Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Hamdi Topal Milletlerarası topluma Yunanistan’ın haksızlığı anlatılmalı

Kastamonu Üniversitesi (KÜ) Rektörü Prof. Dr. Ahmet Hamdi Topal, twitter hesabı üzerinden Ege ve Doğu Akdeniz’de deniz yetki alanlarının paylaşımına değindi.

Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Hamdi Topal  Milletlerarası topluma  Yunanistan’ın  haksızlığı anlatılmalı

 

Kastamonu Üniversitesi (KÜ) Rektörü Prof. Dr. Ahmet Hamdi Topal, twitter hesabı üzerinden Ege ve Doğu Akdeniz’de deniz yetki alanlarının paylaşımına değindi.

Rektör Prof. Dr. Ahmet Hamdi Topal, twitter paylaşımında şunları ifade etti: “Ege Denizi ve Doğu Akdeniz’de deniz yetki alanlarının paylaşımına ilişkin geçmişi uzun yıllara dayanan uyuşmazlık Yunan tarafı ve farklı hesaplarla onlara destek veren devletlerin tansiyonu yükseltme çabaları sebebiyle çözümsüzlüğe sürüklenmekte ve Türkiye’nin sıkça dillendirdiği diyalog çağrıları cevapsız kalmaktadır. Türkiye, milletlerarası hukuk doğrultusunda meşru haklarını müdafaa etmeye devam etmeli ve milletlerarası topluma Yunan tezinin haksızlığını anlatmalıdır. İlgili milletlerarası yargı kararları da Türkiye’nin duruşunun haklılığını açıkça ortaya koymaktadır. Milletlerarası mahkemelerce kabul edilen coğrafyanın üstünlüğü, kapatmama, kıyı uzunlukları arasındaki oran ve hakkaniyet ilkeleri Türkiye’nin tezlerini desteklemektedir. Çok sayıda mahkeme kararında adaların yetki alanları bu ilkelere dayanılarak sınırlandırılmıştır. Milletlerarası hukuk, diplomatik yöntemler ve askeri caydırıcılık ile desteklenen hak arayışımız elbet netice verecektir. Ege’de ve Doğu Akdeniz’de Türkiye’yi dar bir alana hapsetme girişimlerinin kararlı duruşumuz ile akamete uğrayacağına inancımız tamdır.” (Haber Merkezi)

Güncelleme Tarihi: 21 Nisan 2021, 17:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER