‘Kastamonu örnek oldu’

14. KASTAMONU TANITIM GÜNLERİNE KATILAN CUMHURBAŞKANI YARDIMCISI FUAT OKTAY

‘Kastamonu örnek oldu’

14. Kastamonu Tanıtım Günlerine katılan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, “Kastamonuluların sadece tanıtım günleriyle değil tüm dernek faaliyetleriyle sergilediği dayanışma ruhu diğer hemşeri derneklerine emsal teşkil etti” dedi.

Kastamonulular Dayanışma Derneği (Kas-Der) tarafından organize edilen 14. Kastamonu Tanıtım Günleri Maltepe Sahili Etkinlik Alanında Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın da katıldığı törenle başladı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, açılış töreninde yaptığı konuşmada Kastamonu sivil toplum kuruluşlarının örnek olduğunu vurguladı. İstanbul'da yaşayan Kastamonuluların birbirine tutkunluğunu, birliğini yakından bildiklerini dile getiren Oktay, bu dayanışma ruhunu Kastamonulularla beraber hissetmenin güzelliğine değindi. Kastamonulularla bir arada olmaktan çok mutlu olduğunu dile getiren Fuat Oktay, davetlilere Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın selamlarını iletti.

KASTAMONU İSTANBUL’DA DA GÜZEL”

İstanbul’daki Kastamonuluların birlikteliğine dikkat çeken Oktay, konuşmasında şu ifadelere yer verdi; “Kastamonu Tanıtım Günleri gelenekselleşmiş, adeta her yıl kutlanan bir dayanışma bayramı haline gelmiştir. Bu kardeşlik buluşmasına öncülük eden Kastamonulular Dayanışma Derneği Başkanı Remzi Şen ve tüm dernek gönüllülerini tebrik ediyorum. Sadece tanıtım günleriyle de değil, tüm dernek faaliyetleriyle sergilediğiniz dayanışma ruhu, diğer hemşeri derneklerine emsal teşkil etmektedir. İstanbul’da yaşayan Kastamonuluların birbirine tutkunluğunu, birliğini bilirdik, ama bu dayanışma ruhunu bir arada olup hissetmenin tadı bir başka. Kastamonu, Kastamonu’da güzel, ama gördük ki Kastamonu İstanbul’da da güzel.”

“KAS-DER EN GÜZEL ŞEKİLDE TEMSİL EDİYOR”

“Kastamonu’nun güzellikleri İstanbul’a taşınmıştır ve kültürel doku ve değerleri ile İstanbul’da da yaşatılmaktadır. Kas-Der, faaliyetleri ile Kastamonu’yu burada en güzel şekilde temsil ediyor; genci ile yaşlısı ile Kastamonu’nun ruhunu İstanbul’da yaşatıyor. Sahip olunan sivil toplum kültürü de tıpkı sergilenen Kastamonu folkloru, yöresel yemekleri, kültürü gibi köklü ve ata yadigarıdır. Herkesi İstanbul Maltepe’de kurulan 14. Kastamonu Tanıtım Günleri alanını ziyaret etmeye, Kastamonu iklimini yaşamaya ve yaşatmaya davet ediyorum. Kas-Der başta olmak üzere, organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”

“AFETZEDE VATANDAŞLARIMIZ İÇİN SEFERBER OLDUK”

Ağustos ayında başta Bozkurt olmak üzere birçok ilçemizde meydana gelen sel felaketine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Cumhurbaşkanı Fuat Oktay, selden etkilenen vatandaşlara yardım amacıyla bakanlıkların sağladığı maddi destekler hakkında bilgiler vererek şöyle devam etti; “Hem selden etkilenen Kastamonulu kardeşlerimizle birlikte olup acılarını paylaşmak, hem de yaraların sarılması, zararların tazmini ve afet bölgelerinin yeniden ayağa kaldırılması için gereken her türlü çabayı sarf eden kurumlarımızın çalışmalarını yerinde inceleme fırsatımız olmuştu. İlk andan itibaren tüm imkanların seferber edilmesi için 5-6 bakanımız haftalarca Ankara'ya dönmeden afet bölgesinde vatandaşlarımızın yanında oldular. Cumhurbaşkanımız da, ilk andan itibaren şu ana kadar sürecin tamamını çok yakinen takip etmiştir. Gerekenlerin yapılması için her türlü destek ve kaynağı sağladılar. Tüm gücümüzle afetten etkilenen Kastamonulu kardeşlerimiz için seferber olduk. Ayni yardımların yanı sıra, hasar desteği olarak 2 bin 327 aileye 146 milyon lira, Aile Bakanlığımız tarafından 52 milyon lira, tarım zararları için de 1 milyon lira ödenek aktarılmıştır. Bunların yanı sıra Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız bin 287 adet afet konutu yapım çalışmalarına başlamıştır. Ayrıca yaraların sarılması için bölgeye 23 milyon 205 bin lira ödenek aktarıldı.”

“İNŞA VE İHYA SÜRECİNİ YAKINDAN TAKİP EDİYORUZ”

“Bugüne kadar depremden sele ve yangına kadar maruz kalınan hiçbir afette vatandaşları yalnız bırakmadık. Aynı hassasiyeti tüm ilçeleriyle Kastamonu'daki yaraların sarılması için de gösteriyoruz. Cumhurbaşkanımız ve bizler, bakanlıklarımız, mülki idare amirleri, kurumlarımız ve belediyelerle birlikte inşa ve yeniden ihya sürecini yakından takip etmeyi sürdürüyoruz. Bir kez daha sel felaketinde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına ve sevenlerine başsağlığı diliyorum. Rabbim, ülkemizi her türlü kazadan, beladan, afetten muhafaza eylesin, milletimizi korusun. Benzer acıların yaşanmaması için her türlü tedbiri almaya devam ediyoruz.” (İstamonu)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER