banner29
26 Mart 2019 Salı

Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın, Kırgızistan ziyaretini değerlendirdi BAŞARIMIZ ÜNİVERSİTEMİZİN BAŞARISIDIR

Kastamonu Üniversitesi (KÜ) Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın, Mevlüt Beyribey Konukevi’nde Türk Dünyası faaliyetleri hakkında gerçekleştirdiği basın toplantısında Kırgızistan ziyaretini değerlendirdi. 3’üncü kez fahri profesörlük unvanı alan Rektör Aydın, Kırgızistan Türkçesi ile Kırgızlara hitap ettiğini ifade ederek, Türkçe dışında bir dil konuşmadığını belirtti.

11 Temmuz 2018 Çarşamba 10:25
Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın, Kırgızistan ziyaretini değerlendirdi BAŞARIMIZ ÜNİVERSİTEMİZİN BAŞARISIDIR

 

Kastamonu Üniversitesi (KÜ) Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın,  Mevlüt Beyribey Konukevi’nde Türk Dünyası faaliyetleri hakkında gerçekleştirdiği basın toplantısında Kırgızistan ziyaretini değerlendirdi. 3’üncü kez fahri profesörlük unvanı alan Rektör Aydın, Kırgızistan Türkçesi ile Kırgızlara hitap ettiğini ifade ederek, Türkçe dışında bir dil konuşmadığını belirtti.

Geçtiğimiz hafta Kırgızistan’a gittiğini belirten Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın, “3 Temmuz’da Kırgızistan’daydık. Sabah 09.00’dan itibaren başlayan programımız daha sonraki günlerde de devam etti. Yaklaşık 1-2 saat uykuyla devam etmek durumunda kaldık. Sabah ilk iş olarak Kırgızistan Milli Meclisi’ne gittik. Kırgızistan’da iş dünyamıza açılan kapılar var. Kırgızistan’da Cumhurbaşkanımızın Türk Dünyası’nın ve İslam dünyasının lideri olduğunu ve tescillendiğini söylediler. Türkiye’nin büyük bir ülke olduğunu ve her zaman Türkiye ile birlikte olmak istediklerini bildirdiler. Yüksek Öğretim Kurumumuz bizi her mevzuata önümüzü açtı, onun açtığı yoldan gittik. Başarımız üniversitemizin başarısıdır. Kırgızistan Üniversitesi’nin aldığı karar ile bize fahri profesörlük unvanı verilmesi uygun görülmüş. Bizim üçüncü fahri profesörlüğümüzdür. YÖK’ün verdiğini de sayarsak dördüncü. 2014 yılında fahri profesörlük verilmişti. 2018 Mayıs ayında da Azerbaycan Bakü’de fahri profesörlük verildi” dedi.

“ATALARIMIN DİLİDİR, KARDEŞLERİMİN LEHÇELERİDİR”

Kırgızistan Milli Meclisinin Hürmetli Başkanı Arslanbek Cumabekov, Kırgız Milli Kahramanı Dr. Alyasbek Alımkulov ile görüştüğünü söyleyen Rektör Aydın,  ziyarette Kırgızistan Türkçesiyle konuştuğunu vurguladı. Rektör Aydın, “Hayatımda hiçbir yerde Türkçe dışında konuşmadım, konuşmam da. Ama burada şeref ve gurur duyarak Kırgızistan Türkçesi ile hitap etmek istedim. Çünkü bu dil benim dilimdir,  atalarımın dilidir, kardeşlerimin lehçeleridir. Bizim atamız birdir, dilimiz birdir, dinimiz birdir, tarihimiz birdir. Geleceğimiz de inşallah bir olacaktır. Geleceğimizi en iyi şekilde tesis edebilmemiz için işlerimizi de bir yapmamız gerekir” diye konuştu.

“PLANLARIMIZI BERABER YAPMAMIZ GEREKİR”

Kırgızistan’da yaptığı konuşmayı paylaşan Rektör Aydın: “Çocukluğumdan itibaren yüzünü hep doğuya, bu tarafa yani size dönüp ağlayarak büyümüş nesilden gelen bir kardeşiniz olarak bugün benim için hayatımın en mühim, en unutulmaz ve en manalı günlerinden birisini yaşıyorum. Sizinle beraber olmak, sizin huzurunuzda olmak bizim için ayrı bir şereftir. Bugün şahsıma layık gördüğünüz Kırgızistan Milli Meclisi ‘Üstün Hizmet Mükafatı’ hayatımın zirvesidir. Yüce heyetimize minnettarım ve sonsuz teşekkürlerimi arz ediyorum. İnşallah hayatım boyunca bu yüksek iltifatınıza layık olmak için çalışacağım. Türkiye’de ben ve benim gibi sizler için canını feda etmeye hazır 81 milyon insan vardır. Bugünkü mükâfatınızı Kastamonu Üniversitesi ve Türkiye adına şerefle alıyorum. Sizler her türlü fedakârlığa layıksınız. Sizler bizim göz bebeğimizsiniz. Bebeği olmayan göz kördür. Gözü olmayan için hayat, yaşamak manasızdır. Bu manada sizin için tehlike olan bizim içinde can düşmandır. Aynı şekilde bilmemiz gerekir ki bizim için tehlike olan her şey sizin için de hayati tehlikedir. Biz şunu çok iyi biliyoruz: Gelişmiş ve kudretli bir Türk Dünyası; Müreffeh ve huzurlu bir İslam Dünyası demektir. Gelişmiş ve birlik içinde bir İslam Dünyası, huzurlu bir dünya demektir. Bizler kuvvetli ve kudretli olmazsak dünyada adalet ve huzur olmaz. Bütün birliktelikler ve beraberlikler evvela kardeşler arasında başlar ve yaygınlaşır. Bu sebeple kuvvetlerimizi birleştirmemiz, tecrübelerimizi paylaşmamız ve planlarımızı beraber yapmamız gerekir”  ifadelerini kullandı.

“DİPLOMALARIN TAMAMLANMASI ARZUMUZ”

Rektör Aydın konuşmasına şöyle devam etti: “Üniversiteler olarak bizler, kendimize düşen mesuliyetleri yerine getirebiliriz. Kastamonu Üniversitesi’nde bir Kırgızistan Kültür merkezi vardır; her yıl Üniversitemizde Kırgızistan İstiklal (bağımsızlık) Günleri yapılmaktadır. Kastamonu Üniversitesi olarak şuana kadar Kırgızistan’dan 13 Üniversitemizle İşbirliğimiz vardır. Bunlar daha da artacaktır. Beraber talebe ve öğretim üyesi değişim programları yürüttük. Sempozyum ve konferanslar düzenledik. Bazıları ile araştırma projeleri yürüttük. Üniversitelerimizden bir kısmı ile ortak diploma verme seviyesine geldik. Kırgızistan’dan gelen ve Üniversitemizde eğitim gören gençlerimiz bizim için özeldir; onlar için herşeyin en iyisini yapmaya çalışıyoruz. Ayrıca Kırgızistan’da yapılan Üniversite’ye giriş imtihanında ilk 1000’e giren gençlerimizden Kastamonu Üniversitesini tercih edenlere çok daha özel imkanlar temin edeceğimizi buradan belirtmek istiyoruz. Yine Talas Üniversitesine ait İlahiyat Fakültesi’ni ve Oş Devlet Üniversitesi ve Kastamonu Üniversitesi’nin ortak bir Kırgız-Türk Fakültesini kurma çalışmalarını da başlattık. Ancak Yüce Meclisinizden ve Kırgızistan Hükümetimizden “Türkiye Üniversitelerinden mezun olan gençlerimizin yüksek lisans ve doktora diplomalarını tanımasını” hassaten istirham ediyoruz. Onlara en iyi eğitimi verdiğimizden emin olabilirsiniz. Bu gençlerimizin mezun olup Kırgızistan’a hizmet etmeleri bizim için çok mühimdir. Bunun için diplomalarının tanınması arzumuzdur.

“ORTAK ESERLERİMİZİ ORTAYA ÇIKARMALIYIZ”

Birliğimiz ve beraberliğimizin her sahada gelişmesi için faaliyetlerimizi genişletmeyi vazife edindik ve hatırlanırsa Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odası mensupları ile Kırgızistan’ımızı ziyaret ettik. İşadamlarımızın çalışmaları devam etmektedir. İnşallah çalışmalar netice verecektir.Bu manada ortak tarihimizi yazmalıyız. Sadece yazmakla kalmayıp ortak müfredat olarak mekteplerimizde okutmalıyız. Türk tarihini bütün halinde yazıp; eğitim hayatına adapte etmeliyiz. Türkiye’de yaşayanlar Barsbek Kağan’ı, Manas Ata’yı, Kırgızistan’da yaşayanlar Fatih Sultan Mehmed’ i bilmelidir. Hepimiz Oğuz Kağan’ı ortak ata olarak biliyoruz ama diğerlerini bilmek hususunda bilgiler koparılmış, kesilmiştir. İstanbul’un fethine gelen ve şehit olan Kırgız batırlarını Çanakkale’ ye askerlerini gönderen Şaban Batırı, hürriyet abidesi Kurmancan Datka’ yı Türkiye yakından bilmelidir. Çocuklarımızı ortak tarih öğreterek büyütmezsek dili, kültürü ve değerleri ayrı gösterirsek ve ayrı öğretirsek ayrı milletler gibi görünürüz.Bütün ortak eserlerimizi ortaya çıkarmalıyız. Kutadgu Bilig Türkiye’de Türkiye Türkçesi ile değişik kuruluşlarca basılmıştır. Fakat Kastamonu Üniversitesi olarak Kırgızistan Bilim Akademisi ile beraber Kutadgu Bilig’i Kırgızistan Türkçesi ve Kiril alfabesi ile 2012 yılında basmıştık. Çünkü Kutadgu Bilig bizim Devlet namemizdir, siyaset namemizdir.Ortak dilimizi de eğitim müfredatımıza yerleştirmeliyiz. Bunu şu manada söylemiyoruz; sadece Türkiye Türkçesi ve bir başka lehçe ile devam etmeyi teklif etmiyoruz. Ama Türkiye’ deki her Türk, Kırgızistan, Azerbaycan, Kazakistan, Türkmenistan, Özbekistan, Uygur ve diğer Türk topluluklarının lehçesini de konuşabilmeli, okuyup yazabilmelidir. Diğer Türk Beldelerindeki insanlarımızda aynı şekilde bütün lehçe ve ağızları öğrenmelidir.”

“İNSANLARIMIZ ÖZ LEHÇESİ İLE KONUŞSUN”

“Her coğrafyadaki insanlarımız öz lehçesi ile konuşsun, yazsın” diyen Kastamonu Üniversitesi (KÜ) Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın, “Öz lehçesini kaybetmesin. Ulu Türkçemizin ne kadar büyük bir lisan olduğu da bu sayede MahmudKaşgari’nin istediği seviyede bilinsin, öğrenilsin. Dinimiz birdir. Hepimiz AhmedYesevi’nin, İmam-ı Serahsi’nin, El-Oşi’nin, arslan Baba’nın, Şeyh Şaban-ı Veli’nin (Ki Kendisi Kastamonu’ dada), Hacı Bayram Veli’nin Muhammed Bahaüddin Şah-ı Nakşibendi’nin yaşadığı İslam’ı yaşamak isteriz. Bunun için Diyanet Teşkilatlarımız, İlahiyat Fakültelerimiz ve diğer dini teşkilatlarımız bu hususta ortak çalışmalıdır. Biz artık ağladığımız günleri unutmak istiyoruz. Bu manada İznik’te, Çanakkale’de, Bişkek’te, Kırgızistan’ın diğer bölgelerinde geçmişte ve yakın zamanda şehid olan batırlarımızı ve yakın zamanda ebedi aleme uğurladığımız Rektörümüz, meslektaşımız, ağabeyimiz Prof. Dr. Kantörö Şaripoviç Toktomamatov’u rahmetle yad ediyoruz. Gelecekte ağlamamak için geleceğimizi beraber tesis etmek istiyoruz. Çünkü geçmişimiz birdir; geleceğimiz de bir, beraber ve aydınlık olsun inşallah. Kırgızistan’ımızın bayrağındaki Güneş ile Türkiye’nin barağındaki ay-yıldız gördüğünüz gibi birbirine çok yakışıyor ve birbirini nasıl da tamamlıyor. Biz bütün Türk Devletlerinin birbirine çok yakışan bayrakları, vatan ve devletleri ile beraber yücelmesini ve yükselmesini istiyoruz. Bunun için Yüce heyetinize şunu söylemek istiyoruz: ‘Büyük Milletin Asil Mensupları sizlerle hep beraber aydınlık geleceğimizi tesisi edelim’ açıklamasında bulundu.

Ziyareti, Kastamonu Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Sevgilioğlu ve bazı iş adamları ile gerçekleştirdiklerini belirten Aydın, "Belediyemiz Kırgızistan'a bir park yapacak. İnşallah Kırgızistan'da iş dünyamıza açılan kapılar var. Kırgız yetkililer iş dünyamızın önündeki engelleri kaldırmaya hazır olduklarını belirtti. Olumlu gelişmeler olacağına inanıyorum" diye konuştu. 

Tuğçe Yerdelen

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV