Müzik indir

03 Aralık 2020 Perşembe

Mart'a dönüyoruz!

Kastamonu Valisi Avni Çakır TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NDE KİMSE KİMSESİZ DEĞİLDİR

19 Ekim Muhtarlar Günü nedeniyle, Atatürk ve Şehit Şerife Bacı Anıtı’nda dün çelenk sunum töreni düzenlendi. Türkiye Muhtarlar Derneği (TMD) Kastamonu Şubesi Başkanlığı, Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Kastamonu Muhtarlar Derneği Başkanlığı ve Merkez Mahalle Muhtarlar Derneği Başkanlığı Anıt’a çelenklerini sundu.

20 Ekim 2020 Salı 09:59
 Kastamonu Valisi Avni Çakır  TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NDE  KİMSE KİMSESİZ DEĞİLDİR
 

 

19 Ekim Muhtarlar Günü nedeniyle, Atatürk ve Şehit Şerife Bacı Anıtı’nda dün çelenk sunum töreni düzenlendi. Türkiye Muhtarlar Derneği (TMD) Kastamonu Şubesi Başkanlığı, Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Kastamonu Muhtarlar Derneği Başkanlığı ve Merkez Mahalle Muhtarlar Derneği Başkanlığı Anıt’a çelenklerini sundu.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından anıta çelenkler sunuldu. İlk konuşmayı yapan Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Kastamonu Muhtarlar Derneği Başkanı Muammer Yapıcıoğlu, “İlki 2016 yılında ülke genelinde kutlanan ve bugün burada beşincisini kutladığımız 19 Ekim Muhtarlar Gününün hepimize hayırlı ve kutlu olmasını dilerim. Gerek muhtarlık müessesesine vermiş oldukları önem ile etkinlik ve rollerinin güçlendirilmesi, gerekse de bu müessesenin himaye edilerek çeşitli düzenlemeler ve iyileştirmelerle ihya edilmesi noktasında bizlerden desteklerini hiçbir zaman esirgemeyen Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın İçişleri Bakanımıza yürek dolusu selam ve saygılarımızı iletmek isteriz. Bunun yanında İçişleri Bakanlığımız bünyesinde ve Büyükşehir Belediyelerinde ‘Muhtarlar Daire Başkanlığı’, diğer belediyelerde ise ‘Muhtarlar Müdürlüğü’ kurulması başta olmak üzere, valiliklerde bir vali yardımcısı, görevlendirilerek, taleplerimizin takip edilmesi ve hızlı bir şekilde sonuçlanması adına atılan kurumsal adımlar da tarihe geçen çalışmalar olmuştur. Yine hizmet kalitesinin arttırılması ve taleplerimizin elektronik ortamda yapılabilmesi amacıyla Bakanlığımız tarafından hayata geçirilen ‘Muhtar Bilgi Sistemi (MUBİS)’ de faaliyete geçtiği ilk günden itibaren çok olumlu neticeler vermeye devam etmektedir.

191 yıllık bir geçmişi olan bu önemli müessesenin fedakar neferleri olarak; Türkiye Muhtarlar Birliği’nin kurulması; muhtarlık seçimlerinin selameti, kavgasız vukuatsız olması için mutlaka seçim kanununun düzeltilmesi, adaylık usulüne göre yapılması; 442 ile 4541 sayılı köy ve mahalle kanununun günümüz şartlarına ve koşullarına yetersiz kaldığından yeniden düzenlenerek güncellenmesi; 5393-9 sayılı kanununun düzenlenmesi; Belediye kanununda ayni ve diğer ibaresinin yerine ayni ve nakdi yardım eklenmesi; mahalle muhtarlıklarına tüzel kişiliğin tekrar verilmesi konularının en öncelikli taleplerimiz olduğunu belirtmek isteriz. 1829’dan bugüne kadar varlığını devam ettiren bu önemli müessesenin mirasçıları olarak bu özel günde görevi başında şehit edilen muhtarlarımıza ve tüm şehitlerimize Cenabı Allah’tan rahmet diliyoruz. Son yıllarda adeta altın çağını yaşayan biz muhtarlar için şu ana kadar yapılan çalışmalarda başta Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın İçişleri Bakanımız olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür eder saygılarımızı sunarız” dedi.

ŞATIRGİL: MUHTAR DEVLETİ İLE MİLLETİ ARASINDA BİR KÖPRÜDÜR

Türkiye Muhtarlar Derneği (TMD) Kastamonu Şubesi Başkanı Ahmet Şatırgil, ise şunları belirtti: “Muhtar devleti ile milleti arasında bir köprüdür. Vatandaşın derdi olduğunda 24 saat görev başında olan bir devlet kurumudur. Muhtar vatandaşın hem anası hem babası, derdi olduğunda her şeyidir. Muhtar gerektiğinde insanların doktoru ve psikoloğudur. Bilhassa köylerde her işe koşan devlet adamıdır. Tüm muhtarların yaptığı işler veballidir. Muhtar hem devleti, hem milleti için var olan devlet kurumudur. Muhtarlık müessesesi 1829 yılında Ekim ayında kurulmuştur. 2015 yılında Muhtarlar Günü’nün ilan edilmesiyle gösterilen hassasiyetten dolayı başta Cumhurbaşkanımıza ve biz muhtarların her sorunuyla yakından ilgilenen tüm devlet adamlarımıza, kurum müdürlerimize saygılarımı sunarım.”

ÇÖLEZ: MUHTARLAR HALKININ YANINDA

Tüm muhtarların gününü kutlayan Merkez Mahalle Muhtarlar Derneği Başkanı Hakan Çölez ise şöyle konuştu: “Muhtarlık kurulduğu günden bugüne kadar geçirdiği bütün gelişim ve değişimlerle beraber halkının yanında olan, devletin gerek makamına, gerekse yetkilerle donattığı, şahsına temin ettiği bütün imkanları halkının hizmetine sunan tüm muhtarlarımızın gününü tebrik ederim. Bizim üzerimize düşen sadece milleti ile devleti arasında köprü olmak değil, halkı kendisini nerede görmek istiyorsa orada olmaktır.”

ÇAKIR: KASTAMONU; TÜRKİYE’DE EN ÇOK

MUHTARIN GÖREV ALDIĞI İLLERDEN

Muhtarlar, Çelenk Töreni’nin ardından Kastamonu Valisi Avni Çakır’ı da ziyaret etti. Muhtarlar Günü’nü kutlayan Vali Avni Çakır, gerçekleşen ziyaretten dolayı muhtara teşekkürlerini iletti. Vali Çakır, “Bakanlıkta istişare halindeyiz. Kastamonu; Türkiye’de en çok muhtarın görev aldığı illerden bir tanesidir. Sadece ilçelerimizde bin 54 köyümüz var. Maalesef pandemi yüzünden Gaziler Günü de gönlümüzden geçtiği gibi olmadı. Yeter ki gönlümüz bir olsun. Sembolikte olsa, dernek başkanlarımız ve muhtarlık dernek üyesi arkadaşlarımızla beraber oluyoruz. Bu programın telafisini inşallah ilerleyen yıllarda yapacağız.

“MUHTARLIK MÜESSESESİ, DEMOKRASİLERİN TEMELİDİR”

Muhtarlık müessesesi, demokrasilerin temelidir. İyi yönetimin, ihtiyaçların taleplerin zamanında görülmesi garip ve gurabanın ihtiyaçlarının zamanında karşılanması muhtarların yakın ilgi ve alakalarıyla halledilecek meselelerdir. Ben daha önceki muhtar ziyaretlerinde de makamın vebalini üstüne alamayacağımı söyledim. Mahallelerde kimsenin aç ve açıkta olmayacağını, Türkiye Cumhuriyeti nerede ihtiyaç içinde vatandaş varsa hepsinin derdine koşup, derdini çözebilecek kudrettedir. Türkiye Cumhuriyeti’nde kimse kimsesiz değildir. Devletimiz, hükümetimiz dünya da her anlamda sosyal devletin gerekliğini yapıyor. Bizlere de çok önemli görevler düşüyor. Bu sadece sosyal yardımlar anlamında değil. Merkezde mahalle muhtarlarımız, köylerde de muhtarlarımız var. Her türlü alt yapı, üst yapı, bayındırlık, imar hizmetleri, tarım ve hayvancılık olmak üzere pek çok konu muhtarlarımızın görev alanının içine giriyor. Dışarıdan gelen idarecilerin bulunduğu yerin gerçek konuları 1-2 yılda kavramaları işin doğasına ters. Bu konu da burada yaşayan ve uzun zamandır görev yapan muhtarlar gerçek sorunları ve gerçek çözüm önerilerini en iyi onlar biliyorlar. Bizler ise muhtarlara gereken desteği vermeliyiz. İstişare ederek, ortak akıllarla ihtiyaçları gidermeliyiz.

“HİÇBİR VATANDAŞIMIZI AYRIT ETMEZSİNİZ YARDIM EDİYORUZ”

Her şeye yetemeyebiliriz, çünkü coğrafyamız çok geniş. Türkiye’nin en dağınık yerleşim birimine sahip vilayetiz. Yaklaşık 3 bin 650 yerleşim birimimiz var. Türkiye’de yaklaşık 10-15 orta hali vilayetin yerleşim birimi kadar. Bunların tamamına ne valilik, ne belediye başkanı yetişebilir. Her gün devam eden sosyal yardımlarımız var. Pandemi ve piyasa şartlarından eski ticari faaliyetlerden çok uzakta olan insanlarımız var, bunlar bizim hedef kitlemizde. Hiçbir vatandaşımızı ayrıt etmezsiniz yardım ediyoruz. Pandemi süreciyle ilgili 3 aydır yoğun bir faaliyetimiz var. Muhtar arkadaşlarımızın fiiliasyon, izolasyon ve vatandaşların bilinçlenmesi noktasında desteği oldu. Makul sayıları yakın zamanda göreceğiz. Bunun işaretlerini de görmeye başladık. Salgını atlatarak Kastamonu’yu tekrar huzurlu bir kent haline getireceğiz” diye konuştu.

Tuğçe Yerdelen

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV