banner38

banner39

banner46

banner47

banner48

23 Şubat 2020 Pazar

KASTAMONU ÜNİVERSİTESİ’NDEN ‘KANLI OCAK’ ANMA PROGRAMI

20 Ocak 1990’da Sovyetler Birliği’nin dağılma sürecinde Azerbaycan’ın Başkenti Bakü’de gerçekleşen katliamın 30’uncu yıldönümü nedeniyle Kastamonu Üniversitesi (KÜ) Azerbaycan Kültür ve Dayanışma Topluluğu tarafından “Kanlı Ocak” anma programı düzenlendi.

17 Ocak 2020 Cuma 10:27
 KASTAMONU ÜNİVERSİTESİ’NDEN  ‘KANLI OCAK’ ANMA PROGRAMI
 

20 Ocak 1990’da Sovyetler Birliği’nin dağılma sürecinde Azerbaycan’ın Başkenti Bakü’de gerçekleşen katliamın 30’uncu yıldönümü nedeniyle Kastamonu Üniversitesi (KÜ) Azerbaycan Kültür ve Dayanışma Topluluğu tarafından  “Kanlı Ocak” anma programı düzenlendi.

KÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleşen program saygı duruşu İstiklal Marşı ve Azerbaycan Milli Marşı ile başladı. Kuran’ı Kerim tilavetinin ardından Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de yaşanan olaylarla ilgili video gösteri ile program devam etti.

İSABAYLİ: AZERBAYCAN BİRLİK VE BERABERLİĞİNİ DÜNYAYA İSPAT ETTİ

Anma programının açılış konuşmasını yapan Azerbaycan Kültür ve Dayanışma Topluluğu Başkanı Tural İsabayli, “Tarihte bir halkın kahramanlık ve matemi aynı günde yaşaması nadir halde görülmüştür. Azerbaycan halkının tarihinde 20 Ocak 1990 şeref, şan, kahramanlık ve derin hüzünle dolu bir gündür. O gün Bakü’yü havadan, karadan ve denizden kuşatan Sovyet Ordusu Azerbaycan’ın toprak bütünlüğü ve bağımsızlığı talebiyle meydanlara çıkan büyük halk kitlelerine ağır makineli silahlarla saldırmış, kanlı bir katliam gerçekleştirmişti. Azerbaycan o gün üstüne çöken kabusa, Sovyet Ordusu’nun korkunç ve kanlı baskınına karşı göğsünü gererek, birlik ve beraberliğini dünyaya ispat etmiştir.

“KAHRAMAN İNSANLARI SAYGI VE MİNNETLE ANIYORUZ”

Azerbaycan halkı, bu faciada canını vatan uğrunda kurban vermiş şehitleri ile iftihar etmektedir. Zira vatan ve toprak, şehitleri ile yücelir. Bağımsızlığın bedeli verilen canlar. Azerbaycan uğruna hayatını feda etmiş olan bütün bu kahraman insanları saygı ve minnetle anıyoruz” dedi.

MUSALI: AZERBAYCAN HALKI KENDİ VATANINI SAVUNDU

Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Namig Musalı ise, yaptığı konuşmada: “20 Ocak 1990'da Sovyet ordusunun Bakü’ye girişi 1988'de Karabağ’daki Ermeni bölücü hareketi ve Ermenistan’ın bu bölgeyi kendi kontrolü altına almak istemesiydi. Azerbaycan halkı kendi vatanını savunarak, Moskova’dan bağımsız olma düşüncesindeydi. 20 Ocak’ta Sovyet ordusunun Bakü’de yaptığı katliam, Azerbaycan halkının bağımsızlık mücadelesini bastırma girişimidir” ifadelerini kullandı.

Tuğçe Yerdelen

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV