banner29
24 Mart 2019 Pazar

KASTAMONU ÜNİVERSİTESİ TÜRKİYE-TÜRKMENİSTAN İLİŞKİLERİNDE BİR İLKE DAHA İMZA ATACAK

Türkmenistan’dan Kastamonu Üniversitesi’ne gelen ilk rektör olan Türkmenistan İnsani Bilimler ve Kalkınma Üniversitesi Rektörü Esen Aydogdıyev, Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın’ı makamında ziyaret etti.

10 Kasım 2018 Cumartesi 10:48
  KASTAMONU ÜNİVERSİTESİ TÜRKİYE-TÜRKMENİSTAN  İLİŞKİLERİNDE BİR İLKE DAHA İMZA ATACAK

 

Türkmenistan’dan Kastamonu Üniversitesi’ne gelen ilk rektör olan Türkmenistan İnsani Bilimler ve Kalkınma Üniversitesi Rektörü Esen Aydogdıyev, Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın’ı makamında ziyaret etti.

Ziyarette Kastamonu Üniversitesi ile Türkmenistan İnsani Bilimler ve Kalkınma Üniversitesi arasında ikili işbirliği çalışmalarına başlayıp üniversiteler arasında Türkmenistan ile işbirliği yapan ilk Türkiye üniversitesi olma yolunda görüşmeler yapıldı.

Kastamonu Üniversitesi ile işbirliğine açık ve istekli olduklarını belirten Türkmenistan İnsani Bilimler ve Kalkınma Üniversitesi Rektörü Esen Aydogdıyev, “Bugün ki etkinliklerimiz de Türkmenistan Devlet Başkanının ‘Türkmenistan Büyük İpek Yolunun Kalbi’ kitabının tanıtımını yaptık ayrıca, Türkmenistan günleri etkinliği düzenlemiş olduk. Çok güzel etkinlikler oldu. Bu etkinliklerimizi hem Türk öğrencilere hem de Türkmenistanlı öğrencilere hem de üniversitenin öğretim kadrosu katılım sağlamıştır. Buda bizi ayrıca gururlandırmıştır. Üniversitelerimiz arasındaki irtibata gelince, biz üniversite olarak siz değerli öğretim kurumumuzla yakın iş birliği içerisinde olmaya hem açığız hem istekliyiz. Aşkabat’ta da sizlerin ziyaretlerini bekleriz. Orada da sizi bekliyor olacağız” dedi.

Türkmenistan İnsani Bilimler ve Kalkınma Üniversitesi ile ikili işbirliği yapmak ve Türkmenistan ile ikili işbirliği anlaşması yapan ilk üniversite olmak istediklerini belirten Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın ise; “Siz üniversitemizi ilk ziyaret eden Türkmenistan’dan gelmiş Rektörsünüz. Bu manada bizim için çok büyük bir ehemmiyet ifade ediyor, teşekkür ediyoruz. Bundan sonra artık beraber çalışma fırsatımız olur. Bu konuda çok istekliyiz. Diğer Türk Cumhuriyetlerindeki üniversitelerimizle belli irtibatlarımız, çalışmalarımız var. Türkmenistan’la da kardeşlerimizle beraber olmak istiyoruz. İnşallah o  kapıyı da sizler açarsınız. Bundan sonrasını da beraber çalışırız. Zaten Kastamonu Üniversitesi Türkistan Üniversitesidir. Türkistan hizmeti birinci şiardır. Bir amaç ümit ediyor, icra etmeye çalışıyoruz. Her zaman söylüyoruz, biz yüzümüzü batıya değil de doğuya kendi kardeşlerimize dönmüş bir üniversiteyiz ve öylede devam edecek inşallah” diye konuştu.

Ziyarette Türkmenistan Ankara Büyükelçisi İşankuli Amalıyev, Kastamonu Üniversitesi Fazıl Boyner Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Topal, Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Dekanı Ahmet Kaçar ve İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Atalan iştirak etti.
(Haber Merkezi)

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV