Kastamonu kadınının 102. yıl coşkusu

Milli Mücadele döneminde büyük bir kararlılıkla, kadınların Anadolu’nun işgaline karşı haklı seslerini duyurmak için Kastamonu’da 10 Aralık 1919’da düzenlediği ilk kadın mitingi 102 yaşında. 10 Aralık ilk kadın mitinginin 102’nci yılı, Kastamonu’da kadınların yoğun katılımıyla kutlandı.

Kastamonu kadınının 102. yıl coşkusu
banner72

Kastamonu Müdafaa-i Hukuk Hanımlar Cemiyeti öncülüğünde 10 Aralık 1919’da Kız Öğretmen Okulu bahçesinde toplanan 3 binden fazla kadın, ilk kadın mitingini düzenledi. Her yıl 10 Aralık tarihinde yapılan kutlama etkinlikleri bu yıl da gerçekleştirildi. İlk Türk Kadın Mitingi programının 102’nci yılı etkinliklerine, Kastamonu’nun yanı sıra İnebolu, Küre, Devrekani, Pınarbaşı, Azdavay, Seydiler, İhsangazi başta olmak üzere diğer ilçelerden de yoğun katılım gerçekleşti.

10 Aralık Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin önünde toplanan kadınlar, ellerinde Türk Bayrakları, önlerinde de kağnı ile Cumhuriyet Meydanı’na kadar bando eşliğinde yürüdü. Cumhuriyet Meydanı’nda sonlandırılan yürüyüşün ardından çelenk sunma töreni düzenlendi. Atatürk ve Şehit Şerife Bacı Anıtı’na çelenklerin sunumunun ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

“ANADOLU İNSANI YA DÜŞMAN BOYUNDURUĞUNA RAZI OLACAKTI YA DA MÜCADELE EDECEKTİ”

Kastamonu 10 Aralık Kadın Platformu Derneği Başkanı Ayten Kızıltan, günün anlam ve önemine ilişkin yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi; “Bilindiği gibi 1914 yılında başlayan Dünya Savaşı yüzbinlerce ölü ve yaralı bırakarak 30 Ekim 1918 günü imzalanan Mondros Mütarekesi’ne göre ülkemiz yer yer işgal edilmiş, işgal bölgelerinde insanlık tarihinin kaydetmediği en ağır mezalim yapılmıştır. Masum insanlarımız öldürülmüş; evleri barkları yakılıp yıkılmış, ırz ve namusları ayak altına alınmıştır. Anadolu insanı ya düşman boyunduruğuna razı olacaktı ya da mücadele edecekti. Mustafa Kemal Paşa 19 Mayıs 1919 günü Samsun’a ayak basmış ve o andan itibaren Milli Mücadele başlatılmıştır. 15 Eylül 1919’da Miralay Osman Bey Kastamonu’ya gelmiş Kuvay-ı Milliye ile fiilen birleşmiştir. Müdafaa-i Hukuk Kadınlar Cemiyeti’nin kurulmasıdır. Bu cemiyet konferanslar müsamereler, sergiler, açarak askere gidecekleri heveslendirdi. Cephedekilere yardımlar toplandı, şehit ailelerini ve asker çocuklarını korudu, sünnet törenleri yaparak milli gelenekleri canlandırıldı.”

“ATATÜRK'ÜN ÇİZDİĞİ YOLDA YÜRÜMEK ZORUNDAYIZ”

10 Aralık 1919 yılında yurdun işgalini protesto etmek ve Atatürk’ün başlattığı Kurtuluş Mücadelesine destek vermek için Kastamonulu kadınların tek yürek olup Kastamonu’da 3 bine yakın kadının Kız Öğretmen Okulu bahçesinde toplandığını hatırlatan Kızıltan; “Yapılan konuşmalarda işgal ve yapılan vahşet mezalim protesto edilerek, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı, Fransa Cumhur Başkanının eşleri ile İngiltere ve İtalya Kraliçelerine çektikleri telgrafların metinleri okundu. 102 yıl önce ülkenin o günkü koşullarına rağmen Türk kadınının gösterdiği özveri, vatanseverlik, cesaret ve kararlılığın boyutunu göz önüne alırsak, bugünün koşullarında Türk kadınının sorumluluğunun çok daha fazla olduğu tartışılmaz. Ulu Önder Atatürk'ün çizdiği yolda, koyduğu ilkelerden sapmazdan yürümek zorundayız. Ülkemiz kadınları çağın gereği olarak ekonomik ve politik platformda yaşamı eşit koşullarda paylaşmalıdırlar. Mevcut politikaları desteklemek yerine kendi politikalarını üreterek yerel yönetimlerde, siyasal birimlerde ve parlamentoda eşit temsil olanağını yakalamalıdırlar. Kadının siyasette ve toplumda hak ettiği yeri alması, çoğulcu ve katılımcı demokrasinin en önemli değeridir. Kendi değerlerimizi önemsemek, mutlu yarınları yakalamak hedefimiz olmalıdır. Bu dileklerle hepinize birlikte olduğumuz için teşekkür ediyor. Kastamonu Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti Hanımlar Şubesi kurucuları İsmet Hanım, Zekiye Hanım, Saime Hanım, Hafıza Selma Hanım başta olmak üzere emeği geçen ve mitinge katılan tüm hanımlarımızı saygı, rahmet ve minnetle anıyor, o asil duruşlarını asla unutmayacağımızı ifade ediyoruz” dedi.

Ayrıca Ayten Kızıltan, 102 yıl önce Cemiyet Başkanı Zekiye Hanım tarafından Amerika Birleşik Devletleri Başkanı, Fransa Cumhur Başkanının eşleri ile İngiltere ve İtalya Kraliçelerine çektikleri telgrafların metinleri tören alanında okudu. Konuşmaların ardından İnebolu’dan gelen Heyamola ekibinin sunumu gerçekleştirildi. (Nihan Kıran)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER