Kastamonu Kızılay’da ‘Tavil’ güven tazeledi

Türk Kızılay Kastamonu Şubesi Olağan Genel Kurul Toplantısı, Halk Eğitim Merkezi Salonu’nda yapıldı.

Kastamonu Kızılay’da ‘Tavil’ güven tazeledi
banner72

İki adayın yarıştığı genel kurulda mevcut başkan Sabit Tavil, tekrar başkan seçildi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ve Hz. Pir Şeyh Şaban-ı Veli Kur’an Kursu Yöneticisi Saffet Yazıcıoğlu’nun Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından Divan Başkanlığını Mehmet Uyanık, Başkan Yardımcılığını Hüseyin Seven ve Katip Üyeliğini de Turhan Ahmetoğlu ve Erol Nugay’ın yaptığı genel kurulda mevcut başkan Sabit Tavil ve başkan adayı Halim Şekerlioğlu birer konuşma yaptı.

484 üyeli genel kurulda gündem maddeleri Av. Tuğçe Gülşen Abduloğlu tarafından okunarak görüşüldü ve gündem maddeleri oy birliğiyle kabul edildi.

Genel kurula, Kızılay Genel Merkez Denetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Cengiz İpek, İl Gençlik ve Spor Müdürü Reşat Asrak, AK Parti Merkez İlçe Başkanı Av. Akif Güzel, Eğitim Bir-Sen Şube Başkanı Orhan Sancaktaroğlu, MÜSİAD Kastamonu Şube Başkanı Ahmet Sevgilioğlu, Ziraat Odası Başkanı Mehmet Butur başta olmak üzere Türk Kızılay Kastamonu Şube Başkanlığı üyeleri ile davetliler katıldı.

Sabit Tavil başkanlığında yönetim kurulu asil üyeliğine, Cengiz İnce, Mehmet Sena Aygül, Aynur Sevgilioğlu, Mevlut Urgancı, Selçuk Yazıcı, Ferhat Sinanoğlu, Niyazi Tüfenkçi ve Oğuzhan Erkan.

Denetim Kurulu asil üyeliğine Gündüz Saygat, Genel Merkez üyeliğine Hüseyin Seven, Tuğçe Gülşen Abduloğlu ve Mevlut Urgancı seçildi.

354 oyun kullanıldığı, 4’ünün geçersiz olduğu seçimde aday Halim Şekerlioğlu 163 ve Sabit Tavil ise 187 oy aldı.

TAVİL: “AFETLERDE MAĞDUR OLAN İNSANLARIMIZ BİR AN OLSUN YALNIZ BIRAKMADIK”

Genel kurulda açılış konuşmasını yapan Şube Başkanı Sabit Tavil; “Kızılay'ımızın simgesi olan kırmızı hilal, Kastamonu'muzda, ülkemizde ve dünyanın dört bir yanında, bu bayrağın dalgalandığı her yerde, en sıkıntılı zamanlarda uzanan yardım elinin, umudun adı olmuştur. Kızılay'ın, bugün Bölge Afet Yönetim, Afet Müdahale ile Lojistik Merkezleri, Acil Haberleşme Sistemleri, tam donanımlı haberleşme araçları ile olası bir afete en geç 2 saat içinde ulaşma kabiliyeti, yüz binlere acil barınma ve beslenme imkânı verebilecek kapasitesi bulunmaktadır. Bu yıl Türkiye Kızılay Derneğimizin kuruluşunun 154. Yıldı. Ülkemiz ve dünya genelinde milyonlarca insana merhamet elini uzatan ve 154 yılın verdiği tecrübe ile beslenen ancak 18 yaşında bir gencin dinamizmine sahip olan Kızılay, her geçen gün daha da fazla insanımıza ulaşma çabası ile gönüllülerimiz ve bağışçılarımızın da desteğiyle çalışmaya devam etmektedir. Kastamonu'da 3 yıl önce Akif Güzel başkanlığında birlikte başlayan iyilik yarışımız, kovid-19 sürecinde de genç ve dinamik ekipleri, kadın kollarımız, gençlik kollarımız ve gönüllüleri sayesinde yardımların binlerce insana ulaşması için gecesini gündüzüne katarak devam etmiştir. Hayırseverlerin bağışlarıyla kaynayan kazanlar, ihtiyaç sahibi ailelerin sofralarına sıcak yemek olmaya devam etmiştir. Gıda ve hijyen kolileri ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmış, çocuklarımızın yüzleri hazırlanan paketlerle; dağıtılan bayramlık kıyafetler ve harçlıklarla gülmüştür” dedi.

Başkan Tavil, şöyle devam etti; “Geçen 3 yıl içerisinde nerede kanayan bir yara, nerede bir gözyaşı varsa Türk Kızılay orada idi. Orman yangınları, köy yangınları ve afetler dolayısı ile mağdur ve mazlum olan insanlar, Kızılay tarafından bir an bile yalnız bırakılmadı. Binlerce aileye gıda yardımı, hijyen yardımı, giyim yardımı, zekat yardımı, nakdi ve ayni yardımlar, sosyal sorumluluk projeleri, aileye ve gençlere yönelik projeler ve daha sayamadığımız birçok projeyi gönüllülerimiz sayesinde yürüttük. 11 Ağustos 2021 tarihinde Batı Karadeniz sel afetinde Bozkurt başta olmak üzere Azdavay, Devrekâni, İnebolu, Abana, Çatalzeytin, Küre ve Şenpazar'da meydana gelen sel afetinden sonra Türk Kızılay Genel Müdürlüğü Afet Yönetim Merkezimizle koordineli olarak, ilçelerimizde 48 gün boyunca 3 öğün yemek çıkarılarak; alanda bulunan 14 mobil mutfak aracımız ile 18 noktada 1 milyon 200 binden fazla öğün yemek dağıtımı gerçekleştirildi, helalleşerek çıktığımız yoldan 48 gün sonra dillerde binlerce dua ile geri dönüldü. Tüm Türkiye tarafından takdir gören çalışmalarımızla yaraların bir an evvel sarılması için üstün gayret gösterildi. Şimdi de sizlere çok güzel haberler vermek istiyorum. Kastamonu ve Kızılay'ımız için çok büyük bir proje için adımları atmış bulunmaktayız. Kuzeykent'te 4 bin m2 alana sahip arsa; idari bina, lojistik depo, aşevi, butik mağaza ve gönüllü merkezi yapılmak üzere şubemize 49 yıllığına bedelsiz olarak tahsis edilmiştir. Projeyi tamamladığımızda Kızılay'ımızın hizmet kalitesi daha da artmış; iyilik yarışına modern bir kompleks ile güç katılmış olacaktır. Türk Kızılay Sosyal Hizmetler Müdürlüğü tarafından başlatılan yetim programına pilot şube olarak Kastamonu Şubemizde eklendi. 22 yetimin neredeyse tüm ihtiyaçlarının karşılanacağı, öğrenim hayatı dahil olmak üzere kendi ayaklarının üzerine durana kadar destek vereceğimiz bir programın parçası olduk.”

ŞEKERLİOĞLU: “GÖNÜL KIRARAK GÖNÜLLÜ BİR TEŞKİLATI YÖNETMEYE ÇALIŞTINIZ”

Kızılay Şube Başkanlığı'na aday olan Halim Şekerlioğlu ise; “Asırlara sığmayan mazisi ile Kızılayımız artık kongrelerinde salonlara da sığmamaktadır. 3 yıl önce Akif Güzel başkanlığında yönetim kurulumuz seçildikten sonra Kastamonu Kızılay teşkilatında kazanılan ivme herkesin malumudur. Akif başkanımız görevi bıraktığında, neden, niçin diye sormadan biz hayırlı olsun dedik. Çünkü bizim ayrımız gayrımız yoktu. Şu sözü asla kabul etmiyoruz; Sabit beyin karşısına neden çıktınız. Ne münasebet, Sabit bey bizim karşımıza çıktı. Kastamonu Kızılay teşkilatını takip edenler listelere bir bakın 3 yıldır Kastamonu Kızılay'a hizmet edenler neredeler? Sel felaketinde, orman ve köy yangınlarında, köyler, sokaklarda caddelerde üstlerinde Kızılay yelekleri ile dolaşan Kızılaycılar hangi listedeler? Yola çıktıklarınızı yolda bulduklarınıza değiştiniz. Dönün 3 yıl öncesine bir bakın o günden kim kaldı yanınızda? Şimdi yanınıza aldıklarınızı ne zaman bırakacaksınız yolda. Gönül kırarak gönüllü bir teşkilatı yönetmeye çalıştınız. Konuşmanızda bahsettiğiniz gibi siz hep ben dediniz. Gönüllü bir kuruluşta ben yok biz varız. Siz bunu unuttunuz. Kol kırıldı yen içinde kaldı bu güne kadar biz sustuk” dedi. (Burak Yumukoğlu)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER