KASTAMONU, ‘TÜRK DÜNYASI KÜLTÜR BAŞKENTİ’ İÇİN SEFERBER OLDU

Kastamonu’yu Türk Dünyası Kültür Başkenti seçtirebilmek için yola çıkan Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz, AK Parti Kastamonu Milletvekilleri Hakkı Köylü, Metin Çelik, Murat Demir ve Belediye Başkanı Tahsin Babaş, yoğun bir çalışma temposu içerisinde. 5 Aralık’ta belli olacak Türk Dünyası Kültür Başkenti adaylığı için, dün Kastamonu Orman Bölge Müdürlüğünde bir araya gelen yaklaşık 30 kurum yetkilisi izlenecek yol haritası hakkında fikir alışverişinde bulundu.

KASTAMONU, ‘TÜRK DÜNYASI KÜLTÜR BAŞKENTİ’ İÇİN SEFERBER OLDU

 

Kastamonu’yu Türk Dünyası Kültür Başkenti seçtirebilmek için yola çıkan Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz, AK Parti Kastamonu Milletvekilleri Hakkı Köylü, Metin Çelik, Murat Demir ve Belediye Başkanı Tahsin Babaş, yoğun bir çalışma temposu içerisinde. 5 Aralık’ta belli olacak Türk Dünyası Kültür Başkenti adaylığı için, dün Kastamonu Orman Bölge Müdürlüğünde bir araya gelen yaklaşık 30 kurum yetkilisi izlenecek yol haritası hakkında fikir alışverişinde bulundu. 
Kastamonu Orman Bölge Müdürlüğünde gerçekleşen toplantıda Vali Yaşar Karadeniz, AK Parti Milletvekili Hakkı Köylü, Belediye Başkanı Tahsin Babaş, Müsteşar Yardımcısı Ziya Taşkent, Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın, Vali Yardımcısı Ünal Kılıçarslan, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ayhan Biber, Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Saim Ateş, Turizm Fakültesi Dekan Yardımcısı İrfan Mısırlı, BESYO Müdürü Bilgehan Baydil, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri T.Zafer Karahasan, KUZKA Genel Sekreter Vekili Serkan Genç, KATSO Başkanı Selçuk Arslan, Dış İlişkiler ve AB Koordinatörü Daire Başkan Vekili Ramazan Çokçevik,  Tanıtma Genel Müdür Yardımcısı Cengiz Aydın, TÜRKSOY Genel Sekreter Yardımcısı Fırat Purtaş, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı Seyit Ahmet Arslan, Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü Müdür Yardımcısı Ömer Faruk Belviranlı, İl Kültür ve 
Turizm Müdür Vekili 
Fahrettin Şenoğlu ve kurum temsilcileri yer aldı. 

KARADENİZ: LOGO ÜZERİNE FİKİRLERİ TARTIŞACAĞIZ

Toplantının açılış konuşmasını yapan Vali Yaşar Karadeniz, “Türk Dünyası Kültür Başkenti adayı olan Kastamonu’nun faaliyetlerini gözden geçireceğimiz ve şekil vereceğimiz toplantıyı başlattık. İlk toplantı Kültür ve Turizm Bakanlığında yapıldı. Gerçekleştirilen ilk toplantıda neler hazırlanması gerektiği ifade edildi. Bilgilendirme çerçevesinde bazı hazırlıklar yapıldı. Önce logo olmak üzere fikirlerimizi tartışacağız” dedi.

KÖYLÜ: BU İŞİ BAŞARACAĞIZ

AK Parti Kastamonu Milletvekili Hakkı Köylü, geçtiğimiz gün Kastamonu’nun bazı ilçelerinde doğalgaz açılışı yapıldığını ve Devrekani’de doğalgaz açılışı gerçekleştirileceğinden söz etti. Köylü, “Kastamonu ilimizin Türk Dünyası Kültür Başkenti olarak değerlendirilmesi bizim için onur vericidir. Türkiye’de bu kadar çok şehir varken Kastamonu’nun belirlenerek aday olması Kastamonu’nun kültür yapısı itibariyle güzel bir şehir olduğunu ortaya koymaktadır. Atalarımız bize mükemmel bir şehir bırakmışlar. Ne yazık ki biz bunun üzerine bir şey ilave edemedik. Yıllarca eskiden kalanları bozmakla yetindik. Son yıllarda tekrar eskiye dönerek şehrin eski varlığını, kültürel değerlerini ortaya çıkarmak için gayret sarf ediyoruz. Kastamonu’da Türkiye’nin birçok yerinde olmayan Roma, Selçuklu ve Osmanlı eserleri mevcuttur. Köprüler, camiler, külliyeler, hanlar, hamamlar aklınıza ne gelirse tüm kültürel varlıklarımız var. Coğrafyamızda mükemmeldir. Bu işe layık olabilmek için hepimize çok görev düşüyor. Biz üstüme ne görev düşerse yapmaya hazırız. Sonuçta bu işi başaracağız” diye konuştu.
Kastamonu, ‘Türk Dünyası Kültür Başkenti’olduğu zaman, Kastamonu’nun adının Türkiye’de değil, tüm dünyada duyurulacağını belirten Köylü, “Kastamonu’nun Türk Dünyası Kültür Başkenti olma konusunda verilecek katkılardan dolayı herkese çok teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

BABAŞ:  TÜM BİRİMLERİMİZLE SEFERBER OLDUK

Belediye Başkanı Tahsin Babaş ise şunları belirtti: “Bakanımızla telefonla görüştüm. Kastamonu’nun Türk Dünyası Kültür Başkenti olması konusunda ne yapabileceğimizi sordular. Bizde il olarak hazır olduğumuzu belirttik. Türk Dünyası Kültür Başkenti olmanın alt yapısını oluşturmaya çalışıyoruz. Türk Dünyası Kültür Başkenti olmayı il olarak önemsiyoruz. İşi layıkıyla yapacağız, kimsenin kuşkusu olmasın. Neler yapılacağı Türksoy ve Bakanlığımız tarafından bildirilecek. Bizde 2018 yılını güzel bir şekilde değerlendireceğiz. Alt yapı eksikliklerimiz varsa kısa sürede tamamlayacağız. 6 asıl ve 8 gözlemci ülke var. Türk Dünyasında hem Türkiye’yi hem de Kastamonu’yu tanıtmak ciddi bir olay ve ciddiyetin bilincindeyiz. Tüm birimlerimizle seferber olduk. Önemli olan birliktelik ve yapılacak programın aksamamasıdır. Bu işin maliyeti olacaktır, mekanda önemli rol oynuyor. Kastamonu Belediye Başkanı olarak hem maliyet hem de mekânsal anlamda elimden geleni yapacağım.”

TAŞKENT: KASTAMONU’YU BİLMEYENLERE FIRSAT

“Kastamonu’nun Kültür Başkenti adaylığı önemli bir hadisedir” diyerek konuşmasına başlayan Müsteşar Yardımcısı Ziya Taşkent, “6 ülkenin bunca il arasında Kastamonu’nun bu sene ki adaylığı önemlidir. Bunu sadece TÜRKSOY dahilindeki ülkeler özelinde bir öne çıkma olarak görmemek gerek. Bunu bir kaldıraç noktası olarak görüp; kanaatimce, gerek iç ziyaretçilere gerekse tüm dünya vatandaşlarına Kastamonu’yu hatırlatan, bilmeyenlere öğreten bir fırsat olarak görmek gerek. Kültürü turizmden ayırmak mümkün değil. Ben de Turizmden Sorumlu Müsteşar Yardımcısı olarak yıl boyuna yayılacak bütün kültürel faaliyetlerin kalıcı bir turizm hareketliliğine dönüşmesi temennisiyle hareket etmemizde fayda olacak düşüncesindeyim. İki hafta önce Bakanlığımızdaki toplantıda Kastamonulu misafirlerimizi çok hazır ve istekli gördük. Burada da zannediyorum her şey tamamlanmış halde. Kazakistan’a doğrudan gidilebilecekmişiz kıvamında göreceğiz. İnsan unsurundaki bu hareketli hazırlık, isteğin yanı sıra, yıl boyu faaliyetlere merkezlik teşkil edecek mekanların da bu kapasitede ve kıvamda olduğunu tahmin ediyorum. 
Fırsat olursa da onları görme şansımız olabilir” dedi.

AYDIN: GÜZEL BİR BAŞLANGIÇ 

Kastamonu Üniversitesi (KÜ) Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın’da Kastamonu’nun Türk Dünyası Kültür Başkenti olarak seçilmesini istediğini belirtti. Aydın, şöyle konuştu: “Güzel bir başlangıç oldu. İnşallah netice de alınır. Biz de Kültür Bakanlığımıza teşekkür ediyoruz. Daha evvel, Kültür Bakanlığı’nda ve burada birkaç toplantı oldu. Bir tanesinde biz yoktuk. Son toplantıda, görüntülerde, güzel hazırlanmış bir Kastamonu görüntüleri vardı. Özellikle Türk Dünyası programlarından birkaç tane video ilave edilirse daha iyi olur gibi geldi. Biraz daha görüntüler zenginleşir. İnşallah netice alındıktan ve yola girildikten sonra her şey bir arada yapılır. Önemli olan Türkistan’daki toplantı.”

“KASTAMONU KÜLTÜR BAŞKENTİ LOGOSU SİZCE HANGİSİ OLSUN”

Yapılan konuşmaların ardından  logo üzerine yapılan konuşmalar slayt olarak gösterildi. Vali Yaşar Karadeniz, 2018 Türk Dünyası Kültür Başkenti programı için başlattığı program çalışmasıyla 3 örnek logoyu sosyal medya hesabından paylaştığını hatırlattı. “Kastamonu Kültür Başkenti logosu sizce hangisi olsun” başlığıyla logoları Kastamonuluların beğenisine sunduğunu vurgulayan Vali Karadeniz, logoları katılımcılara gösterdi. 
Belediye Başkanı Babaş, gösterilen logoları yorumlarken, 700 yıllık Kasaba Köyü’ndeki Mahmut Bey Camii’nin önemli kültür değeri olduğunu ifade ederek, caminin tavanının logoda yer alması gerektiğini ve Hz. Pir Şeyh Şa’ban-ı Veli’nin karakterini simgeleyen figürün yer almasını önerdi.
Vali Karadeniz ise, logo çalışmalarında cami ve Hz. Pir Şeyh Şa’ban-ı Veli’nin resim olmadan, çizim şekliyle yer almasını işaret ederek, logo üzerinde çalışmaya devam edileceğini vurguladı. 

TÜRKÇE, İNGİLİZCE, RUSÇA YAZILACAK

Logo çalışmalarının gösterilmesinden sonra KUZKA Uzmanı Özgür Yücel Akar ise, Türk Dünyası Kültür Başkenti seçilmek için hangi çalışmaların yapıldığını sunum eşliğinde anlattı. Yücel, 5 temel birleşim üzerinde durduklarını ifade etti. Kastamonu’nun nerede olduğu, nüfus bilgisi, Ankara’ya yakınlığı, ulaşımı, farklı medeniyetlere ev sahipliği yapması, 4 mevsim yaşanması, biyolojik çeşitlilik, yaban hayatı, kanyonlar, mağaralar, şehrin kültürel değerleri, Kastamonu mutfağı, gurme yarışmaları, geleneksek el sanatlarının yer aldığı hazırlık çalışmasın da Kastamonu’nun plakası olan 37 ile, 37 faaliyet yapılacağını Akar, belirtti. Hazırlanan tanıtımın Türkçe, İngilizce ve Rusça olarak yazılmasına da karar verildi. 
Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü Müdür Yardımcısı Ömer Faruk Belviranlı’da, Hz. Pir Şeyh Şa’ban-ı Veli’nin tasavvuf ve Türk Müziğine olan katkısını ile ilgili çalışma yapılabileceğini ifade etti. Daha önceden Kültür Başkenti seçilen Eskişehir’in 450 faaliyet yaptığının altını çizen Rektör Aydın, Eskişehir 450 faaliyet yapmasına rağmen zayıf  olarak görüldüğünü söyledi. Rektör Aydın, Kastamonu’nun 37 faaliyet olarak belirtildiğini ancak 37 sayısının söylenmemesinin daha uygun olacağını vurguladı.

KARADENİZ: FAALİYET VE KAYNAK KONUSUNDA GÜÇLERİMİZİ BİRLEŞTİRECEĞİZ

Bunun üzerine Vali Yaşar Karadeniz, “Eksikliklerle ilgili notlar alacağız ve yeni bir liste çıkaracağız, faaliyet ve kaynak konusunda güçlerimizi birleştireceğiz” dedi.  
Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı Seyit Ahmet Arslan’da Hz. Pir Şeyh Şa’ban-ı Veli’nin hayatını anlatan kısa bir filmin yapılabileceğini, Ahmed Yesevi’nin kitaplaştırılabileceğini belirterek, ziyaret edilen yerlere Hz.Pir Şeyh Şa’ban-ı Veli ile Ahmed Yesevi hakkında hazırlanan kitabın hediye edilebileceğini belirtti. Arslan, kitabın üzerinde Kastamonu’nun logosunun yer alması gerektiğini ve coğrafyayı tanıyanlarla iletişime geçerek Kastamonu’nun entelektüel camiada yer edinebileceğini belirtti.

ARSLAN’DAN TİCARET TALEBİ

Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odası (KATSO) Başkanı Selçuk Arslan da, Kastamonu Kültür Başkenti olurken, ticaretinde gelişmesi gerektiğini bildirdi. Arslan, dünyada ekonominin önemli olduğunu söyledi. 
TÜRKSOY Genel Sekreter Yardımcısı Fırat Purtaş ise, yapılan çalışmalardan söz ettikten sonra Türk Dünyası Kültür Başkenti’nde mekanında önemli olacağını bildirdi. Ayrıca Purtaş, “Bakanımız Numan Kurtulmuş'un Kastamonu'nun yanında yer almasını Kastamonu için büyük bir şans olarak görüyorum. Bu birliktelik devam ettiği sürece karşılaşılabilecek her sorunun en kısa zamanda çözüleceğine ve aşılacağına inanıyorum. Bu süreçte milletimizin kaynağını en etkili şekilde kullanacağız” dedi.

ŞEYHOĞLU KONAĞI TAHSİS EDİLDİ

Kastamonu’yu Türk Dünyası Kültür Başkenti seçtirebilmek için tüm gücüyle seferber olduğunu söyleyen Belediye Başkanı Tahsin Babaş, Şeyhoğlu Konağı’nı Türk Dünyası Kültür Başkentliğinde mekan olarak tahsis edilebileceğini söyledi. Kahramanmaraş, Adana, Bolu, Trabzon’u eleyip Kazakistan’ta aday olan Kastamonu eğer başkent seçilirse 21 Mart’ta büyük bir tören ile başkentliğin startını verilecek.
Tuğçe Yerdelen
Güncelleme Tarihi: 01 Aralık 2017, 10:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER