KASTAMONU KYK’DAN DEV YATIRIM

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü tarafından ön protokolü yapılan 3.000 kapasiteli yurt binası inşaatı başladı. Projenin birinci etabının 2018 yılında tamamlanması planlanıyor. Birinci etabın tamamlanması ile Kastamonu KYK’nın öğrenci kapasitesi 8 bini aşacak.

KASTAMONU KYK’DAN DEV YATIRIM


Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü tarafından ön protokolü yapılan 3.000 kapasiteli yurt binası inşaatı başladı. Projenin birinci etabının 2018 yılında tamamlanması planlanıyor. Birinci etabın tamamlanması ile Kastamonu KYK’nın öğrenci kapasitesi 8 bini aşacak.
Kredi ve Yurtlar Kurumu İl Müdürü Reşat Asrak, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Yüksek Öğretim Kredi ve Yurtlar Kurumunun Kastamonu ili yatırım planında bulunan 1.300 kişilik yurdun proje ihalesi yapıldı. KHK ile kapatılarak İl Müdürlüğümüze devredilen yurt binalarına, deprem raporu bulunan yurtlardaki öğrenciler nakledilmiş, bu sayede raporlu binaların yıkımı gerçekleşecek ve 1.300 kişilik yatırım projesi alan kazanmıştır. Bu yatırımın bu aşamaya gelmesinde emeği geçenlere teşekkür ediyoruz” dedi.

10 BİN ÖĞRENCİ

Kastamonu Üniversitesi’nin KYK’ya tahsis ettiği 24 dönüm arazinin 1.300 kişilik yurt yatırımı aşamasında iken söz konusu arazinin mera alanı olduğunun tespit edildiğini ve Kastamonu Üniversitesi tarafından geri alındığını belirten Asrak, “Söz konusu yatırımların kısa sürede tamamlanması ile Kastamonu KYK öğrenci kapasitesi 10 binin üzerine çıkacaktır. İl merkezindeki yatırımlarla yetinmeyen Kastamonu KYK, ilçelerde yüksek öğrenimlerine devam eden öğrencilerimizin de barınma sorunlarına el atmış, Abana ilçemizde 234 kapasiteli yurt binası Türk Kızılay’ı ile yapılan protokol ile önümüzdeki günlerde öğrencilerimizin hizmetine açılışı için tüm resmi prosedürler son aşamaya gelmiştir. Bu özel çalışmadan dolayı Türk Kızılay’ına teşekkür ediyoruz. Diğer ilçelerimizde de benzer yatırımlar devam etmektedir” dedi.

OTEL KONFORUNDA YURTLAR

“Nicelik artışının yanı sıra niteliği de önemseyen Kastamonu KYK yurtları adeta otel konforunu aratmıyor” diyen Asrak, açıklamasını şu sözlerle tamamladı: “24 saat sıcak suyu, sınırsız interneti, açık büfe kahvaltı ve akşam yemeği için öğrenci başına verilen 11.00 TL’lik beslenme yardımı ile gençlerin öğrenimlerini en iyi şartlarda yapmaları sağlanıyor. Odaların tamamında yatak-baza sistemi mevcut olup ranzası olmayan ve en kalabalık odası 4 kişilik olan ve yurtlarının tamamı standardı yüksek modelde olan nadir iller arasında Kastamonu KYK.

SOSYAL, SPORTİF VE KÜLTÜREL FAALİYETLERDE ZİRVEDE 

Öğrencilere sadece barınma ve beslenme imkânları değil, ders dışı zaman dilimlerini en iyi şekilde değerlendirmeleri, kişisel ve mesleki gelişimlerine katkı sağlayacak sertifikalı eğitim faaliyetleri devam ediyor. 2016-2017 öğretim yılında 168 faaliyet düzenleyen Kastamonu KYK, 2017-2018 öğrenim yılı için 300’e yakın eğitim faaliyeti planlamış ve birçoğu başlamıştır. Faaliyetler futboldan masa tenisine, okçuluktan el sanatları kurslarına, gitardan bağlamaya, işaret dilinden Osmanlıcaya kadar öğrencilerin ilgi ve ihtiyaçlarına göre oldukça geniş bir yelpazede imkân olarak sunulmaktadır. Hem milli sporcu, lisanslı sporcular hem de diğer öğrencilerimizin yararlanacağı sportif faaliyet alanlarından kapalı futbol halı saha, basketbol, voleybol, tenis ve bocce oyun alanları önümüzdeki günlerde kullanıma açılacaktır. 
(Haber Merkezi)
Güncelleme Tarihi: 09 Kasım 2017, 10:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER