banner38

banner39

banner46

banner47

banner29
23 Mayıs 2019 Perşembe

Kastamonu SMMM Odası Başkanı Yaşar Özdemir Piyasalarda faiz baskısı var

Kastamonu SMMM Odası Başkanı Yaşar Özdemir, faizlerle ilgili bir basın bildirisi yayınladı. Özdemir, “Faiz, paranın kullanımına karşılık girişimcinin, yatırımcının veya tüketicinin ödemeye katlandığı ana paraların üstünde kalan tutarlardır.

11 Ekim 2018 Perşembe 12:00
Kastamonu SMMM Odası Başkanı Yaşar Özdemir  Piyasalarda faiz baskısı var
 

Kastamonu SMMM Odası Başkanı Yaşar Özdemir, faizlerle ilgili bir basın bildirisi yayınladı. Özdemir, “Faiz, paranın kullanımına karşılık girişimcinin, yatırımcının veya tüketicinin ödemeye katlandığı ana paraların üstünde kalan tutarlardır. İçinde bulunduğumuz ekonomik savaşın bize yüklediği en etkili silahlardan biride faizdir. Faiz sadece yatırım yapmayan sermayedarların yaşam şartlarını ve sermayelerini daha yükseğe taşımasının yanı sıra, kullanıcılarını da bir o kadar fakirleştiren bir araçtır” dedi.

“Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik şartların giderilmesi için devletimizin ve milletimizin üzerine düşen bazı görevler olduğu aşikardır” diyen Özdemir’in açıklaması şöyle: “Yerli ve milli mallara yönelik alışverişlerin yapılması, döviz ile alış verişin ve ticaretin bırakılması, ihracatın artırılıp ithalatın azaltılması, vergi politikalarına katılım ve benzerleri gibi önlemler öngörülmektedir. Bunların yanı sıra yeni açıklanan bir düzine devlet politikaları ve kararları da mevcuttur.  Elbette bunlar makro ülke ekonomisinin düzelmesinde etkili olacak senaryolardır. Fakat şuan piyasaların önündeki en büyük engel faiz oranlarındaki artış ve döviz kurlarında meydana gelen anlık değişimlerin yarattığı yatırımcıların önündeki tedirgin bekleyiştir. Bu türlü piyasalarda yatırım yapmak isteyen sermayedar piyasaların gidiş hatlarının ne olduğunu görmeden yeni yatırımlar yapmayacak, yeni istihdam olmayacağı gibi mevcut istihdamlarda azalmaya gidilecek, piyasaya katma değer yaratılmayacak ve serbest piyasa döngüsü dediğimiz çark her zamankinden daha da az işlemeye başlayacaktır. Nitekim şuan içinde bulunduğumuz piyasa şartları tam olarak bunu göstermektedir. Türkiye' de uzun yıllar lokomotif sektör olarak seçilen inşaat sektörünün mevcut faiz oranlarının yüksekliği, maliyet fiyatlarındaki ilerlemenin satış fiyatlarına yansıtılamaması, piyasalarda çok sayıda arz varken bu ve bunun gibi sebeplerden dolayı talep olmaması bu çarkı bir çok bölgede durma noktasına taşımıştır. Şuan insanlar ellerinde gayrimenkul bolluğu olmasına rağmen bunların paraya çevrilmemesi deneniyle zor günler yaşamakta iken, elinde parası olan kişiler bankalarla faiz pazarlıkları yaparak daha fazla faiz kazancı elde etmenin peşine düşmüşlerdir. An itibariyle hiç bir yatırım aracı bankaların verdiği faiz oranlarındaki kara ulaşamadığı gibi bir kaç kat üstünde kazanç sağlamaktadır. Bu durumun daha fazla devam etmesi piyasaları ileride daha kötü günlerin beklediği anlamı taşımaktadır. Bir an evvel faiz lobisinin önüne geçilip özellikle üretim ve yatırım faiz oranlarının 1 puanın altına düşürülmesi konusunda ciddi adımlar atılmalıdır. Borç vadeleri kısa dönemden uzun döneme taşınması, iç borcun orta ve uzun vadelere yayılması, üretim ve ihracatın önünün açılarak ülkeye döviz girdisi sağlanması ve cari açığın daraltılması bu önlemlerin başlıcalarıdır. Üretimin arttığı ihracatın yükseldiği daha güzel günler görmek dileklerimle saygılar sunarım.” (Haber Merkezi)

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV