Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın BİRİNCİ ÖNCELİĞİMİZ TABİAT TURİZMİ

Kastamonu Üniversitesi (KÜ) Rektörlük binasında Turizm Fakültesi ve Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) tarafından işbirliği protokolü imzalandı. İmzalanan protokol ile KUZKA ile çalışacaklarını açıklayan Rektör Prof. Dr. Seyit Aydın, 1’inci önceliklerinin tabiat turizmi olduğunu söyledi.

 Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın  BİRİNCİ ÖNCELİĞİMİZ TABİAT TURİZMİ
banner72

 

Kastamonu Üniversitesi (KÜ) Rektörlük binasında Turizm Fakültesi ve Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) tarafından  işbirliği protokolü imzalandı. İmzalanan protokol ile KUZKA ile çalışacaklarını açıklayan Rektör Prof. Dr. Seyit Aydın, 1’inci önceliklerinin tabiat turizmi olduğunu söyledi.

İşbirliği protokolü hakkında bilgi veren Rektör Prof. Dr. Seyit Aydın, “Projemizin ana teması turizm. Kastamonu Üniversitesi şu anda Türkiye’deki ihtisas üniversitelerinden bir tanesi. Ormancılık ve Tabiat Turizmi alanında tek ihtisas üniversitesidir. İhtisas üniversitesi olma konusunda çalışmalar artık başlamıştır. Bizimde işbirliği yapacağımız ve en fazla çalışacağımız kuruluşların başında KUZKA gelmektedir. Projelerimizde en başta KUZKA olmak üzere kamu kuruluşlarımızla, özel sektörlerimizle hep beraber olacağız. Zaten ihtisasın ana hedefi de sektörlere fayda getirmek, sektörlerle alakalı ilerleme kaydetmektir. Hatta istihdam sağlayacak yeni iş alanları, araştırma geliştirme olabilecek sektörleri geliştirmektir. Bugün imzalayacağımız protokole öncülük eden projemiz 4 başlık altındadır. 1’ncisi kültür alışverişi, dolayısıyla ‘Zamanda Yolculuk’ yani tarih. Kültür varlıklarımız oldukça iyi, bu hususta çalışacaktır. Diğeri ‘Ruhani Yolculuk’. Şeyh Şaban-ı Veli ve Evliyalarla sembolize olan ve Kastamonu ismini bize her zaman hatırlatan inanç turizmidir. Bir diğeri ‘Doğa Terapisi ve Maceraya Katıl’. Zaten bizim ihtisas alanımızın 1’inci önceliğidir tabiat turizmi. Bu manada da oldukça zengin bir tabiata sahibiz.

“HER ÇALIŞMAYI BERABER YAPACAĞIZ”

Karadeniz’de en uzun sahile sahip olan Kastamonu’nun deniz sahilini de değerlendirecek bir projedir. Onun başlığı da ‘Maviyle Dans’tır. Projede 2 bin 400 örnekle ve anketlerle çalışılacak. Devamlılığı olan bir proje. Bir defaya mahsus değil. Projede çalışacaklar bilhassa Kastamonu Üniversite Turizm Fakülteleri öğrencileridir. Bu çok önemli. Gençlerimizde bu projenin içerisinde olacaktır. Bu projeyle başlayacak olan çalışmalarımıza başka çalışmalarda eklenecektir. Bu manada fikir ateşlenmiştir. Bugün imzalanan protokol bundan sonra yapacağımız her iş için geçerlidir. Biz zaten beraber çalışma aşamasında sınır tanımıyoruz. Her çalışmayı da beraber yapacağız” dedi.

GENÇ: TURİZM ALANINDA KASTAMONU’DA ÇALIŞMA YAPILIYOR

KUZKA Genel Sekreter Vekili Serkan Genç ise şunları belirtti: “İlimiz sahip olduğu tarihi ve kültürel mirası, doğal güzellikleriyle önemli bir potansiyele sahip. Bu potansiyeli de harekete geçirebilmek için kurumlararası işbirliğinin yapılması ve kurumların kendi sorumluluk alanındaki çalışmalarını diğer kurumlarla birlikte yürütmesi gerekmektedir. Turizm alanında Kastamonu’da birçok çalışma yapılıyor. Bunlardan bir tanesi de Turizm Eylem Planı çalışmasıdır. Turizm Eylem Planı, kısa, orta ve uzun vadeli olmak üzere 63 eylemden oluşuyor. 2018-2021 yılları arasını kapsıyor. Turizm Eylem Planının kısa vadeli çalışmaları kapsamında da Memnuniyet Araştırması yapılması mevcuttu. Bu eyleminde Kastamonu Üniversitesi ile ajansımızın sorumluluğu altında yürütülmesi ve hayata geçirilmesi planlanmıştı. Bugün yaptığımız işbirliği protokolü ile de Memnuniyet Araştırmasını üniversitemizle birlikte gerçekleştireceğiz. Bu çalışmalarımıza kısa vadede başlayıp, yaklaşık 5-6 aylık dönemde bu çalışmaları yürütüp, Eylül ayında bu çalışmaları tamamlamayı planlıyoruz. Raporlama döneminden sonra Ekim ayı içerisinde bu araştırmanın sonuçlarını kamuoyu ile paylaşmayı planlamaktayız. Bu Memnuniyet Araştırması ile ilimize gelen turist ve ziyaretçilerin hem nerelerden geldiği, gelir düzeyi gibi bilgileri edinmiş olacağız hem de ilimizden memnun olup olmadıklarına dair de bir araştırma gerçekleştirmiş olacağız. Ayrıca da ilimiz turizminin gelişmesi noktasında da onların beklentileri, görüş ve önerileri de bu analiz çalışmaları da ortaya çıkmış olacak. Sürdürülebilirlik anlamında da bu çalışmayı önümüzdeki yılda tekrarlayıp, turizm noktasında yaptığımız çalışmaların sahada yansımalarının nasıl gerçekleştiğini ve ne kadar ilerleme sağlandığını da ölçme imkanı yakalayacağız.”

Tuğçe Yerdelen
Güncelleme Tarihi: 10 Nisan 2019, 10:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER