon zarar görmüş. Biz müteahhide yazı yazdık süre verdik. İhale muhteviyatı içinde yer alan ama yapılmayan işleri yaptıracağız. Yapmazsa teminatını çözüp biz yapacağız. Ancak tesisin kullanılmadığı süre zarfında zarar gören bölümleri var. Kazanlar boşaltılması gerekirken boşaltılmamış ve donduğu için tesisat patlamış. Camlar kırılmış” diye konuştu.

Genel Sekreter Zafer Karahasan'ı destekleyen Milli Eğitim Müdürü Cengiz Bahçacıoğlu ise “Bizden kaynaklanan sıkıntılar var. Spor salonu yapılmış, geçici kabulü yapılıp ilçe milli eğitim müdürlüğüne teslim edilmiş, bir okulla da eşleştirilmiş. Ancak takip edilmediği için oradaki tesisat patlamış ve salonun içi suyla dolmuş. Oradaki sıkıntı ilçeden kaynaklanan bir sıkıntı var. Müteahhitle yapılan görüşmede müteahhit bir kısmını karşılayacağını taahhüt etmişti” ifadelerini kullandı.

Karahasan ve Bahçacıoğlu'na yanıt veren isimse Tosya Belediye Başkanı Kazım Şahin oldu. Şahin, spor salonunun geçici kabulü yapıldığında sular içinde olduğunu ve bu nedenle kullanılamadığını söyledi.

Cezanın Tosya'ya kesilmemesini isteyen Şahin, “Spor salonu teslim edildiğinde kullanılabilir değildi. Teslim alındığında salonun her tarafından su çıkıyordu. Böyle bir durumda o salonda nasıl spor yapacaksınız? Spor yapılamadığı için salon boş bekledi. Geçici kabul yapıldığında kullanılabilir değildi. Okul müdürleri değişiyor ama onları da suçlamamak lazım. İmalatı doğru dürüst olmadı. Hadi kullanın denildiğinde alttan su fışkırıyordu” diye konuştu. 

Konunun bir dahaki toplantıya incelettirilmesi talimatını veren Vali Yaşar Karadeniz ise “Özel sektörün yaptığı inşaattan su çıkmıyor da bizim yaptığımız inşaattan su çıkıyorsa arkadaşlarımız görevlerini düzgün yapmıyorlar demektir. Bu konunun bir daha ki toplantıya kadar incelettirilmesini istiyorum” dedi.

2017 yılında İl Emniyet Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığı’nın ortaklaşa yaptığı çalışmalar ve yapılan ihbarlar sonucunda orman envali taşıyan ve kapasitesinin çok üzerinde yük taşıyan kamyonlara toplamda 740 bin TL para cezası uygulandı. Uygulanan cezalar sonrasında kamyonların aşırı tonaj yüklemekten vazgeçtiği belirtildi.

Serkan Horuz

Güncelleme Tarihi: 26 Ocak 2018, 17:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER