‘Kastamonu tarımı desteklenmeli’

KASTAMONU İl Genel Meclisi (İGM) olağan toplantılarının 13’ncü birleşimi gerçekleştirildi

‘Kastamonu tarımı desteklenmeli’

 

TARIM İL MÜDÜRLÜĞÜ’NÜN BÜTÇE GÖRÜŞMELERİNDE KONUŞAN İL MÜDÜRÜ ÖNLEM;

Kastamonu tarımı desteklenmeli

KASTAMONU İl Genel Meclisi (İGM) olağan toplantılarının 13’ncü birleşimi gerçekleştirildi. Güray Parçal Başkanlığı’nda gerçekleştirilen toplantıya Tarım İl Müdürü Fatih Önlem, AFAD İl Müdürü Ekrem Küçükbayram, Kastamonu Üniversitesi Ormancılık ve Tabiat Turizmi İhtisaslaşma Kordinatörü Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ömer Küçük ve meclis üyeleri katıldı. İGM’nin toplantı gündeminde İl Özel İdaresi 2021 yılı Gider Bütçesi Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ve Tarım Müdürlüğü bütçeleri yer aldı. Ayrıca Fatih Önlemin bütçe konusunda bilgilendirme yapmasının akabinde konuşan Güray Parçal, Tarım İl Müdürlüğü’nün bütçe artırımına yönelik bir talebi olduğunu ancak bütçe yetersizliği nedeniyle karşılıksız kaldığını belirterek; “Önümüzdeki sene telafi edeceğiz” dedi.

KÜÇÜKBAYRAM; “HEDEFİMİZ AFETLERE KARŞI EĞİTİMLİ BİR İL OLMAK”

İlk olarak Afet ve Acil Durum Müdürlüğü’nün bütçesi yer aldı. Toplamda 1 milyon 10 bin 250 TL bütçe ayrıldığı ifade edildi. AFAD İl Müdürü Ekrem Küçükbayram bütçe bilgilendirmesi kısmında şöyle konuştu; “2021 yılında kurumumuza 1 milyon 10 bin 250 TL ödenek ayrıldı. Buradaki amacımız ilimizde seferberlik, doğal afetler gibi acil durumlarda müdahale kapasitesinin geliştirilmesi, halkın bilinçlendirilmesi ve afet sırasında, sonrasında yapılacak olan işlemlerin yürütülmesi amaçlanmaktadır. Hedefimiz afet durumlarına hazırlıklı bir il olmak. İlimizde tatbikat ve eğitimlerde kullanılmak üzere her türlü afet parkuru olan Eğitim Merkezi yapmayı amaçlıyoruz. Amacımız AFAD, UMKE, jandarma, itfaiye, gönüllere afet konularında eğitim vermek. Eğitim Parkuru içerisinde; kurtarma kuyusu, tırmanma kulesi, yangın odası, yüzme havuzu, deprem için enkaz alanı, prefabrik eğitim ve spor salonu mevcut. Eğitim Parkurumuzu bu sene tamamlamayı hedefliyoruz. Belediye Başkanımız Tosya yolunda 5 bin metrekarelik bir alan verdiler bize. Bu alanda bize yetiyor. 11 ilimizde bu eğitim parkurunda var. Burası tamamlanınca burada sürekli eğitimler yapmayı planlıyoruz. En büyük hedefimiz afete karşı eğitimli bir il olmak. Yeni kurum binamızın da yapımı sürüyor. Yüzde 60 civarında tamamlandı. Gelecek sene Mayıs-Haziran ayında da yeni müdürlük binamıza taşınacağız.”

ÖNLEM; “İLİMİZDE TARIMIN DESTEKLENMESİ GEREKMEKTE”

Tarım Müdürlüğü’ne ise toplamda 225 bin 1 TL bütçe ayrıldığı ifade edildi. Tarım İl Müdürü Fatih Önlem, bütçe bilgilendirmesi hakkında şunları ifade etti; “Kurumumuz ile Özel İdare’nin ortaklaşa yürüttüğü çalışmalar ve projeler kapsamında 2020 yılında 14 farklı proje talebinde faaliyetlerimiz oldu. İl Özel İdaremizin de İl Genel Meclisimizce içinde bulunduğumuzu 2020 yılında 200 bin liralık bir ödenek kurumumuza ayrıldı. Bu bütçenin hali hazırda 120 bin liralık bir kısmı harcandı. Harcanamayıp mecburi olarak yılsonuna bıraktığımız acil bir hastalık durumunda direk müdahale imkânımız olması için bir kısım bütçemizi mecburen buraya yılsonuna bırakıyoruz. Yılsonuna kadar herhangi bir sıkıntı çıkmaması durumunda da bu bütçeyi birleştirip projelerde kullanıyoruz. 80 bin liralık kısmını inşallah yılsonuna kadar birleştirip bu parayı bu anlamda kullanacağız. Kastamonu’muzda ormancılık, sebzecilik kırsal turizm ve benzerinden bahsetmek mümkün. Bunun yanı sıra kendisine has ve Türkiye’de adından söz ettiren ürünlerimiz var. Sarımsak gibi Tosya pirincimiz gibi siyez bulgurumuz gibi. Çalışma alanımız oldukça geniş dolayısıyla mutlak surette ilimizde tarımın desteklenmesi gerekmekte. Bu zamana kadar İl Özel İdaremizle ortaklaşa projelerimiz oldu bundan sonra da olmaya devam edecek.”

İl Tarım müdürü Fatih Önlem’in bütçe artırımı talebi olduğunu ancak bu seneki yetersiz bütçeden kaynaklı ekstra bütçe veremediklerini açıklayan İl Genel Meclis Başkanı Güray Parçal, önümüzdeki sene bunun telafi edileceğini vurguladı.

KÜÇÜK; “TAŞIN ALTINA ELİMİZİ DEĞİL GÖVDEMİZLE BERABER KAFAMIZI KOYDUK”

Kastamonu Üniversitesi Ormancılık ve Tabiat Turizmi İhtisaslaşma Kordinatörü Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ömer Küçük Kastamonu Üniversitesi’nin ihtisas üniversitesi olarak ilan edilmesiyle ilgili gerçekleştirdiği konuşmada meclis üyelerine şöyle seslendi; “Bugüne kadar 15 üniversite ihtisas üniversitesi olarak ilan edildi. Kastamonu’da bu üniversiteler içerisinde yer alıyor. Türkiye’de 207 üniversite var devlet ve vakıf üniversitesi olarak. Bunun içerisinde 15 üniversitede Kastamonu Üniversitesinin de olması aslında Kastamonu için çok büyük bir başarı. Devletimiz buna yıllık ilave bir bütçe ayırıyor. Üniversitemiz, ormancılık ve tabiat turizmi anlamında ihtisas noktasında tek üniversite. Bu çalışma Cumhurbaşkanlığı bütçe başkanlığı tarafından finanse edilmekte Yüksek Öğretim Kurulu tarafından da koordine edilmektedir. İhtisas Üniversitesi olmasının amacı, Türkiye’nin coğrafi farklılıklarından kaynaklanan bölgesel gelişmişliklerde de farklılıklar olmaktadır. Bu farklılıkların en aza indirilmesi noktasında üniversiteler de misyon yüklenmiş. Bizim de TÜİK verilerini incelediğimizde gelir olarak en fazla gelirimizin ormancılık veya ormancılığa dayalı sektör gelirleri olduğunda bu alanda ihtisas üniversitesi ilan edildi. Diğer bir gelir kaynağı potansiyelimiz de tabiat turizmi... Kastamonu eşsiz bir coğrafyaya sahip. Bizler bunun yeterince değerlendirilemediğini düşünüyoruz ama inşallah bu güzelliklere sahip çıkarak arzu edile seviyeye geleceğine inanıyoruz. Tam da bu notada taşın altına elimizi değil gövdemizle beraber kafamızı koyduk. Ama tek başına üniversitenin çabası yetmiyor. Üniversitenin kapıları sonuna kadar açık. Sizlerden de bu fikrin bu omzumuzda olan sorumluluğun bir kenarından tutmanızı arzu ediyoruz. Birlikte olursak hedeflere çok daha kısa sürede ulaşacağız.” (Hüseyin Hüsnü Aykaç)

Güncelleme Tarihi: 21 Nisan 2021, 17:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER