banner29
27 Mart 2019 Çarşamba

Kastamonu Üniversitesi’nin bir diğer adı TÜRKİSTAN ÜNİVERSİTESİDİR

Türkiye Barolar Birliği Başkan Yardımcısı Av. Hüseyin Özbek, Türk Dili Konuşan ve Akraba Ülkeler Avukatlık Örgütleri Birliği Başkan Yardımcısı Av. Kürşat Karacabey, Kastamonu Baro Başkanı Av. Mehmet Çiftçi, Moğolistan, Özbekistan, Azerbaycan, Türkmenistan, Kırgızistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Kazakistan ve Türkiye Barolar Birliğinin temsilcileri Kastamonu Üniversitesi’ni ziyaret etti.

02 Temmuz 2018 Pazartesi 09:30
Kastamonu Üniversitesi’nin bir diğer adı  TÜRKİSTAN ÜNİVERSİTESİDİR
 

Türkiye Barolar Birliği Başkan Yardımcısı Av. Hüseyin Özbek, Türk Dili Konuşan ve Akraba Ülkeler Avukatlık Örgütleri Birliği Başkan Yardımcısı Av. Kürşat Karacabey, Kastamonu Baro Başkanı Av. Mehmet Çiftçi, Moğolistan, Özbekistan, Azerbaycan, Türkmenistan, Kırgızistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Kazakistan ve Türkiye Barolar Birliğinin temsilcileri Kastamonu Üniversitesi’ni ziyaret etti.

Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek; “2018 Türk Dünyası Kültür Başkenti’nin Kastamonu olması vesilesiyle buralardasınız. İnşallah Kastamonu bundan sonra sizin evinizdir. Türkiye’de sizin memleketinizdir” diyerek konuklarına üniversitenin tarihçesini, öğrenci sayısını ve bugüne kadar yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Kastamonu Üniversitesi’nde, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Azerbaycan gibi Türk Cumhuriyetlerinden gelen 85 civarında öğrencinin bulunduğunu ifade eden Rektör Aydın, “Moğolistan’da en son bu ay içerisinde Milletlerarası Türkoloji kongresi yaptık. K.K.T.C’de Su Bilimleri ve Teknoloji kongresi tertipledik. Kazakistan’da, Kırgızistan’da, Azerbaycan’da Filipinler’de, Fas’ta, Pakistan’da birlikte yürüttüğümüz projeler var. Bu ülkelerle ayrıca ortak diploma çalışmalarımız devam ediyor. Özbekistan ile olan çalışmalara daha yeni başladık.  2.500 civarında Türk vatandaşı olmayan talebelerimiz var. Bunlarında 1600 kadarı Türk Dünyasındandır. Bu sene ayrıca yeni bir uygulama başlattık ve kendi memleketinde yapılan üniversite imtihanında ilk 1000’e giren talebeleri tamimiyle burslu olarak Üniversitemizde eğitim aldıracağız. Mastır ve doktora yapan 3.500 civarında talebemiz var. Bunların da 350 kadarı Türk Vatandaşı değil. Türkiye dışından olup Türkiye’de yüzde olarak en yüksek mastır ve doktora talebesi üniversitemizdedir. Üniversite olarak özellikle kardeşlerimiz için varız ve onlarla alakalı ne varsa yapmaya çalışıyoruz. Kastamonu Üniversitesinin bir diğer adı Türkistan Üniversitesidir. Kastamonu sizin evinizdir. Üniversitemizde sizindir. Tekrar hoş geldiniz” dedi.

Türkiye Barolar Birliği Başkan Yardımcısı hemşehrimiz Av. Hüseyin Özbek ise yaptığı konuşmada, “Yüzyıllık bir süreden sonra mektebi idadisi olan yani Kastamonu Lisesi bu binaya en yakışan şey Kastamonu Üniversitesi Rektörlük binası olmasıdır. Buranın defterdarlık olması ve bir ara kız öğretmen lisesi olmasından sonra Kastamonu Üniversitesi Rektörlük Binası olması çok isabetli bir tercihtir. Bu tercihin bundan sonra da bir saygınlık binası olarak devam edeceğine inanıyoruz. Kastamonu Üniversitesi’nin çok yönlü, müspet özellikleri var. Bilimsel çalışmalar ve akademik alanda yoğun çalışmalarının yanında Türk Dünyasına ilgisi ve duyarlılığı her türlü takdirin üzerindedir. Koridorda girerken gördüğümüz bayraklar Türk Devletlerinin, Cumhuriyetlerinin, özerk bölgelerin, muhtar bölgelerin ve Türk topluluklarının sembollerinin bir devlet üniversitesinde yer alması son derece önemlidir.  Rektörümüze çok teşekkür ediyoruz” dedi.

Kastamonu Baro Başkanı Av. Mehmet Çiftçi ise ziyarette yaptığı konuşmada; “Yıllarca Türk Cumhuriyetleri, Türk Milleti ve akraba ülkeler arasında ki ilişkilerin maalesef bir takım güçler tarafından engellendiği, Türklerin çeşitli bölgelerde asimile edildiği ve kıyıma uğradıkları bir gerçektir. Maalesef Türk Cumhuriyetlerinde yaşayan Türkler olarak bu konu hakkında gerekli çalışmaları yapamamışız. Ancak son dönemde bu yönde çok ciddi gelişmeler var. TÜRKSOY, TÜRK-AV gibi olumlu oluşumlar bunların bir sonucudur. Ben öncelikle Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın’a teşekkür ediyorum. İki sebepten ötürü teşekkür ediyorum. Bunlardan birincisi; Kastamonu Barolar Birliği tarafından tertiplenen organizasyona katılan misafirlerimizi kabul ettiği için, ikincisi ise; Kastamonu Üniversitesi kurulduktan sonra iki tane rektör görev aldı. Hocam ikinci rektördür. Rektör Prof. Dr. Seyit Aydın göreve geldikten sonra; Türk Cumhuriyetlerine ve akraba ülkelere yönünü döndü ve Kastamonu Üniversitesi sadece bir eğitim kurumu olmaktan öte Türk Cumhuriyetleri ile akraba ülkelerle olan Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin ilişkilerini arttırmakta, Türklerin bağlarını sağlamlaştırmakta ve o bölgelerde yaşayan Türklere de eğitim hizmeti vermekte üstün bir gayret göstermeye başladı. Ben Kastamonu Üniversitesi’ne ve Rektör Prof. Dr. Seyit Aydın’a Kastamonu Barosu olarak ve Kastamonulu olarak bir kez daha teşekkürü borç biliyorum. Bugün yaptığımız ziyaret sonucunda Kastamonu Üniversitesinin Türk Cumhuriyetleri ve akraba ülkelerle yaptığı çalışmaların sonucunda ilişkilerin daha da artacağı ümidiyle bir kez daha teşekkür ediyorum” dedi.

Konuşmaların ardından Türk Cumhuriyetlerinden gelen baro temsilcileri duygu ve düşüncelerini dile getirdiler. Programın sonunda Baro Başkanları ve temsilcilerine hediye ve plaket takdim edildi. (Haber Merkezi)


    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV