banner38

banner39

banner46

banner47

banner29
15 Eylül 2019 Pazar

Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın: “Üniversitemiz teknoloji üretiyor”

Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın, TRT Haber Kanalına üniversitenin eğitimi ve üniversite bünyesinde yapılan çalışmalarla ilgili bilgi verdi. Rektör Aydın, KÜ’nün teknoloji üreten bir üniversite konumuna geldiğini söyledi. KÜ’nün 2006 yılından bu yana çok büyük bir yol katettiğini ifade eden Rektör Aydın, üniversite olarak 21 bin öğrenciye ulaştıklarını söyledi.

07 Aralık 2014 Pazar 12:59
Kastamonu  Üniversitesi  Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın: “Üniversitemiz teknoloji üretiyor”
Kastamonu Üniversitesi(KÜ) Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın, TRT Haber Kanalına üniversitenin eğitimi ve üniversite bünyesinde yapılan çalışmalarla ilgili bilgi verdi.
Kastamonu Üniversitesi’nin 2006 yılında kurulduğunu ve 2006 yılından bu yana çok büyük bir yol kaydettiğini ifade eden Rektör Prof. Dr. Seyit Aydın, üniversite olarak 21 bin öğrenciye ulaştıklarını söyledi.
Rektör Aydın, “620 civarında uluslararası öğrencimiz var. Diğer öğrencilerimize birlikte toplamdaki öğrenci sayımız 21 bin. Toplam akademisyen sayımız 600’ü buldu. Bunların 215’i öğretim üyesi, 13-14 yabancı öğretim üyesi olan bir üniversite haline geldik. 8 fakültemiz var. Yeni fakültelerimizde kurulmak üzere. 11 meslek yüksekokulumuza bağlı 14 birimimiz var. 3 tane 4 yıllık yüksekokulumuz var. Lisans talebemizin sayısı 10 bin 200 civarındadır. Ön lisans talebe sayımızda yine 10 bin 200’dür. 730 kadarda lisansüstü mastır ve doktora talebemiz var. Mastır ve doktora programlarımız her geçen gün artıyor. Sadece Türkiye’den değil yurt dışından da oldukça iyi talepler alıyoruz” dedi. 

“KASTAMONU ÜNİVERSİTESİ TEKNOLOJİ ÜRETİYOR”

Kastamonu Üniversitesi’nin artık teknoloji üreten bir üniversite olduğunu belirten Rektör Aydın, “2014 yılı itibariyle şuana kadar 2 tane patent aldık. Bunlardan bir tanesi enerji, diğeri de yine makine enerji sahasında. 7 kadar patent müracaatımızda tabii işlemleri devam ediyor.  Deneme safhası ve askıda kalma dönemleri yaşayanlar var. 2015 yılı içerisinde patentlerimizin sayısı artacaktır. Aldığımız patentlere yatırımcıları bekliyoruz. Özelliklede Kastamonu’da yatırım yapmalarını arzu ediyoruz. Yatırımcılarımız tekliflerini getirince her türlü teklifi değerlendirmeye alacağımızı söyleye biliriz” diye konuştu.

“K.Ü, TÜRK DÜNYASI ŞENLİKLERİNE EV SAHİPLİĞİ YAPACAK”

2015 yılı 19-25 Mart tarihlerinin Kastamonu Üniversitesi’nin kuruluş yıl dönümü ayı olduğunu belirten Aydın, “İnşallah 19 Mart’ta başlamak üzere Türk Dünyası Spor Oyunları ve Kültür Şenlikleri’ni tertipliyoruz. Geçtiğimiz hafta içi ve hafta sonu Türk Dünyası’ndan gelen federasyon başkanlarımız ve temsilcilerini ağırladık. Bununla ilgili olarak beraber planlar yaptık ve kararlarımızı aldık. Branş sayımızı geniş tutuyor,  folklorik faaliyetleri de içine alıyoruz. Çok yüksek seviyede bir iştirak ve iyi bir netice bekliyoruz. Bu tür faaliyetlerimiz üniversite olarak devam edecektir” şeklinde konuştu.

“2020’DE HEDEF 50 BİN”

2011 yılında Rektör olarak vazifeye başladıklarında hedef olarak 2015 yılında 20 bin öğrenciyi bulmak olduğunu ifade eden Rektör Aydın, “Biz 2014 yılında zaten 21 bin hedefini geçtik. Aslında biz 2023’de de 50 bin hedefini benimsemiştik. Bugün itibariyle geldiğimiz yerde 2020’de bu hedefi yakalayacağımızı gördük. 2015-2016 eğitim-öğretim yılında inşallah 27 bin öğrenciye ulaşacağımızı ümit ediyoruz. Kastamonu bir üniversite şehri oldu” dedi. 

“K.Ü, YURTDIŞINA HİZMET VERİR HALE GELDİ”

Kastamonu’nun tarihinde bir bilim merkezi olduğunu ifade eden Rektör Aydın, “Kastamonu bilim merkezi olurken aynı zamanda bir üniversite şehri olarak kendini göstermeye başladı. Kastamonu Üniversitesi, Akdeniz Üniversitemizle beraber görme engellilere hizmet veren sesli kütüphane sistemini kurduk. Şuanda Türkiye’deki birçok üniversitemiz bu sistemimizin üyesi oldu. Yakın zamanda inşallah sistemimizi adapte edip yurt dışındaki üniversitelere hizmet verir hale getireceğiz. Çünkü yurt dışında da talep edenler var. Merak eden üniversiteler var. Onlara hizmet vereceğiz” diye konuştu. 
TRT Haber kanalında yayınlanacak olan Kastamonu Üniversitesi’ne ait haberler önümüzdeki günlerde TRT ekranlarından izleyebilecek. 
 Müjdat Hülür

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV