banner38

banner39

banner46

banner47

banner29
15 Eylül 2019 Pazar

KASTAMONU TARIMI MASAYA YATIRILDI

Kastamonu İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen Kırsal Kalkınma Destekleri Bireysel Sulama Sistemleri Hibe Sözleşmesi imza töreni dün Güray Koçak Toplantı Salonu’nda yapıldı.

25 Mayıs 2019 Cumartesi 10:37
KASTAMONU TARIMI MASAYA YATIRILDI
 

Kastamonu İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen Kırsal Kalkınma Destekleri Bireysel Sulama Sistemleri Hibe Sözleşmesi imza töreni dün Güray Koçak Toplantı Salonu’nda yapıldı.

İmza törenine Vali Yaşar Karadeniz, AK Parti Kastamonu Milletvekili ve TBMM Anayasa Komisyonu Üyesi Metin Çelik, Belediye Başkanı Op. Dr. Galip Vidinlioğlu, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) İl Koordinatörü Ahmet Kuyulu,  İl Tarım ve Orman Müdürü Osman Yaman, İl Ticaret Müdürü Sefa Özata, İGM Başkanı Güral Parçal, Ziraat Odası Başkanı Mehmet Butur, Devrekani Esnaf Odası Başkanı Mehmet Altıkulaç ve davetliler katıldı.

ÇELEBİCAN: SULAMAYA ELVERİŞSİZ ALAN YÜZDE 36

Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından başlayan imza töreninin ilk konuşmasını Kastamonu İl Tarım ve Orman Şube Müdürü Sinan Çelebican, yaptı. Çelebican, “2019 yılında yaklaşık 4 milyon proje tutarı olan 231 proje, Tarım Bakanlığına gönderdik ve onaylandı. Yatırımcılarımız tarla içi sulama sistemlerini yerele getirdiklerinde yaklaşık 2 milyon TL hibe ödemeleri gerçekleşti. Modern basınçlı bireysel sulama sistemleri, kırsal alanda üreticilerin gelir düzeylerini yükseltilmesi için bireysel sulama sistemlerini destekliyoruz. 2009 yılından bu yana 651 projeye 4 milyon TL’nin üzerinde hibe desteği uygulandı. 13 bin dekar alanda da basınçlı modern sulama sistemine kavuşması sağlandı. 206 yılında 21 proje, 2017 113 proje, 2018 254 proje, 2019 yılında 231 proje gerçekleşti. Yıllara göre sulama alanına baktığımız zaman 2016 yılında 423, 2017 yılında bin 520, 2018 yılında 5 bin dekar, 2019 yılında da yaklaşık 5 bin dekar alanı basınçlı sulamayla buluşturduk. 2017 yılında 517 bin, 2018 yılında yaklaşık 1 milyon 400 TL, 2019 yılında da 2 Milyon TL hibe verilmiştir. Tarımda en yüksek oranı yüzde 40 ile Taşköprü, yüzde 36 ile Devrekani, Merkez ve Daday yüzde 10’dur. Başvuru konusuna göre en fazla tarla içi yağmurlama sulama sisteminde proje sayısı 625’tir. Yüzde 4 ise tarla içi damlama sulamadır.217 bin hektar alanında yüzde 67’si sulamaya elverişlidir. Yüzde 36’sı da sulamaya elverişsizdir” dedi.

KUYULU: YÜZDE 55 HİBE DESTEĞİ VERİYORUZ

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) İl Koordinatörü Ahmet Kuyulu, ise şunları belirtti: “8 Mayıs itibariyle 6’ncı çağrıya çıktık. Desteklediğimiz sektörler; sarımsak, çemen, kimyon, nane gibi tıbbi aromatik bitkilerin işlenmesi ve pazarlanması, arıcılık, fidan yetiştiriciliği, süs bitkileri yetiştiriciliği, mantarcılar, katma değeri gıda ve tarım ürünleri, zanaatkarlık faaliyetleri, yenilenebilir enerji yatırımları, kırsal turizm ve makine ekipman parklarının kurumuna yüzde 55 oranında hibe desteği sağlamaktayız. Projelerin kabulü 8 Temmuz’da başlıyor 23 Ağustos’ta sonlanıyor. Herkesi proje sunmaya ve destek vermeye davet ediyorum. Bu çağrı ile birlikte bazı işleri kolaylaştırdık. 150 bin TL’ye kadar olan projelerde iş planı hazırlığını çok kısalttık. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Ziraat Odaları Birliği, Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği, Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği, Koyun- Keçi Yetiştiricileri Birliği ile ücretsiz proje hazırlama için protokol imzaladık.  150 bin TL’ye kadar olan projeleri ücretsiz hazırlayacaklar. Makine ekipman alımlarında da teklifleri 150 bin TL’ye kadar teke düşürdük. Çiftçilerimize mahsulü bol ve bereketli bir yıl diliyorum.”

YAMAN: 11 YILDA 651 PROJE

Kastamonu İl Tarım ve Orman Müdürü Osman Yaman ise, yaptığı konuşmada: “Bakanlığımız tarafından basınçlı sulama sistemlerine 11 yıldan beri hibe desteklemesi verilmektedir. İlimizde 11 yıldır 651 projeye 4 milyon TL tarımsal destekleme ödemesi almıştır. Geçen yıl 254 projemiz vardı. Bu yıl ise 231 projemiz var. Sulama sistemleri ve randımanın düşük olduğunu görebiliyoruz. Mart ayında açılışı yapılan kırsal dezavantajlı alanlar kalkınma projesiyle, sulamaya ayrı önem vereceğiz. Sulama projesinin sayısını arttıracağız. Bu projemize de 2019 yılının sonu ya da 2020 yılının başında da başlamayı hedefliyoruz. Saha da anket çalışmalarımız devam ediyor. Ekonomik yatırımlar, çiftçilik faaliyetlerin geliştirilmesiyle ilgili tebliği yakın bir zamanda bekliyoruz. Bu alanda da ilimiz geçen yıl 167 proje yaptı. Proje yapma oranında Türkiye’de 3’üncü olmuştuk. İlimiz artık üretiyor. Geçen yıl ki üretime bakanlığımız 125 milyon TL tarımsal destekleme ödemesi yaptı. Son aylarda da başta Amasya elması olmak üzere, tohumluk, çilek fidesi,  kivi fidanı, patates tohumluğu, çeltik tohumluğunu çiftçilerimize ulaştırdık” ifadelerini kullandı.

VİDİNLİOĞLU: ANKARA’DAN DESTEĞİ GETİRECEĞİZ

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın desteklerinden söz eden Kastamonu Belediye Başkanı Op. Dr. Galip Vidinlioğlu da, “Tarım ve Orman Bakanlığımızın desteği hepimiz için oldukça önemli. Bu sayı şehrimizin toprağa verdiği önemi açıkça gözler önüne sermektedir. Kastamonu yaptığı ve yapacağı üretimlerle sadece kendisinin değil ülkesini de kalkındırmayı amaç edinmiş kadim bir şehirdir. Kastamonu insanı vatanseverdir. Sadece kendisi doysun değil komşusu ve ülkesi doysun ister. Bu başvuru sayısı da bunun kanıtıdır. Biz seçim kampanyası boyunca dile getirdiğimiz gibi üretenin, üreticinin yanında olacağız. Şehrimizin ve ülkemizin kalkınması için hareket edeceğiz. Üreticilerimizin her zaman yanlarında olacağız. Devletimizin vereceği her desteğinde takipçisi olacağız. Ankara’dan desteği getireceğiz” dedi.

ÇELİK: ÜRETİMİMİZİ ARTTIRMAMIZ LAZIM

Kastamonu’ya hibe konusunda desteğin arttığını ifade eden AK Parti Kastamonu Milletvekili ve TBMM Anayasa Komisyonu Üyesi Metin Çelik ise, “Bakanlığımızın projelere ciddi bir desteği söz konusu. Daha yapmamız gereken çok iş var. Şube müdürümüz yaptığı sunumla üretimdeki artışa değindi. Barajlar devreye alındıkça, tarla sulamalarına geçebiliyoruz. Tarlalara bireysel sulama sistemlerini koyduğumuzda daha verim alma şansımız oluyor. Devrekani’de Kulaksızlar Barajı devreye girdi. Yaklaşık 50 bin dönüm arazi toplulaştırma ile birlikte yolları ve kanallarıyla yapıldı. Her kanalın başını su geldi. Bundan sonra son 2 yıldır üretimde son derece ciddi bir artış oldu. Pancar üretimi Devrekani’de geçen yıl 48 bin tonmuş, bu yıl 80 bin ton bekleniyor. Dolayısıyla burada sulamanın ne kadar önemli olduğunu tecrübeyle edinmiş oluyoruz. Sulanabilir olup da, sulamayan araziler var. Bunlarla ilgili de adımlarımızı atmış bulunmaktayız. Kırık Barajı ile yaklaşık 90 bin dekar araziyi sulamak üzere başlamış durumda. Obrucak Barajı artık sonlara doğru yaklaşıyor. Yaklaşık 130 bin dekar araziyi inşallah bittiğinde sulamaya açacağız. Bunlarla birlikte yeni göletlerimiz var. Bunları devreye aldığımızda sulanabilir arazi oranımız yüzde 70-80’lere gelecek. Burada devlet, millet işbirliğiyle bunları yapmak zorundayız. Son yıllarda yaptığımızda zaten bu. Bu işbirliğimizi hızlandırmamız lazım. Üretimimizi arttırmamız lazım. Birim alandan ne kadar fazla ürün alırsak, o kadar gelirimiz artar. Birim alanda ne kadar az masrafla ürün alabilirsek, yine o kadar gelirimiz artacaktır. Burada tarımda çeşitlilikte çok önemli. Geleneksel ürünlere devam edeceğiz ama ürün çeşitliliğimizi arttırmaya devam edeceğiz. Tarım İl Müdürlüğümüz öncülüğünde bu konuda sizlerden desek bekliyorum” şeklinde konuştu.

KARADENİZ:         KASTAMONU’NUN EN BÜYÜK DERDİ GÖÇ

Vali Yaşar Karadeniz de, tarımda sulamanın önemini hatırlattı. Vali Karadeniz, “Tarım yapılabilecek ilçelerimizin hemen hepsinde, bireysel sulama sistemi ile ilgili olsun, diğer konularda olsun, güzel projeler ortaya konulmuş. Bazı programlarda ilimiz Türkiye’de ilk 10’larda yer alacak kadar da, güzel uygulamalar yaptı. Buna sahip çıkmamızın temel nedeni; Kastamonu’nun en büyük derdi göç. Her bir köyde üretim varsa, o köyde tarım iyi yapılıyorsa, hayvancılık yapılıyorsa o köy kan kaybetmemiş. Hala yerinde duruyor. Fakat köyde tarım yoksa, üretim yoksa, hayvancılık yoksa orada göç başlıyor. Üretmek önemli ama verimli üretmekte önemli. Çünkü rekabet her alanda olduğu gibi artık tarımda da var. Dolayısıyla siz ürettiğiniz ürünü maliyetinden daha yukarıya satabilmelisiniz ve bunu da alıcı bulabilmeniz ki, yaptığınız üretim sizin için bir gelir kapısı olsun. Bununda 2 yolu var. Bunlardan 1’inci maliyeti düşüreceksiniz, 2’ncisi verimliliği arttıracaksınız. Zaten verimlilik arttığında maliyetlerde kısmen düşüyor. Buna ilaveten parsel büyüklüğünü arttırırsak, bu da verimliliğin artmasında ciddi katkı sunuyor. Bu konuda devleti beklememek gerekiyor. STK’ların, Ziraat Odalarının, aynı köyde yaşayan komşuların bir araya gelerek belki ortak ekim yapmaları, gelirini paylaşmaları onların elde edeceği kârı da arttıracaktır. Bu tür sistemlere yönelmek gerektiğini düşünüyorum. Sulama zaten tartışılmaz bir gerçeklik. Salma sulama sisteminin hem su israfına sebebiyet verdiği gibi, toprağın verimliliğinde bozulduğu tecrübe edinilmiştir. Bazı yörelerimizde topraktaki tuz oranı çok yükselmiştir. Kısa vadede yarar gibi görünse de, uzun vadede sorun çıkarabilmektedir. Onun için damla sulama ya da yağmurlama sistemini mutlaka geçilerek sulama yapılması lazım. Zaten yeni projelerde açık sulama sistemini tamamen terk edildi. Artık tamamen kapalı sistem sulama kanalları yapılıyor ki, sizlerin de damlama sistem ve yağmurlama sistem sulama yapmanıza da imkanvermiş oluyor” açıklamasında bulundu.

Yapılan konuşmaların ardından İmza Töreni’ne geçildi.

Tuğçe Yerdelen

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV