Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın KASTAMONU ÜNİVERSİTESİ’NİN DİĞER ADI TÜRKİSTAN ÜNİVERSİTESİ’DİR

Kırgızistan Uluslararası Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Kompleksi Mütevelli heyeti Başkanı, Onursal Başkanı Prof. Dr. AsylbekAidaraliev ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. BaatyrbekAkylbekov, Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın’ı ziyaret etti.

Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın KASTAMONU ÜNİVERSİTESİ’NİN  DİĞER ADI TÜRKİSTAN ÜNİVERSİTESİ’DİR

 

Kırgızistan Uluslararası Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Kompleksi Mütevelli heyeti Başkanı, Onursal Başkanı Prof. Dr. AsylbekAidaraliev ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. BaatyrbekAkylbekov, Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın’ı ziyaret etti. 
Yapılan ziyarette karşılıklı olarak öğretim üyeleri ve öğrenci değişimleri, ilmi projeleri birlikte yapma ve çift diploma ile ortak yürütülebilecek faaliyetler hakkında görüş alışverişinde bulunuldu. Kırgızistan Uluslararası Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Kompleksi Mütevelli heyeti Başkanı, Onursal Başkanı Prof. Dr. AsylbekAidaraliev, Kastamonu Üniversitesi şeref defterini de imzaladı.
Kastamonu Üniversitesi dekanları ve müdürleri ile bir araya gelen Kırgızistan Uluslararası Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Kompleksi Mütevelli Heyeti Başkanı, Onursal Başkanı Prof. Dr. AsylbekAidaraliev ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. BaatyrbekAkylbekov, yapılabilecek projeler hakkında fikir alışverişinde bulundu. 
Ziyarette konuşan Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın; “Üniversitemiz ve Kırgızistan Uluslararası Üniversitesi arasında bugün ki ziyaret hayırlı ve güzel bir başlangıç olur. İki kardeş memleketin iki kardeş üniversitesi olarak beraber çalışırız. Artık kardeşliğimizi pekiştirmemiz için beraber çalışmayı her alanda iş birliği yapmamız esas olmalıdır. Kırgızistan’da bazı üniversitelerimiz ile yürüttüğümüz ortak çalışmalarımız oldu. Bundan sonra Kırgızistan Uluslararası Üniversitesi ile çok iyi çalışmalarda yapmaya hazırız. Kastamonu Üniversitesinin diğer adı Türkistan Üniversitesidir. Öğretim üyeleri ve öğrenci değişimleri, araştırma projelerini birlikte yapma ve çift diploma ve ortak faaliyetleri beraber yapabiliriz. Kastamonu Üniversitesi sizin üniversitenizdir. Kastamonu’da sizin evinizdir. Bundan sonra inşallah evinizde rahat edersiniz” dedi. 
Konuşmasının devamında Rektör Aydın, Kastamonu Üniversitesi hakkında tanıtıcı bilgiler paylaştı. 
Ziyarette Kırgızistan Uluslararası Üniversitesi hakkında bilgiler paylaşan Kırgızistan Uluslararası Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Kompleksi Mütevelli heyeti Başkanı, Onursal Başkanı Prof. Dr. AsylbekAidaraliev ise; “Seneye Mart ayında 25. Yılımız olacak. Üniversitemiz San Francisco Üniversitesi ile ortak kurulmuştur. Üniversitemizin yaptığı bazı projeler var. NASA ile ortak bir projemiz var. Sizinle birlikte yeni projeler yapmaya ve devam eden projelerimizi de birlikte yapabiliriz. Yeni bir projemiz olan Amerika-Kırgızistan-İç Moğolistan ile birlikte yapacağımız projede sizinle de çalışmak istiyoruz. Sizin projelerinize de katılmak isteriz. Hindistan ve Çin’de birlikte proje yaptığımız Üniversiteler ile Avrupa arasında köprü görevi görmekteyiz. Birlikte çalışmayı istemeniz durumunda birlikte çalışabiliriz. Üniversitemizde 1+2+1 programı var. Yani 1 sene ülkemizde 2 sene başka ülkede ve son sene yine ülkemizde eğitim görmekte ve mezun olmaktadır. Bu sistemi Kastamonu Üniversitesi ile uygulayarak öğrencilerinizin Hindistan’a İngilizce öğrenimine gönderebiliriz. Çift diploma programlarını Üniversite olarak önemsiyoruz. İki Üniversiteden mezun olduktan sonra öğrencilerimiz için iş imkânı konusunda da işbirliğimizi geliştirebiliriz. Üniversiteyi çok sevdik. Ortak noktalarda beraber çalışmayı istiyoruz” dedi. 
Ziyarette Kırgızistan Uluslararası Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Kompleksi Mütevelli heyeti Başkanı, Onursal Başkanı Prof. Dr. AsylbekAidaralievve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. BaatyrbekAkylbekov’a, Kastamonu Üniversitesi Rektörü Seyit Aydın tarafından cübbe giydirildi. Karşılıklı hediye takdiminin ardından ziyaret Kastamonu Üniversitesi Külliyesinin gezilmesi ile son buldu. 
(Haber Merkezi)
Güncelleme Tarihi: 23 Kasım 2017, 10:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER