banner29
24 Mart 2019 Pazar

Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın TÜRKİYE NE YIKILIR, NE TÖKEZLER

“2018 Türk Dünyası Kültür Başkenti Kastamonu’nun Marka Şehir Olma Süreci” paneli Kastamonu Üniversitesi (KÜ) Bilgehan Bilgili Merkez Kütüphanesi Konferans Salonu’nda dün yapıldı. Panelde konuşan Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın, Türkiye’nin yıkılması yönünde hep senaryonlar yaratıldığını ancak Türkiye’nin ne yıkılacağını ne de tökezleyeceğini söyledi.

25 Ekim 2018 Perşembe 10:48
  Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın  TÜRKİYE NE YIKILIR, NE TÖKEZLER

 

“2018 Türk Dünyası Kültür Başkenti Kastamonu’nun Marka Şehir Olma Süreci” paneli Kastamonu Üniversitesi (KÜ) Bilgehan Bilgili Merkez Kütüphanesi Konferans Salonu’nda dün yapıldı. Panelde konuşan Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın,  Türkiye’nin yıkılması yönünde hep senaryonlar yaratıldığını ancak Türkiye’nin ne yıkılacağını ne de tökezleyeceğini söyledi.

Rektör Prof. Dr. Seyit Aydın’ın başkanlığını yaptığı panelde, Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Sevgilioğlu, KUZKA Genel Sekreter Vekili Serkan Genç, Necdet Kara, Prof. Dr. Gülfidan Barış ve Yunus Baran konuşmacı olarak katıldı. İlk konuşmayı yapan Ahmet Sevgilioğlu markalaşma sürecinin şehre olan katkısından söz etti.

SEVGİLİOĞLU: KENTİMİZİ TANITMAK İÇİN KÜLTÜREL GEZİLER DÜZENLİYORUZ

Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Sevgilioğlu yaptığı konuşmada, şunları belirtti: “Markalaşma, bir şehri marka şehir olmak, artık günümüzde şehirlerin birbirleri ile yarıştığı bir ilke haline gelmiştir. Marka kent olmak için bazı değerlerin olması lazım. Doğal, kültürel ve tarihin olması lazım. Bunların hepsi bizde var. Tarih dediğimizde 7 bin yıllık bir geçmişimiz var. Doğa denildiğinde ülkemizdeki 43 Milli Park’tan 2 tanesi ilimizde. Bunların hepsi bizim elimizde. Bunları derleyip, toparlayıp marka şehir olmak için gün yüzüne çıkarmamız gerekiyor. Tabi bu tarihi ve doğal değerlerimiz bir kültür oluşturmuş. Bin 800 tane kültürel varlığımız var. Ülkemizde 70’lı yıllarda başlayan koruma bilinci, ne yazık ki kentimize 90’lı yıllarda başlamıştır. Son 5 yılda belediyemizin girişimiyle bu süreç hız kazanmıştır. Böyle bir potansiyelinde markalaşma sürecinde etkili olacağını düşünmektedir. Bu bağlamda belediyemizin son 5 yılda etkin çalışmaları vardır. Artık turizm denilince, dağ, kumsal, deniz anlamına gelmiyor. Artık turizmde kültürel dokuya önem verilmeye başlanıyor. Son 10 yılda turizmdeki artışın kültürel dokuya ağırlık verdiğini görmekteyiz. Bu bağlamda elimizdeki mirası koruma çalışmaları hız kazanmıştır. Belediyemizin çalışmaların kale, mahalle ve sokak bazında devam etmiş, meydanlara ulaştırmıştır. Kentimizde Türkiye’nin önemli 3 meydanından biri var. Buranın korunması için gün yüzüne çıkarılması için çalışmalar yapıldı. Halen çalışmalarımız devam etmektedir. Ticaret alanlarımızda çalışmalarımız devam ediyor. Sokak sağlıklaştırma çalışmaları devam ediyor. Kalemizin restorasyonu devam ediyor. Öğrenci arkadaşlarımıza kenti tanıtmak için kültürel gezilerde düzenliyoruz. Marka kent olma yolunda bu yönde çalışmalarımız var.”

AYDIN: ENGELLERİ AŞMAK EN ZEVK ALDIĞIMIZ İŞTİR

Panelden elde edilen sonuçların raporlanarak ilgili yerlere ulaştırmanın öneminden söz eden Rektör Aydın, “Bu programında neticelerinin değerlendirilmesini ilgili kuruluşlarla paylaşacağız. Memlekette daha iyiye gitme hedefimiz var. Hepimizde buna yönelik olarak çalışmalar yapıyoruz. Önümüze çıkan engelleri de aşmak bizim zevk aldığımız bir iştir. İyi şeylere daha çok hız kazandırmak için elimizden geleni yapacağız.

“MAALESEF HERKES FELAKET SENARYOSU YAZIYOR”

Türkiye hiçbir zaman ne yıkılır, ne de tökezler. Felaket senaryosu yazmayı memlekette nedense çok seviyoruz. Cumhuriyet tarihimizde her zaman ‘kötü gidiyoruz’ gibi söylemler oluyor, halbuki iyi gidiyoruz. Felaket senaryosu yazmaktansa, daha iyi nasıl yapılabilir, bunun peşine düşelim. Siyasetçimizde, idarecimizde, halkımızda bunun peşine düşsün. Bizde maalesef herkes felaket senaryosu yazıyor. Biz gelecek nesillere daha iyi bir Türkiye nasıl bırakabiliriz, bunu düşünelim. Memlekette geçmişte atalarımız iyi şeyler yapmış ki, biz ayaktayız. Bu iyi şeylerin sayısını çoğaltmak bizim hedefimiz olmalı. İnşallah yeni nesil felaket senaryoları ile değil de, artık bundan sonra en iyisini nasıl yapabileceklerini konuşur” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından “2018 Türk Dünyası Kültür Başkenti Kastamonu’nun Marka Şehir Olma Süreci” paneline geçildi. Panelistler marka şehir olmak için neler yapılması gerektiğini, hangi metotların doğu sonuç vereceği hakkında konuştu.

Tuğçe Yerdelen

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV