KASTAMONU TÜRKİYE’NİN DUBAİ’Sİ OLABİLİR

Kastamonu ve yatırım olanakları paneline konuşmacı olarak katılan United Group İcra Kurulu Başkanı İlhan Altun, Kastamonu’nun doğru bir kalkınma planıyla Türkiye’nin Dubai’si olabileceğini belirtti.

KASTAMONU TÜRKİYE’NİN DUBAİ’Sİ OLABİLİR

 

Kastamonu ve yatırım olanakları paneline konuşmacı olarak katılan United Group İcra Kurulu Başkanı İlhan Altun, Kastamonu’nun doğru bir kalkınma planıyla Türkiye’nin Dubai’si olabileceğini belirtti. Altun, yatırım olanaklarının önünde aşılması gereken sorunlara dair çözüm önerilerinin hayata geçirilmesi ile 70’li yıllarda sadece bir çöl olan Dubai’nin günümüzde geldiği durumdaki gibi bir başarının yakalanabileceğine işaret etti.

Kastamonu iş dünyasının ve iş adamlarının kente yatırım yapabilmelerinin yolunun kentin alt yapı olarak hazır olmasının yanı sıra kültür, eğitim, sosyal ve gündelik yaşam olarak da gelecek kişilere cazip gelmesi gerektiğine dikkat çeken United Group İcra Kurulu Başkanı Altun, yatırım yapmanın fabrika kurmaktan ibaret olmadığını belirtti. Altun, yatırımcının yaptığı fabrikadan olumlu sonuçlar almak isteyeceğini, bunun ise iyi yöneticilere, iyi bir sosyal çevreye, iyi bir personel topluluğuna ve yaşam koşullarına bağlı olduğunu ifade ederek kentin sadece tek alanda değil planlı ve reel bir plan doğrultusunda yatırımlara cevap verebileceğini kaydetti.

“BİR ŞEHRİN KALKINMASI SADECE SANAYİSİ VE TURİZMİ İLE OLMAZ”

KASTEXPO’da bir araya gelen iş adamları ve iş dünyasının memleketine yatırım yapabilmelerine olanak sunması için yapılması gerekenlere dair önce tespitlerin yapılması gerektiğini vurgulayarak, “Bugüne kadar yapılan çalışmaların kente yansıdığını, Kastamonu’nun bu anlamda önemli aşamalar kaydettiğini düşünüyorum. Kalkınmaya gelince ise bazı sorunlar bulunuyor. Bunların başında göç geliyor. Bir şehrin kalkınması sadece sanayisi ve turizmi ile olmaz. Kültürü, sanayisi, turizm faaliyetleri, eğitimi, altyapısı ayrı ayrı değil topyekun bir planlamayla ve tek elden tek merkezden gerçekleştirilmelidir. Bugüne kadar olduğu gibi parçalanmış bir şekilde yapılan çalışmalar yani iş adamlarının ayrı, yerel yönetimin ayrı, değişik kurum kuruluşların ayrı çalışmalarla ilerlemeleri yerine bu çalışmaların tek merkezden ve bir plan çerçevesinde yapılması yolu değerlendirilmelidir” diyen Altun, kendi şirket deneyimlerinden örnek vererek dağınık bir çalışmanın kaos üreteceğine dikkat çekti. Dört değişik yapıyı tek merkezden idare edilir hale getirdiklerini ve bugün başarılı projelere imza atar bir duruma, karlılığı artan bir şirket durumuna gelmelerinin temelinde de bu planlamanın olduğuna dikkat çeken İlhan Altun, Kastamonu kalkınmasının da aynı modeli kullanmasının başarıyı getireceğini belirtti.

“YATIRIMCI KAR ETMEK, VERİMLİ SONUÇ ALMAK İSTER”

Yapılan çalışmalarda herhangi bir yerde açık bırakıldığında başarılı olunamayacağına dikkat çeken United Group İcra Kurulu Başkanı Altun, “Diyelim birçok sorunu aştınız ve kente yatırımcıyı getirdiniz. Kente gelecek profesyonelleri ikna edecek altyapınız yoksa yaptığınız yatırıma rağmen iyi mühendisi, iyi bankacıyı, iyi yöneticiyi o kente çekemiyorsunuz. Yatırımcı kar etmek, verimli sonuç almak ister, bunun da yolu her alanda kendi alanında en iyilerle çalışmak ve sonuç almak ister. İşte yatırım için davet edilen iş adamı fabrikasında çalıştıracak kalifiye personel bulamıyorsa o yatırımını sürdüremiyor. Bu yatırımların kentte kalıcı ve yararlı olabilmesi için öncelikle kalifiye personel ve idarecileri de o kentte yaşamaya ikna edecek altyapıya da sahip olmanız gerekiyor, onları ikna edebilmeniz gerekiyor. Yani sanayi için aynı zamanda kültürel, sosyal, eğitim olanakları gibi birçok alanda yaşam kalitesini yükseltecek çalışmaları da yapmalısınız. Yatırımcının fabrikasının başına iyi bir idareci, finansçı, personel koyabilmesi kentin altyapısıyla ilgilidir. Bir bütün olarak konuyu ele alabilmeli ve bu doğrultuda bakmak durumundayız” dedi.

“KALKINMA HAMLESİ YAPABİLİRSEK MAKUS KADERİMİZİ DEĞİŞTİREBİLİRİZ”

1970’li yıllarda bir çöl olan Dubai örneğini veren Altun, bu çölün bir prensin projesi ve vizyoner yaklaşımı ile geldiği noktanın Kastamonu için de mümkün olabileceğini söyleyerek şu ifadeleri kullandı: “Herkeste yanlış bir bilgi ve algı var. Hepimiz Dubai’nin petrol ile zengin olduğunu biliriz. Oysa bugün Dubai’nin gelirleri için de petrol sadece yüzde 6,5 paya sahiptir. Gelirlerinin diğer kısmını ise yatırımlar, turizm, kalkınma ve finans kolları oluşturur. ABD’den sonra en önemli silikon vadisi ve bilişimde söz sahibi bir yerdir Dubai. Yani kalkınma için doğru model ve gelişme yönü belirlenmesi büyük önem taşıyor. Kastamonu, tıpkı suyun kaynama noktası olan 100 derecelik değerde olduğu gibi kalkınma için yeterli düzeye yaklaşmış ve artık gelişme seviyesine yüzde 95’ler düzeyine ulaşmıştır. Eğer birlikte hareket eder, burada KASTEXPO çatısı altındaki gibi tüm çevrelerin dahil olduğu bir birliktelikle bir kalkınma hamlesi yapabilirsek Dubai örneğinde olduğu gibi makus kaderimizi değiştirebiliriz. Böylece de Kastamonu hakettiği ve bizim de arzu ettiğimiz yere ve yatırımlara ulaşır.”

Hüseyin Karadeniz/İstanbul

Güncelleme Tarihi: 16 Ocak 2018, 15:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER