'Kastamonu küçük yer, herkes herkesi biliyor!'

Kastamonu Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi (KESKOB) Başkanı Dursun Ergin, dün basında yer alan iddialara cevap verdiği bir basın toplantısı düzenledi

Kastamonu Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi (KESKOB) Başkanı Dursun Ergin, dün basında yer alan iddialara cevap verdiği bir basın toplantısı düzenledi.

ERGİN: “GÜNDEM OLUŞTURURKEN DOĞRULAR SÖYLENMELİ”

8 Temmuz Perşembe günü yapılacak olan Kastamonu Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Olağan Genel Kurulu’nda yeniden adaylığını koyacak olan mevcut KESKOB Başkanı Dursun Ergin; “Bu süreçte değişik beyanatlar veriliyor. Bunlar normaldir. Genel kurullarda aday olan her arkadaş kendine göre bir gündem oluşturmak için bir takım açıklamalar yapar. Fakat bunu yaparken doğruları ve mantıklı olanları söylemek lazım. Bazı arkadaşlar mantığıyla değil de, aynanın karşısına geçip de o açıklamayı yazıyorlar. Dolayısıyla bu beni ciddi anlamda rahatsız ediyor. Söylenen sözler gerçek olmalı. Benim için asıl olan o” diye konuştu.

“ESNAF SİCİLİ OLANLAR KREDİ ALABİLİYOR”

Kooperatifin belli bir tüzüğü olduğunu ve başkanların kendi isteğine göre kural belirlemediğini belirten Ergin, şunları söyledi: “KESKOB, 3 bin 52 ortağıyla temsil edilen bir yer. Bugüne kadar bu ortaklarımıza içinde 2 avukatımızın da bulunduğu 10 personelimizle hizmet ediyoruz. Personellerimizin tecrübesi, bilgi birikimi, kooperatifçilik anlamında yapılması gereken ne varsa bunları yaparak ve mesai menfuru tanımadan çalışan arkadaşlar. Bizden kredi almak isteyen esnaf ve sanatkâr arkadaşlarımız öncelikle bize müracaat ederler. Bunun da şartı esnaf olması lazım, esnaf sicili ve Esnaf Odası’na kayıtlı olması lazım. Mali kaydı olan, esnaf sicili olan, odalara kayıtlı olan her esnafımızın buradaki kredilerden yararlanma imkânı var. Bizim kredilerimizin diğer kredilerden farkı; bankalardan alınan kredilerin faizi bugün yüzde 20’nin üzerinde. Bizim verdiğimiz kredilerin yüzde 50’si devlet tarafından finanse ediliyor. Şu anda esnafımıza kullandırdığımız kredilerin faizi yüzde 8,5. Kefalet ve ipotek istediğimiz söyleniyor. Kredi almanın nereye giderseniz gidin, kefil isteği de var, alacağı rakama göre teminat talebi de var. Dolayısıyla biz de bunu istiyoruz. Kastamonu Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi; ana sözleşmesi olan, tüzüğü olan ve kanunlarla hareket alanı belirlenmiş bir yer. Yani burada ‘Bugün Dursun Ergin başkan, dolayısıyla bu kendine göre idare eder, yarın başkası olduğunda kendine göre idare eder’ gibi bir şekli yok. Kooperatif, keyfi idare edilecek bir yer değildir. Hele ki Kastamonu gibi büyük bir kooperatifte eğer bunu düzgün bir şekilde yerine oturtmazsanız kooperatifi işlemez hale getirirsiniz.”

“YAŞAM ŞEKLİMDE DİSİPLİNSİZLİĞE YER YOK”

Disiplinli bir çalışma sistemi olmadığında işlerin aksayacağını dile getiren Başkan Ergin; “Benim yaşam şeklimde disiplinsizliğe yer yoktur. Disiplin olmayan yerde işler mutlaka aksar. Ben 45 yıldır ticaretle uğraşan ve ömrünü işyerimden kazandığım parayla idame eden biriyim. Dolayısıyla tabandan geldiğim için krediye ihtiyaç olduğunda herhangi bir para talebi olduğunda buna ulaşılamamanın ne demek olduğunu herkesten daha iyi bilirim. Burada görev yaparken bu hassasiyetle çalışıyoruz. Buradaki hassasiyet temsil ettiğimiz insanların elini ovuşturmadan rahatlıkla oturup kredi talebinde bulunabileceği ortamı sağlamak zorundayız, biz de bunu sağlıyoruz. İzlenen birinci yol, evraklarını verdikten sonra kredi alabilmesinin ne şekilde olduğunu banka tarafından istihbaratı yapılıyor. Burada bizim kullandırdığımız kredinin ek ayağı Esnaf Kefalet değil, banka. Yönetim Kurulu’ndan çıkan dosyalarımıza aynı zamanda banka tarafından da istihbarat çalışması yapılıyor. Dolayısıyla, bizim yaptığımız çalışmaların üzerine aldığımız teminatla değerlendirme yapılır. İkinci gün onay banka tarafından veriliyor. ‘Ben istediğimi yaparım’ gibi bir mantıkla kooperatifi yürütmek mantıklı değildir. Şu anda KESKOB’da bugüne kadar kullandırdığımız toplam plasmanımız 276 milyon TL. Bu şekliyle de KESKOB, benim göreve geldiğim 2014 yılında ilk yüzün içinde bile değilken, 2021 yılında ilk 10’un içinde. Bu başarı önce çalışanlarımızın sonra yönetim kurulumuzun, bize güvenen esnaf ve sanatkârımızın çabasıyla olmuştur” şeklinde konuştu.

“HERKES HADDİNİ BİLMELİDİR”

Mehmet Tiryakioğlu’nun basında yer alan açıklamalarıyla ilgili de demeç veren Dursun Ergin; “Herkes haddini bilmelidir. Ben kendi haddimi bilirim, herkesten de bunu beklerim. ‘Esnafa hiç yardımcı olunmuyor’ şeklinde bir ifade var. Esnafımıza nasıl yardımcı olduğumuz anlatayım, bunu bilmeyen arkadaşlar da öğrenmiş olur. Daha önceki süreçte hükümet tarafından faizsiz kredi çıkartıldı. Türkiye’de faizsiz krediyi en yüksek orandan veren 3’üncü kooperatifiz. O süreçte esnafımıza faizsiz kredi verdik. Bu faizsiz krediyi Türkiye’de en yüksek oranda veren kooperatif olmak, esnafa hizmet etmek değil mi? Onun haricinde pandemi sürecinde çıkan 25 bin TL’lik kredi var. O süreçte zaten esnafın sıkıntıları olduğu için bu hizmeti daha hızlı verebilmek adına ayrı birim açtık. Oraya ayrı görevlendirme yaptık. Personelim sabah 06.30’da gelip hazırlığını yaptık. Gece geç saatlere kadar onun her türlü yazışmasını hazırladılar ve esnafımızın hızlıca bu 25 bin TL’lik krediyi almalarını sağladık. Bu konuda da Türkiye’de en yüksek oranda verende Kastamonu Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi’dir. Bu da esnafa hizmet etmek değil midir?” dedi.

“2 YILDIR HİÇBİR ORTAĞIMIZI İCRAYA VERMEDİK”

Mehmet Tiryakioğlu’nun icra konusundaki ifadelerine değinerek sözlerini sürdüren Ergin; “Keşke birkaç ortağımıza sorup da böyle bir açıklama yapsaydı. Bizdeki sistemde kredisini gününde ödeyemeyen esnafımız 3 ay geçtikten sonra icraya veriliyor. Bu, yasa gereğidir. Fakat biz yaklaşık 2 yıldır, Genel Başkanımızın talimatı ve Kooperatifimizin Yönetim Kurulu’nda aldığımız kararla, borcunu gününde ödeyemeyen hiçbir ortağımızı icraya vermedik. Bir tek örneği yoktur. Yaklaşık 2 yıldır hiçbir ortağımızı icraya vermedik. Daha önceki süreçten icrada olan hiçbir ortağımızın kapısına bu süreçte ‘Nasıl ödeyeceksin?’ diye de gidilmemiştir. Bu süreçte yapılandırma çıkmış, faizler silinmiştir. Bunu da Esnaf Kredi Kooperatifi Merkez Birliği’yle beraber, KESKOB bunu sağlamıştır. Şunu da gururla söyleyebilirim; her yerde sıkıntı çekilirken, bu süreçte hiçbir zaman plasman sıkıntısı çekmedik. Ortaklarımızdan ne kadar talep varsa işlemleri bittiğinde ödeme yapılmıştır. Bunda da hem hükümetimizin aldığı karar, hem de Genel Başkanımız Abdulkadir Akgül’ün bize verdiği destekle düşük faizli kredilerini istedikleri zaman alma imkânı sunulmuştur. Biz bu süreçte Esnaf Odaları Birliği’ne bağlı 38 odadan kendi ortaklarıyla alakalı ne hassasiyetleri, ne tür talepleri varsa istedik. Buna Şoförler Odası da dahildir. Kendilerinin de bu konuda bize gönderdikleri yazıları vardır. O yazıları Kastamonu basınıyla paylaştık, milletvekillerine, il başkanlıklarına, konfederasyonumuza ve Bakanlığımıza ilettik. Bunun haricinde ben her ay TESK’in toplantılarına katılıyorum. İlimizde esnafımızın yaşadığı tüm sorunlar dile gelir, Genel Başkanımız not alır, Bakan’a ve Cumhurbaşkanı’na kadar iletir. Alınan birçok karar da bu şekilde sağlanır. Önemli olan netice alabilmektir. 8 Temmuz itibariyle esnafımızın karşısına çıkacağız. Kastamonu küçük yer, herkes herkesi biliyor. Esnafa zarar vermeme adına, herkesten nezaket kuralları içerisinde hareket etmesini talep ediyorum” diye konuştu.

“VALİMİZ GERÇEK BİR ESNAF DOSTU”

Pandemi sürecinde esnafa destek olurken tamamen kuralların gevşetilemeyeceğini söyleyen Ergin, konuşmasına şöyle devam etti: “Sayın Valimiz de gerçek bir esnaf dostu, onunla her zaman konuştuk. Aşılabilecek olan sorunları da hep aştık. Yalnız şu var, pandemi döneminde insanların sağlığını ve canını korumak adına alınan tedbirlerin elbette ki tamamını gevşetme imkânı yok. Bunu hiç kimse de sağlayamadı. Ama herhangi bir nakliyeci esnafının çözülmeyen sıkıntısı olmadı. Çünkü bizzat Sayın Valimizle görüştüğümüzde aracı arızalı olan bildirdiğinde Valilikten özel izinle tamircilerimizi ve işyerlerini açtırdık, arızalarını da yaptırdık. Burada hiçbir mağduriyet söz konusu değil. Bu konuda Sayın Belediye Başkanımız olsun, Sayın Valimiz olsun özelikle de kendilerine teşekkür ediyorum. Her zaman esnafla ilgili oraya taşıdığımız sorunlara çare bulma noktasında hep bize destek verdiler.  Esnaflarımıza da pandemi sürecinde bu konularda yardımcı olduk.”

KESKOB Başkanı Dursun Ergin, son olarak şunları söyledi: “Merkez Birliğimiz ile görüşerek bir karar aldık. Ortaklarımıza verdiğimiz kredilerden küçük bir miktar pay alıyoruz. Bu kanundur, bizim elimizde değil. Dolayısıyla esnaf ta buradaki gelirleri kredi kullandırmanın yanında bizler nasıl yardımcı olabiliriz diye düşündük ve Türkiye’de ilk defa Kooperatifimize ortak olan esnaf ve sanatkarlarımızın meslek kuruluşlarıyla ilgili kendi meslekleriyle alakalı herkese ayrı ayrı otobüslerle fabrikalara getirdik. Fabrikaları gezdirdik. Türkiye’de başka bir yerde bunun örneği yok. Kastamonu’da esnaf dükkanında çalışırken insanlar kendisini geliştiremiyor. Kendi sektörüyle ilgili gelişmeleri de esnaflarımız takip edemiyor. Ama esnaflarımız fabrika ve fuar gezilerinde bizlere 2-3 gün zaman ayırdılar. Bizlerde esnaflarımızın geliş ve gidişlerini ayarlayarak fabrika ve fuarlarda kendi sektörlerinin ne durumda olduklarını görmeleri için oralara götürdük. Ciddi anlamda da bundan yararlandılar. Birçok esnafımız görmediği makineli gördü, kendi işyerlerine de bu makineleri kazandırdılar. Bu da Türkiye’de bir ilktir. Biz esnaflarımıza bunları yaptık.” (Zehra Beyza Güler)

Güncelleme Tarihi: 30 Haziran 2021, 11:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER