'KASTAMONU'NUN ALDIĞINI 15 İL BİLE ALAMAZ'

Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Fatih Metin, Tarım Sektörü Paydaş Toplantısına katılmak üzere Kastamonu’ya geldi

Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Fatih Metin, Tarım Sektörü Paydaş Toplantısına katılmak üzere Kastamonu’ya geldi.

İlimizde ilk olarak Vali Avni Çakır’ı makamında ziyaret eden Bakan Yardımcısı Metin, ardından Kastamonu Belediye Başkanı Galip Vidinlioğu’nu ziyaret etti. Şehir ile ilgili yürütülen çalışmalar hakkında brifing alan Bakan Yardımcısı Metin, ardından AK Parti Kastamonu İl Başkanlığını ziyaret ederek burada partililerle bir araya geldi.

Bakan Yardımcısı Fatih Metin, son zamanlarda yangın vakaları kuraklığa ve insan faktörlerine bağlı arttığını belirterek, artışa rağmen tedbirlerin zamanında alındığını ve erken müdahale etme kabiliyetine sahip olduklarını vurguladı. Bu sayede, geçmiş yıllara oranla 3 kat daha fazla orman yangını çıkmış olmasına rağmen, geçmiş yıllara göre daha az orman kaybı olduğunu belirten Bakan Yardımcısı Metin; “Orman varlığımızı hiç kaybetmemek daha önemli ama bunu en aza indirmekte bir başarıdır” dedi.

METİN; “KASTAMONU’YA POZİTİF AYRIMCILIK YAPIYORUZ”

Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Fatih Metin, konuşmasında Kastamonu’ya pozitif ayrımcılık yaptıklarını belirterek, Türkiye’de son günlerde yangınların artış gösterdiğini fakat buna rağmen eskiye göre yangınların verdiği hasarın düştüğünü açıkladı. AK Parti İl Başkanlığı’nda yapmış olduğu konuşmasında, Kastamonu’ya gösterdikleri pozitif ayrımcılıktan bahseden Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Fatih Metin, “Sayın Başkanım beni tanıtırken Bolulu olduğumu ifade etti. Tabii bunun özelliği, Cumhuriyet Dönemi’ne kadar Bolu, Kastamonu Sancağına bağlıydı. Dolayısıyla bizde Kastamonuluyuz. Bu kadim şehirde bulunmaktan, bu kadim şehirde dostlarımızla, arkadaşlarımızla bulunmaktan çok büyük memnuniyet duyuyorum. Bereketli bir ziyaret arzu ettik. O kapsamda ekibimizle birlikte Kastamonu’ya geldik. İllere ziyaretlerde bulunuyoruz. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın faaliyetlerine ilişkin bütün faaliyetlerimize bakıyoruz, beklentiler doğrultusunda plan ve programlarımızı yapıyoruz ve ona göre de hazırlıklarımızı yaparak illerimize, beldelerimize, ülkemize hizmet etmeye çalışıyoruz. Kastamonu özelinde ormancılık alanında Türkiye’nin merkezidir. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın istatistiğine baktığınızda, faaliyetlerine baktığınızda, bu faaliyetlerin ilişkin proje sayısına ve bütçeye baktığınızda oransal bir durum yoktur. Burada Kastamonu’nun varlığına hizmet eden, katma değeri üretecek olan sayılar mevcuttur. Biz Kastamonu’ya her alanda öncelik veriyoruz. 10-15 ili bir araya getirin Kastamonu’nun aldığını almaz. O nedenle bu pozitif ayrımcılığı Kastamonu’ya yapıyoruz. En son Orman Bölge Müdürlüğü’ne işçi alımında da en fazla işçi alımını Kastamonu’ya verdik. Çünkü bu gerekli. Orman Kastamonu’nun en büyük varlığı. Bu varlığı Kastamonu’ya faydalı hale getirmek lazım. Kastamonu’ya katma değer olarak dönüştürmemiz lazım. Onun için orman üretimimiz, orman üretimine bağlı sanayimizin de gelişmesi noktasından da Bakanlık olarak destek veriyoruz. Bu noktada Kastamonu’nun ne ihtiyacı varsa, bu ihtiyacı makine ve ekipman başta olmak üzere personeli ve bütçesiyle Kastamonu’ya sağlamayı çalışıyoruz ve sağlayacağız” ifadelerini kullandı.

“HER HEDEFE MİLLETİMİZ SAYESİNDE ULAŞTIK”

Siyasetin dengelerini bildiğini vurgulayan Bakan Yardımcısı Fatih Metin; “Dolayısıyla rol kapma çalışmalarına Kastamonu zaten prim tanımaz. Kastamonu’ya zaten 20 yıldır AK Parti olarak ve son üç yıldır Cumhur İttifakı olarak hizmet etmeye çalışıyoruz. Dolayısıyla bunu yıpratmaya yönelik ve basit rol kapmalara Kastamonu halkımız prim tanımaz. Çünkü milletvekilimiz ve İl Başkanımız sık sık Ankara’da başta Bakanımız olmak üzere, Bakan Yardımcıları olarak bizleri de ziyaret ederler, Kastamonu’daki her türlü faaliyeti yakından takip ediyorlar. Bu yakın takip sonucu birçok hususu da çözüme kavuşturuyorlar. Son zamanlarda malumunuz yangın vakaları kuraklığa ve insan faktörlerine bağlı arttı. Bu yangın vakalarının artmasına rağmen biz tedbirimizi zamanında aldığımız için ve erken müdahale etme kabiliyetine sahip olduğumuz için geçmiş döneme oranla, daha az orman kaybımız var. Geçmiş yıllara oranla 3 kat fazla orman yangını çıkmış olmasına rağmen, geçmiş yıllara göre daha az orman kaybımız var. Orman varlığımızı hiç kaybetmemek daha önemli ama bunu en aza indirmekte bir başarıdır. Dünyada orman yangınlarıyla en etkili mücadele eden ülke Türkiye ve en etkili mücadele eden kurum Orman Genel Müdürlüğü’dür. Yangınla mücadelede özellikle helikopterin etkin olarak rol aldığını görüyoruz. Kastamonu’da geçen sene karşılaştığımız yangın sayısı daha da arttı. Dolayısıyla helikopter ihtiyacı fazlalaştı. Bakanımızın talimatı, kıymetli İl Başkanımız, Milletvekilimizin talebi ve takibi ile sayesinde helikopterimizi, hatta ihtiyaca göre helikopterlerimizi burada konuşlandıracağız. Kastamonu’da bir yangın olduğunda etkin bir şekilde müdahale edeceğiz. Bu İl Başkanımız ve milletvekilimizin yakın takibi ile olmuştur. Vatandaş hangi amaçla neyi konuştuğunu biliyor. Bunun ayrımını iyi yapıyor. Bu ayrımı yaptığı içinde biz 20 yıldır iktidarız. Bir siyasi partinin siyasi mücadelesinde arzu ettiği her hedefe milletimiz sayesinde ulaştık. Bizde bunun kıymetini biliyoruz. Onun için gece gündüz çalışıyoruz. Vatandaşa hizmet için yarışıyoruz. Buna da Cumhur İttifakı ile de yapmaya devam edeceğiz. Kastamonu’ya ne yapsak az” dedi.

“KASTAMONU’NUN HER DERDİNE KOŞACAĞIZ”

Tarım ve Orman Bakanının Temmuz ayının ilk haftasında Kastamonu’yu ziyaret etmesinin beklendiğini söyleyen Metin, şöyle konuştu; “Bizim planımız Temmuz ayının ilk haftasında Bakanımızın Kastamonu ziyaretidir. İnşallah Bakanımız gelene kadar da il başkanımızın ve milletvekillerimizin izah ettiği, bizden talep ettiği hizmetleri daha yenisini ve daha fazla müjdeler vermek üzere inşallah Bakanımız, kendi ağzıyla Kastamonu’da ilan edecektir. Çünkü Kastamonu’ya ne yapsak azdır. Bu güzel beldeye, bu güzel insanlara ne yapsak az. Çünkü bu bölgenin insanı kanaatkârdır. O nedenle Kastamonu’nun bu kanaatkârlığı en iyi hizmete layıktır. Allah’ın izniyle inşallah bizler Kastamonu’nun her derdine koşacağız ve her derdini çözecek güce sahibi.”

ÇELİK; “BU SENEDE 243 ÇİFTÇİMİZE 21 MİLYON 500 BİN TL HİBE ÖDEMESİ GERÇEKLEŞTİRİLECEK”

AK Parti Kastamonu Milletvekili Metin Çelik, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın çok geniş bir alana hizmet ettiğini vurgulayarak, Kastamonu’da çok ciddi yatırımlar gerçekleştirdiklerini ve bu yatırımları gerçekleştirmeye devam ettiklerini söyledi. Son dönemlerde Kırsal Kalkınma Destekleri bakımında da Kastamonu’nun en fazla ödeneği alan iller arasında yer almaya devam ettiğini belirten Çelik; “Bu senede 243 çiftçimize 21 milyon 500 bin TL hibe ödemesini Bakanlığımız gerçekleştirecek. Tarım ve Kırsal Kalkınma Destekleme Kurumu da 40 ilde kuruldu. Bunlardan bir tanesi de 2012 yılında Kastamonu’da oldu. Bugüne kadar tarım, hayvancılık ve turizm alanında yaklaşık 75 milyon TL hibe ödemeye imza attık. Birçok proje bağlamda hayata geçirildi. Tarımsal desteklemede geçen yıl 150 milyon TL hibe ödemesi gerçekleştirildi. Kastamonu’da sulanabilir olup, sulanamayan arazi bırakmak istemiyoruz demiştik. Bakanlığımız bu yönde hedefler koymuştu. Karadere ve Kulaksızlar Sulaması’nı devreye aldık. Karadere ve Kulaksızların devreye alınmasıyla bölgemizde tarımsal hasılada ciddi gelişmeler kaydedildi. Devam eden çalışmalarımız var. Obrucak Barajı yaklaşık 140 bin dekar araziyi sulayacak, Kırık Barajımız 70 bin dekar araziyi sulayacak, Kızlaryolu Barajı projemiz yatırım programında, ihalesi yapıldı. Göletlerimizle birlikte, yatırımların tamamlanmasıyla tarımsal alanda çiftçimizin çok daha rahat edeceği dönemi Kastamonu’da yakalamayı hedefliyoruz” diye konuştu.

 “YAPILAN ÇALIŞMALAR GERÇEKTEN KASTAMONU’YA OLAN İLGİYİ ARTIRDI”

Milli Parklar anlamında da son yıllarda çok ciddi gelişmeler olduğunu vurgulayan Metin Çelik, “Ilgaz Dağı Milli Parkı’nda yapılan çalışmalar, kanyonlar bölgemizde Pınarbaşı’nda, Azdavay’da, Şenpazar’da Cide bölgemizde özellikle yapılan çalışmalar gerçekten Kastamonu’ya olan ilgiyi artırdı. Bu bölgemizdeki turizmi ciddi şekilde hareketlendirdi. Bu alanda da arkasından yatırım çalışmalarının da artığını otel anlamında ve daha konaklama standartlarının artırılması noktasında olsun ciddi çalışmalar ve ciddi bir alt yapı oluşuyor.  Tabi tam bu alanda biz hızlanacakken 2018 yılını biz Türk Dünyası Kültür başkenti olarak geçirdik. Bu alandaki bir yıllık tanıtım faaliyetlerinin akabinde 2019 yılında gecelik konaklama 2018’de 500 bin iken 2019’da yaklaşık yüzde 50 bir artış yaşandı. Yaklaşık 750 bine ulaşmıştır. Tam burada ciddi bir atağa kalkacakken pandemiye yakalandık. Pandemiye rağmen yine de Kastamonu’ya olan ilgi, doğa turizmine olan ilgi devam ediyor. Pandeminin bitişi ile birlikte bu alanda çok ciddi bir taleple karşı karşıya kalacağımızı tahmin ediyoruz ve bu anlamda da eksikliklerimizi bir an önce gidermek istiyoruz. Bu Milli Parklara yapılan çalışmalar, Horma Kanyonundaki yürüyüş yolları, günü birlik tesis, oradaki yollarda belirli mesafeler aldık. Kalan bölümlerini, ufak tefek yolla ilgili sıkıntımız kaldı, onu da sizlerin de desteği ile ve diğer bakanlarımızın desteği ile İnşallah gideririz. Gelen kişileri de memnun olarak buradan ayrılıp daha fazlasını getirebilmek adına ciddi bir çalışma içerisinde olduğumuzu söyleyebilirim” şeklinde konuştu.

ÜNLÜ:  “BALTACI, ANCAK OYUNCAK HELİKOPTER GETİRİR”

CHP Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı’nın orman yangınları için Kastamonu’ya getirilen yangın helikopteri hakkındaki açıklamaları hatırlatan AK Parti İl Başkanı Doğan Ünlü; “Geçmiş dönemde defalarca yangın helikopteri istedik. Geçen yıl ilimize, köy yangınları hariç sadece orman yangınları için 200’den fazla yardım gerçekleştirildi. Milletvekillerimiz bu işe emek veriyor, bizler bu işe emek veriyoruz, birileri geliyor diyor ki; ‘Yangın helikopterini ben getirdim.’ Kim bu? CHP Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı. Yalancının en önde gideni. Talepte bulunduğunu da Bakanımızı ziyaret ettiği fotoğrafı koyarak istiyor. İnanın Baltacı’nın söylediği işten bir iş çıkmaz. Olacaksa da iş olmaz. O ancak oyuncak helikopter getirir. Bunlar emek hırsızı. Bunca mücadele yapıyoruz. Bugüne kadar hangi yatırımı getirdin de olmayan yatırımlarla ilgili eksik kalan yatırımlarla ilgili ‘AK Parti yapmadı, Milletvekili yapmadı, İl Başkanı yapmadı’ diyorsun. Bakanlığımızın bu kadar uğraş verdiği bir şeyle ilgili Kastamonu halkını kandıracağını mı sanıyorsun? Dün gördük. İYİ Parti İl Başkanı, CHP İl Başkanı, Milletvekili. Kılıçdaroğlu’nu, Genel Başkan Yardımcılarını neden çağırmadınız açılışa?  Hatta HDP Diyarbakır İl Başkanı’nı da çağırsalardı. Ayrım gözetmeksizin kurumlarımız, ilçelerimize hizmet veriyor. Ama bu kurumlara hizmet evren AK Parti hükümetidir, devletimizdir. Baltacı, sürekli baltayı taşa vuruyorsun. Buradan sana sesleniyorum, Ankara’ya gidip geliyorsun, boş boş işlerle uğraşıyorsun, yalan konuşuyorsun, utanmadan da milletin içinde de geziyorsun” dedi.  (Hüseyin Hüsnü Aykaç)

Güncelleme Tarihi: 25 Haziran 2021, 10:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER