'Kastamonu'nun talepleri, bizim için emirdir'

Diyanet Sel Genel Başkanı Mehmet Ali Güldemir ve Genel Sekreter Hacıbey Özkan, Kastamonu'ya gelerek Diyanet-Sen üyeleriyle bir araya geldi

'Kastamonu'nun talepleri, bizim için emirdir'

Diyanet Sel Genel Başkanı Mehmet Ali Güldemir ve Genel Sekreter Hacıbey Özkan, Kastamonu'ya gelerek Diyanet-Sen üyeleriyle bir araya geldi. Güldemir ve Özkan ile beraberindeki heyet, hem Kastamonu’da yaşanan sel felaketi nedeniyle ilçeleri ziyaret etmek hem de sendika bünyesinde yapılan çalışmalarla ilgili bilgilendirmelerde ve istişarelerde bulunmak amacıyla Kastamonu’ya geldi.  Heyete, Diyanet-Sen Kastamonu Şube Başkanı İrfan Bakır ve üyeler, ev sahipliği yaptı.

BAKIR; “DİN GÖREVLİLERİNE HAKARETİ, DİNE HAKARET SAYIYORUZ”

Toplantıda selamlama konuşmasını gerçekleştiren Memur Sen ve Diyanet Sen Kastamonu Şube Başkanı İrfan Bakır, son günlerde din görevlilerine yönelik bir algı operasyonu olduğunu söyleyerek, ''İmamlar ne işe yarıyor’ şeklinde ifadeler mevcut. İmamlar pandemi sürecinde, görevlerini bırakıp vatandaşın yardımına koşmuşlardır. Sel felaketinde de çamurun içerisinde evleri temizleyen imamlarımız var. Arkadaşlarımız, tüm ilçelerden, Bozkurt ilçemize giderek oradaki vatandaşlara hem maddi hem manevi anlamda yardımcı oldular. Çamur içerisinde bedenen çalıştılar. Ama yine kamu kurumunda görevli olan üst düzey yetkililer, imamlara hakaret etmekte de boş durmadılar. Görevini bırakan, 15 Temmuz’da canını ortaya koyan, selalarla darbelere dur diyen din görevlilerine, böyle bir yerde hakaret etmeyi ihmal etmiyorlar. Biz din görevlilerine yapılan hakareti dine hakaret sayıyoruz. Dinleriyle bir problemleri olduğunu görüyoruz ve Allah’a havale ediyoruz. Ama sivil toplum örgütü olarak, Memur Sen İl Başkanı olarak bunlara asla müsaade etmiyorum. En üst düzeyden böyle bir durum olduğu zaman gerek Vali Beyi, gerek Bakan beyi arıyor ve bunlara el atıyoruz. Gerekirse de Genel Merkezimizi bilgilendiriyoruz” dedi.

GÜLDEMİR; “GEÇ KALDIK, HAKKINIZI HELAL EDİN''

Diyanet Sen Genel Başkanı Mehmet Ali Güldemir,  ise   toplu sözleşme görüşmeleri sebebiyle Kastamonu'ya geç geldiklerini hatırlatarak, bu sebepten ötürü helallik istedi. Sel felaketi hakkında açıklamalarda bulunan Güldemir, ''Rabbim daha beter afetlerden bizleri muhafaza eylesin. Vefat eden kardeşlerimize de Rabbim’den rahmet diliyorum. Acılar paylaşıldıkça azalacak, sevinçler paylaşıldıkça çoğalacaktır. Biz de burada sizin acınızı paylaşmak kederinizi paylaşmak, sivil toplum örgütü olarak yapacağımız bir şey varsa bunu en güzel şekilde nasıl yapabiliriz düşüncesinin gayreti içerisindeyiz'' dedi.

 “KASTAMONU TEŞKİLATI, HER ZAMAN YÜZÜMÜZÜ AK ETTİ''

Sivil Toplum Örgütü olarak kendilerinden bahseden Genel Başkan Güldemir; teşkilat mensuplarına şöyle hitap etti; '' Türkiye'nin neresine gidersem gideyim orada sizi karşılayacak size rehberlik edecek bir arkadaşınız var. Bu insana inanılmaz güç ve güven veriyor. Bu ve benzeri insanların başına gelen afetlerden dolayı inşalar toplumsal olarak sıkıntıya düştüklerinde bilin ki yanınızda mutlaka Diyanet Sen vardır, Memur Sen vardır. Belki tamamına katkı sunamayabilir ama inanın hem moral ve motivasyonunuzu düzeltmek hem de iyi ki bu ailenin mensubuymuşum diyebileceğiniz katkıyı her zaman her daim sunacaktır ve sunmaya devam ediyor. Bireysel olarak özellikle bizim meslektaşlarımızın mağduriyetleriyle alakalı şube başkanımızla görüştüm oraya da özel katkılarımız olacak. Biz bugünler için varız birbirimiz için varız. Türkiye’de şube ve il temsilciliği olarak 95 tane birimimiz var. 82 şubemiz var. Bu 82 şubenin içerisinde güzide şubemizden biridir Kastamonu. Bulunduğu coğrafya itibariyle üye sayısını çoğaltmak zor bir il olan Kastamonu’da her zaman ve her daim başkanımı ve sizler yüzümüzü hep ak ettiniz. Üye sayımızı her yıl artırarak geldiniz ve sayılı saygın başarılı bir şube noktasına geldiniz. Dolayısıyla böyle bir şubemize karşı bizim kayıtsız kalma şansımız yoktur. O sebeple bu teşkilatımızın talepleri bizim için emirdir” ifadelerine yer verdi.

''SON 20 YILIN EN İYİ TOPLU SÖZLEŞMESİ''

Toplu Sözleşme konusunda da bilgi aktaran Genel Başkan Güldemir, ''Son 20 yılın en iyi toplu sözleşmesine imza attığımızı açık sözlülükle ifade etmek istiyorum. Rakamlar boyutuyla da içerik boyutuyla da nitelik boyutuyla da elde edilecek kazanç ve geleceğe yönelik yatırımlar konusunda da bunu ifade edebilirim. Yüzde 5+7 yani yüzde 12’lik bir zam artışı ve enflasyon 2022 yılı için geçerli. Yine 2023 yılı için de onun 2 puan üzerinde bir artışa imza attık. ‘İşçiler yüzde 17’ye imza attı, siz 12’ye imza attınız’ diyorlar. Bazen maksadını aşarak memuru sattınız diyen kişiler de var. O arkadaşlarımıza hep beraber şunu söyleyelim: ‘Kardeşim, 2021 yılı için yüzde17’ye imza attı. 2022 için kaça imza attılar, yüzde 10’a. Biz 2022 için yüzde 12’ye imza attık. 2021’de ise Ocak’ta 7 buçuk, Temmuz’da8 buçuk, toplam yüzde 16 aldık. Ama 2022’de yüzdelik olarak işçilerden yüzde 2 fazlalığımız var. Bunun üzerine biz kurumumuzda 2014 yılından beri süresiz sözleşme için çalışan kardeşlerimizin mağduriyetini içimizde hissediyorduk. 2019’da başlayanlara 3+1 koymuş. O arkadaşlara süresizlik yani belirsizlik sunmuştu. Bunu ortadan kaldırmak için olmazsa olmaz sözleşmeli arkadaşlarımız kadroya dedik. Kamuda niçin net tarihi belirlenen bir rakam çıkmadı? Kamuda çok çeşitli şekilde çalışan sözleşmeliler var. Sadece Diyanet İşleri Başkanlığı’nda değil. Milli Eğitim Bakanlığı’nda Tarımda, Ormanda özellikle belediyelerde çeşitli kanunlara tabi olarak çalışan sözleşmeliler var. O sebeple daha kapsayıcı ve geniş gücüyle kullanıldı. Sözleşmeli arkadaşların statüleri 2022 yılında yeninden değerlendirilecek. Sözleşmeyi 2022 Ocak ayı itibariyle imzaladık” diyen Genel Başkan Güldemir, sendika olarak yaptıkları çalışmalar hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

Daha sonrasında Genel Başkan Mehmet Ali Güldemir ve beraberindeki heyet il müftüsü Mustafa Bilgiç’i ziyaret ederek ilçe ziyaretlerine devam etti. (Haber Merkezi)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER