banner38

banner39

banner46

banner47

banner29
19 Ocak 2019 Cumartesi

KASTAMONU ÜNİVERSİTESİ’NDE MEZUNiYET COŞKUSU

Kastamonu Üniversitesi’nde (KÜ) 2017-2018 akademik yılında eğitim-öğretim hayatını tamamlayan 6 bin 155 öğrenci için mezuniyet töreni düzenlendi.

16 Mayıs 2018 Çarşamba 11:22
KASTAMONU ÜNİVERSİTESİ’NDE MEZUNiYET COŞKUSU
 

Kastamonu Üniversitesi’nde (KÜ) 2017-2018 akademik yılında eğitim-öğretim hayatını tamamlayan 6 bin 155 öğrenci için mezuniyet töreni düzenlendi. 
Kastamonu Üniversitesi Kuzeykent Külliyesi Merasim Sahası’ndaki törende, KÜ öğrencilerinden oluşan halk oyunları ekiplerinin gösterileri büyük beğeni topladı. Üniversiteyi birincilik ile noktalayan Özkan Sukas ve Nurgün Aygün mezuniyet kütüğüne plaket çaktı. Mezun olan öğrenciler adına konuşan Nurgün Aygün, “Bu gururu bize yaşatan başta siz değerli hocalarımız ve ailelerimize teşekkürü bir borç biliriz. Bize verdiğiniz emeklerinizin boşa gitmeyeceğinden emin olmanızı istiyoruz. Oldukça uzun, yorucu, emek ve fedakarlık isteyen üniversite hayatını geride bırakıyoruz. Her gencin hayali olan üniversiteli olmak bizim için büyük bir kazanım oldu. Bize hayata bambaşka bir pencereden bakmamıza vesile oldu. Üniversitenin sadece bilgi aktarım aracı olmadığını, aynı zamanda fikirleri ve değerleri anlama, yorumlama becerisi kazandıran bir görev ifa ettiğini üniversitemiz bize somut bir şekilde kanıtlamıştır. Üniversite hayatımız boyunca öğrendiklerimizle kalmayıp, yaşadığımız bilgi çağma uygun olarak sürekli kendimizi geliştirme, bilgilerimizi güncelleme ve mesleğimizi en iyi şekilde icra etme çabası içinde olmamız gerektiğinin farkındayız. Çünkü ülkemizi daha da ileri gelişim seviyelerine taşımak zorundayız” dedi.

AYDIN: AYDIN NESİLLER YETİŞTİRMEK İSTİYORUZ

Gençleri mezun ediyor olmanın gururunu yaşadıklarını dile getiren KÜ Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın, “Dünya üniversiteleri arasında yer almaya gayret gösteren üniversitemizin gururlarısınız. Sizler üniversitemizin 12’inci mezunlarısınız. Bugün üniversitemiz sahip olduğu bilgiyi doğru yorumlayan araştıran, tarihinden ders alıp geleceği yeniden tasarlamayı hedef olarak seçen, zorluklar karşısında yılmayan devletimizin ve vatanımıza lazım olan aydın nesiller yetiştirmeyi kendimize hedef olarak aldık. Bu yolda beraber yürüdüğümüz mesai arkadaşlarımız, benim değerli hocalarım size teşekkür ediyorum. Sahip olduğunuz bilgiyi gençlerimiz ile paylaştınız onları yetiştirdiniz ve onları yetiştirdiniz. Emeğinizin karşılığı olarak karşınızdalar. Bunlar sizin eserinizdir. Sizleri tebrik ediyoruz. Başarılarınızın devamını diliyoruz” diye konuştu.

“CÜBBEMİZİ HİÇBİR MENFAATE DEĞİŞMEYİZ”

‘Mesleğimizi ve cübbemizi dünyanın hiçbir menfaatine değişmeyiz’ diyen Seyit Aydın şunları söyledi; “Buraya geldiğiniz günden bu yana büyük emek sarf ettiniz. Bugün 6 bin 155 gençler sizler Kastamonu Üniversitesi’nden mezun olmaya hak kazandınız. Bugün emeğinizin karşılığını alma günüdür. Bizler sizin mutluluğunuzu paylaşıyoruz. Sizlere baktıkça gurur duyuyoruz. Bu memleket, bu vatan, bu devlet, çok mukaddestir, mübarektir. Vatansızlığın acısını hiç yaşamamış nesiller olarak sizler geleceğimizin ve istiklalimizin teminatı olunuz. Bu al bayrağın gölgesinde bu memlekete, bu millete hizmet ediniz. Bu millet her türlü hizmete layıktır. Sizi bu aşkla bu şevkle bu inançla gönderiyoruz.”

BABAŞ: ÜNİVERSİTEMİZİN GELİŞMESİ BİZİ GURURLANDIRIYOR

Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş ise, “2018 Türk Dünyası Kültür Başkenti seçilmemiz bizi gururlandırdı ve onurlandırdı. Sizlerle bir takım faaliyetleri birlikte yürüttük. Bundan sonrada yürütmeye devam edeceğiz. Bizim, en büyük avantajımız Türk dünyasından 2 binin üzerinde öğrencimiz var. Buda bizim gurur kaynağımız. Yaptığımız bütün çalışmalarda onların desteğini gördük. Kastamonu Üniversitesi hızla gelişiyor. 30 bine yaklaşan öğrencisi var. Bu yüzden çok mutluyuz. Çünkü bir belediye başkanı olarak en büyük isteğimizden birisi de üniversitemizin olmasıdır. Aynı zamanda üniversitemizle birlikte şehrimizin de gelişmesidir. Hızlı ve iyi gelişen bir üniversitemiz, iyi eğitim veren ve fiziksel olarak iyi imkanlar sunun, kaliteli ilim ve bilim üreten üniversitemiz olduğu için gurur duyuyoruz. Özellikle kampus bünyesinde iki ayrı nokta çorba dağıtımı yapıyoruz. Öğle saatlerinde de pilav ikramında bulunuyoruz. Bunların yanında kampus içerisinde bir otobüsümüz var ve üniversite içerisinde servis taşımacılığı yapıyor. Çevre düzenlemelerinde elimizden geldiği kadar destek veriyoruz. TEKNOKENT kurulunda yine paydaş kuruluş olarak Kastamonu Belediyesi da bulunuyor. Ayrıca öğrencilerimizin taraf ve görüşleri doğrultusunda KYK yurtlarından üniversite girişine kadar otobüs ücretlerinin düşürülmesini istemişlerdi. Şunda bunu uygulamaya aldık ve inşallah bunun mesafesini biraz daha uzatmayı planlıyoruz. Bu hafta yine üniversitemiz içerisinde bir çalışma başlatacağız ve bütün yolları asfaltla kaplayacağız. Bunun çalışmasını artık başlattık” dedi.

ÇELİK: KASTAMONU’YA BÖYLE BİR ÜNİVERSİTE YAKIŞIR

AK Parti Kastamonu Milletvekili Metin Çelik ise, “Kastamonu Üniversitesi 2011 yılından itibaren gelişme gösteriyor. Şuanda üniversitemizin 29 bin civarında öğrencisi var. Üniversitemiz Türkiye’nin en önemli üniversitelerinden biri haline geldi. Kastamonu’ya da zaten böyle bir üniversite yakışırdı. Bir üniversitenin veya üniversite öğrencilerinin tercihte bulunabilmesi için bazı kriterleri var. Bir ilde başta barınma ihtiyacı olmak üzere sosyal ve diğer ihtiyaçları da tercih etmesinde etken oluyor. Kastamonu’daki Kredi ve Yurtlar Kurumuna bağlı 4 yurdumuzda 6 bin civarında öğrenci barındırıyor. Bu Türkiye’deki diğer üniversitelere göre önemli bir orandır. Şuanda projesi ve inşaatı devam eden yurtlarımız da bittiğinde ilçelerimizle birlikte 5 bin civarında öğrencimizi de önümüzdeki yıllarda KYK yurtlarında misafir edeceğiz. Kastamonu  Türk Dünyası Kültür Başkenti seçildi. Tarihi, doğal güzellikleri, vizyonumuz ve misyonumuz, bu başkentlik sıfatına layık olduğunu gösteriyor. Sizlerde mezun oluyorsunuz, inşallah sizlerde gittiğiniz yerde inşallah Kastamonu’nun gönüllü turizm elçileri olacaksınız. Sizlere bundan sonraki hayatınızda başarılar diliyorum.”

SINIF ÖĞRETMENLİĞİNDEN İLGİNÇ PANKART

Kastamonu Üniversitesi Sınıf Öğretmenliği Bölümü öğrencileri, mezun olmalarını ilginç bir pankart açarak kutladı. Sınıf Öğretmenliği Bölümünden mezun olan öğrenciler, "Okumaya Doyamadık, 1. Sınıfa Geri Dönüyoruz" şeklinde pankart açarak davetlileri güldürdüler. Grup adına açıklamada bulunan Sınıf Öğretmenliği Bölümünden Mezun sınıf öğretmeni adayı Saliha Solhan, "Böyle bir pankart açmamızdaki amaç sınıf öğretmenliğini 4 yılda bitirdik ve  mezun olduk. Mezun olduğumuz içinde inşallah 1. sınıflara okumayı öğreteceğiz. Bizde böyle bir pankart yaptırdık" dedi.

DERECEYE GİREN ÖĞRENCİLERE ÖDÜL

Konuşmaların ardından üniversiteyi dereceyle bitiren öğrencilere başarı belgeleri ve hediyeleri takdim edildi. Ayrıca akademik yıl boyunca çeşitli spor branşlarında derece elde eden öğrencilere de ödülleri verildi. Üniversite marşını okuyan öğrencilerin topluca yemin etmesi ve keplerini havaya atmasından sonra düzenlenen konserle mezun olan öğrenciler gönüllerince eğlendi.
Serkan Horuz

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV