Kastamonu olarak kaynak alamıyoruz

Bütçe görüşmelerine devam eden İl Genel Meclisi (İGM), dünkü oturumunda İl Özel İdaresi’nin 2018 yılı Tahmini Gider Bütçesinin İskan ve Toplum Refahı Hizmetleri bölümünü görüştü. 7 milyon 790 bin olarak açıklanan bütçeye karşı İGM üyeleri, su ve kanalizasyonun köylerde tam olup olmadığını sorguladı.

Kastamonu olarak  kaynak alamıyoruz

 

Bütçe görüşmelerine devam eden İl Genel Meclisi (İGM), dünkü oturumunda İl Özel İdaresi’nin 2018 yılı Tahmini Gider Bütçesinin İskan ve Toplum Refahı Hizmetleri bölümünü görüştü. 7 milyon 790 bin olarak açıklanan bütçeye karşı İGM üyeleri, su ve kanalizasyonun köylerde tam olup olmadığını sorguladı.
Tek gündem maddesi ile toplanan İGM’de, İl Özel İdaresi’nin 2018 yılı Tahmini Gider Bütçesinin İskan ve Toplum Refahı Hizmetleri bölümü paylaşıldı. Buna göre kanalizasyon hizmetleri 1 milyon TL, sondaj hizmetleri 200 bin TL, sulama ve toprak hizmetleri 1 milyon 500 bin TL, laboratuvar hizmetleri 50 bin TL, içmesuları hizmetlerine ise 4 milyon 340 bin TL olarak açıklandı. Bütçenin ayrıntılarını paylaşan Su ve Kanal Hizmetleri Müdürü Şükrü Demirkapılı, ardından İGM üyelerinin sorularına cevap verdi.

DEMİRKAPI: SUSUZ KÖYÜMÜZ YOK

Kastamonu’da susuz köyün olup olmadığına dair soruları cevaplayan Su ve Kanal Hizmetleri Müdürü Şükrü Demirkapılı, “Susuz köyümüz yok. Suyu yetersiz olanda 3 köyümüz var. Oralarda sondaj çalışmaları yapılarak, sorun çözülmeye çalışıyor. Gerek küresel ısınmadan, gerekse yeraltı hareketlerinden dolayı suyun yer değiştirme olayları da yaşanıyor. Sondaj çalışmaları yaparak, yer değiştiren su kaynaklarını tekrardan bulmaya çalışıyoruz. Kastamonu köylerinin yüzde 12’sinde kanalizasyon var. 3 bin 600 yerleşim birimden 569 tanesinde kanalizasyon var. Aldığımız ödeneklerle yılda 30-35 yerleşim alanında çalışma yapıyoruz. Fakat IPARD programı ile AB’den destek aldığımızda 2018 yılında daha fazla yol kat ederiz.  1 milyon TL ödenek ile ne kadar yapacağımızı söyleyemem” dedi.

“DSİ BU YASAĞI KALDIRABİLİR”

Karaçomak Barajı’nda DSİ’nin yasağı olduğunu dile getiren Demirkapı, baraj hakkında da bilgi vererek, “Buradaki 17 köy için proje hazır. Zamanında bunların ödeneği 5 milyon TL’yi temin etmek için çok uğraştık. Biz bunun için ödenek temin edemedik. Kırık Barajı yapıldıktan sonra, DSİ bu yasağı kaldırabilir” şeklinde konuştu. 

DEĞİRMENCİ: TORUNLARIMIZ KANALİZASYONUN BİTTİĞİNİ GÖRMEZ 

Söz alan, Taşköprü MHP İGM üyesi Salim Değirmenci şöyle konuştu: “Ağlamayan çocuğa meme verilmez. Hepimiz siyasetle uğraşıyoruz. 3 tane milletvekillerimiz, belediye başkanımız, İGM üyelerimiz var. Kastamonu’ya kanalizasyon, içme suyu ve diğer hizmetlerle ilgili üst kesimleri zorlayarak, daha fazla ödenek alırsa daha fazla hizmet yapılabilir. Kanalizasyonlar yüzde 12’de. Bu ödeneklerle biz değil, bizim torunlarımızın bile bu kanalizasyon çalışmalarının bittiğini göreceğini zannetmiyorum. Bizim kaynak almamız lazım. Doğu illerine kaynak gidiyor ama biz her zaman vatanına, milletine sahip çıkan bir Kastamonu olarak alamıyoruz. Bizim bu kaynakları bulmamız lazım ki, bu hizmetleri ilerletmemiz lazım. Yol mu keseceğiz, meclisin önüne mi gideceğiz bilmem ama bu kaynakları almamız lazım.” 
Tuğçe Yerdelen
Güncelleme Tarihi: 16 Kasım 2017, 10:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER