banner29
24 Mart 2019 Pazar

Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın TÜRK BİRLİĞİ VE İSLAM BİRLİĞİ OLMADAN DÜNYA HUZUR BULAMAZ

“Türkmenistan-Büyük İpek Yolu’nun Kalbi” konferansı Kastamonu Üniversitesi (KÜ) Bilgehan Bilgili Merkez Kütüphanesi’nde dün yapıldı. İpek Yolu güzergahının öneminden söz eden Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz, “Bu güzergahın yeniden canlandırılması Türk coğrafyası için iyi olacaktır. Türk Cumhuriyetleri güçlü olacaktır. Türkmenistan’ın gösterdiği bu yaklaşım diğer ülkelere de örnek olacaktır” dedi.

07 Kasım 2018 Çarşamba 09:22
  Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın  TÜRK BİRLİĞİ VE İSLAM BİRLİĞİ OLMADAN  DÜNYA HUZUR BULAMAZ

 

“Türkmenistan-Büyük İpek Yolu’nun Kalbi” konferansı Kastamonu Üniversitesi (KÜ) Bilgehan Bilgili Merkez Kütüphanesi’nde dün yapıldı. İpek Yolu güzergahının öneminden söz eden Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz, “Bu güzergahın yeniden canlandırılması Türk coğrafyası için iyi olacaktır. Türk Cumhuriyetleri güçlü olacaktır. Türkmenistan’ın gösterdiği bu yaklaşım diğer ülkelere de örnek olacaktır” dedi.

Konferansa; Vali Yaşar Karadeniz, Türkmenistan Ankara Büyük Elçisi İşankulüAmanlıyev, TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov, Kastamonu Üniversitesi (KÜ) Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın, Belediye Başkanı Tahsin Babaş, Garnizon Komutanı Gamze Aydoğdu, akademisyenler ve çok sayıda davetli katıldı.

“2019 YILI ‘BARIŞ VE REFAH YILI’ OLSUN”

Türkmenistan Ankara Büyük Elçisi İşankulüAmanlıyev, yaptığı konuşmada, “Bugün bağımsız ve tarafsız Türkmenistan, ekonomik ve sosyal hayatın tüm alanlarında uygulanan büyük yenilikler yolunda güvenle ilerlemektedir. Ayrıca devletimizin modern dünyanın gelişmiş ülkeleri safına yükselmesiyle ilgili konular da başarılıyla çözümleniyor. Türkmenistan Devlet Başkanı Ekselansları Gurbangulı Berdimuhamedov BM 73. Genel Kurul toplantısında yaptığı konuşmada 2019 yılını ‘Barış ve Refah Yılı’ olarak ilan etmeyi önermiştir. Bu teklifin hayata geçirilmesi dünyada barışın, güvenliğin ve sürdürülebilir gelişmenin sağlanmasında önemli bir faktör olacaktır.

Türkmenistan Devlet Başkanı Ekselansları Sayın Gurbangulı Berdimuhamedov Türkmen halkının tarihi, kültürü, sanatı, sosyal-ekonomik hayatı, geçmişi ve bugünü ile ilgili çok değerli eserleri bize kazandırmıştır. Bu bağlamda, Saygıdeğer Devlet Başkanımızın ‘Türkmenistan – Büyük İpek Yolu’nun Kalbi’ adlı 1. kitabı büyük öneme sahiptir. Bu kitap Türkmenistan Ankara Büyükelçiliği ve TÜRKSOY tarafından Türkçe olarak yayınlanmıştır.  Türkmenistan Devlet Başkanı’nın bu kitabı Türkmenlerin geçtiği tarihi yolu doğru bir şekilde değerlendirmeye, Türkmenlerin kendine has milli-kültürel özelliklerini, gelenek-göreneklerini, örf-adetlerini, hayat sütunlarını tanımaya, Türkmen milletinin dünyanın bilimsel, ekonomik ve kültürel gelişim sürecine yaptığı muazzam katkısını derin bir şekilde idrak etmeye büyük imkân sunmaktadır” dedi.

KASEİNOV: TÜRKEMİSTAN EN AKTİF ÜYE

TÜRKSOY hakkında bilgi vererek konuşmasına başlayan TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov, “Uluslararası Türk kültürü teşkilatı 1993 yılında Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkiye ve Türkmenistan Kültür Bakanlarının imzaladıkları anlaşma ile kurulmuştur. Bu yıl TÜRKSOY'un kuruluşunun 25. yıl dönümüdür. Günümüzde Türmenistan, TÜRKSOY'un en aktif üyeleri arasındadır. Sayın Cumhurbaşkanın kültürel mirasımızın korunması ve Türkhalkları arasındaki kardeşlik bağlarının güçlendirilmesi hususuna gösterdiği özel önem bunun temel nedenidir” şeklinde konuştu.

AYDIN: İPEK YOLU’NUN DİZAYNI BİZİM İÇİN MÜHİMDİR

Kastamonu Üniversitesi (KÜ) Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın ise şunları belirtti: “İpek Yolu’nun en önemli güzergahı Türkmenistan’dır. Türkmenistan Devlet Başkanı GurbangulıBerdimuhamedov 2018 yılını Türkmenistan Büyük İpek Yolu’nun kalbi ilan ettiler. Bu hususta bir kitapta yazdılar. Türk Dünyası Kültür Başkenti Kastamonu’da bu konferansın ilan edilmesi bizim için önemlidir. Çin’den başlayıp, Türkistan coğrafyasını baştan sona kat ederek, Anadolu’ya ve oradan da Avrupa’ya uzanan İpek Yolu tarih boyunca ülkeler arasındaki ticarette önemli olmuştur. Sadece iktisadi boyutta kalmamıştır. Yüzyıllarca ticaretin kalbi olan İpek Yolu milletlerarası kültür alışverişine de vesile olmuştur. Bu manada İpek Yolu’nun vasfı çok fazladır. İnsanların kaynaşması, tanışması, medeniyetlerin tanışması açısından İpek Yolu’nun katkısı çok büyüktür. Bugün teknoloji gelişmiştir ve gelişmeler hızlı şekilde devam etmektedir. Dolayısıyla asırlar boyunca önemini koruyan İpek Yolu günümüzde de önemini korumaktadır. Sadece vasıtaları değişmektedir. Türk Dünyası’nın daha fazla söz sahibi olacağı şekilde İpek Yolu’nun dizaynı bizim için mühimdir. Bugün sadece Çin’in kontrolünde bir İpek Yolu başka milletlerin tercihi olamaz. Dolayısıyla Türkmenistan’ın İpek Yolu üzerindeki çalışmaları bizim için, Türk Dünyası için, İslamiyet için önemlidir. Bunun önemini daha fazla idrak ettirmek lazım.

“TÜRK DÜNYASI BİZİM KALBİMİZİN MERKEZİDİR”

Bugünde Uzak Doğu ile Güney Asya ile bağların kopmayacağı şekilde irtibat kurmak gerekiyor. Dünya bunun farkında, bunun bizimde farkına varmamız lazım. ABD bize boşuna operasyon yapmıyor. Türkiye son zamanlarda kendi coğrafyasına açılmıştır. Biz Asya, Afrika ve Avrupa projeksiyonu dahilinde olan bir devletiz. Türk Dünyası bizim kalbimizin merkezidir. Türk Birliği, İslam Birliği olmadan dünyanın huzur bulması mümkün değildir.”

BABAŞ: ŞEYH ŞA’BAN-I VELİ KÜLTÜR ROTASI ÖNEMLİ

Kastamonu’nun Türk Dünyası Kültür Başkenti olduğunu hatırlatan Belediye Başkanı Tahsin Babaş ise şöyle konuştu: “Türk Dünyası ülkeleriyle aramızdaki ilişkileri pekiştirmek ve daha da kuvvetlendirmek için çalışmalar yapıyoruz. Kastamonu’nun Kültür Başkenti seçilmesi büyük avantaj ve onurdur. Kastamonu tarihi, kültürel dokusuyla ve tarihteki yeriyle mükemmel şehirlerimizden birisidir. Kastamonu Üniversitesi, Türk Dünyası’ndan gelen öğrencilerimizle dolu. 600’ün üzerinde Türkmenistanlı öğrencimiz var. Bizim için gurur verici bir durumdur. Biz Türk Dünyasıyla hep bir ve beraber olmalıyız. Birlik ve beraberlik içinde olduğumuz zaman aşamayacağımız sorun yoktur. Çalışmalar, sempozyumlar, seminerler ve kültürel alışverişler Türk Dünyasını daha da birbirine bağlayacak ve kenetleyecektir. Rektörümüz Seyit Aydın’a çalışmalarından dolayı teşekkür ediyorum.” KARADENİZ: DİĞER ÜLKELERE ÖRNEK OLACAK

Vali Yaşar Karadeniz ise yaptığı konuşmada İpek Yolu’nun önemine değindi. Vali Karadeniz, “Biz Kazakistan’a daha çok yakınlaştık. Yine kültür başkenti uygulaması dışında ülkemizde öğrencilerimizi okutmamızda ayrı bir kaynaşma örneği. İlimizde öğrenim gören Türk Dünyasından tüm öğrenciler Türk Dünyasında yaşatacaklar. Hem ülkelerine faydaları olacak, hem de Türk Dünyasına katkıları olacak. İpek Yolu önemli bir noktadır. İlk küresel ticaret güzergahı olmuştur. Bu güzergahın yeniden canlandırılması Türk Coğrafyası için iyi olacaktır. Türk Cumhuriyetleri güçlü olacaktır. Türkmenistan’ın gösterdiği bu yaklaşım diğer ülkelere de örnek olacaktır” ifadelerini kullandı.

Konferans, katılımcıların konuşmalarının ardından Türkmenpilavi ikramıyla sona erdi.

Tuğçe Yerdelen

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV