banner38

banner39

banner46

banner47

banner29
19 Ocak 2019 Cumartesi

Kastamonu inanç turizmine yönelmeli

Kastamonu Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birliği (KESOB) Olağan Genel Kurulu yapıldı. Genel kurulda seçimlere tek liste giren mevcut başkan Dursun Ergin güven tazeledi.

07 Mayıs 2018 Pazartesi 12:26
Kastamonu inanç turizmine yönelmeli


   Kastamonu Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birliği (KESOB) Olağan Genel Kurulu yapıldı. Genel kurulda seçimlere tek liste giren mevcut başkan Dursun Ergin güven tazeledi.
Genel Kurula Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Vali Yardımcısı Vedat Yılmaz, AK Parti Milletvekili Murat Demir, Belediye Başkanı Tahsin Babaş, CHP Milletvekili Aday Adayı Hasan Baltacı ve çok sayıda esnaf ile davetli katıldı.

ERGİN: SORUNLARI ÇÖZMEYE ÇALIŞIYORUZ

Genel Kurulun açılış konuşmasını yapan KESOB Başkanı Dursun Ergin; “Türk Dünyası Kültür Başkenti seçilmemiz bizim için, ilimiz için çok önemli. Bu fırsatı iyi değerlendirebilirsek, hem yurtiçinden hem yurtdışından gelen misafirlere ilimizin kültürünü tanıtma imkanımız var. Yapılan çalışmalara esnaflar destek vermezse, istenilen verimin alınması mümkün değil. Başarılı programlar yapılması biz esnaflar için çok önemli. Onun için yapılan programlara katılım sağlanmanızı istiyorum. Ayrıca Şeyh Şaban-ı Veli ve Evliyalar Haftası’nın Kültür Bakanlığı bünyesine alınması da bizim için çok önemli. Evliyalar Haftası’nın inanç turizmi açısından Kastamonu’ya ciddi katkıları var. Esnaflarımızda bu tür etkinliklere destek vermesini de rica ediyorum” diye konuştu.
İl dışında düzenlenen Kastamonu Günleri’ne değinen Ergin; “Son 3 yıldır Ankara’da ve İstanbul’da düzenlenen Kastamonu Günleri’ne katılarak ilimizin tanıtımına katkıda bulunduk. Yerel esnafımızın birçok sorunu oluyor. Sizlerin adına 3 vekilimizi de ne zaman ararsam, arayayım sorunları çözümü için ne yapılması gerekiyorsa, yapıyorlar. Ayrıca ayda bir Genel Başkanımız ile kurul toplantıları gerçekleştiriyoruz ve sizlerin sorunlarını görüşüyoruz. Genel Başkanımızda sizlerin sorunlarını Bakanlıklara ve Başbakanlığa ileterek, onların nezdinde sorunları çözmeye çalışıyoruz” diyerek aynı şekilde çalışmalarını sürdüreceklerini söyledi.

PALANDÖKEN: KASTAMONULULAR TÜRKİYE ÇAPINDA ÜN SALDI

Genel kurulda divan başkanı seçilen Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken ise şunları söyledi;
“Şu anda ülkemiz bir seçim sürece yaşıyor. Türkiye, önemli sıkıntılar yaşadı. Ülkemiz önemli sıkıntılar aştı. 15 Temmuz’da kahramanca dükkanının önündeki kasaları koyan, arabalarını dışarıya çıkartıp barikatlar kuran ve gerçekten 15 Temmuz’a görkemli karşı koyan, 15 Temmuz’a karşılığını vermek için birlik ve beraberliğinizi temin eden Kastamonulular Türkiye çapında ün saldı. Siz, her şeyi bırakırsınız ama özgürlük ve milletimizin birlik bütünlüğüne zarar verecek bir şey olduğunda karşısında dimdik durursunuz. Ticaret tabii ki önemli ama bir memlekette huzur olmazsa ticaretin olması da mümkün değil. Kastamonu’ya geldiğimiz zaman görüyorum ve izliyorum. Kastamonu’da birçok yapılan çalışma var. Belediyeye konteynırla artıklarını bırakıp vergisini bile gelişmiş kentlerimiz İstanbul, Ankara, İzmir gibi kentlere bırakan ama burada ticaret yapan insanları gördükçe esnaf zanaatkarın durumunun iyi olduğunu söylemem mümkün değil. Bu bir kural meselesidir.

"BU KENTİN BÜYÜMESİ İÇİN HAMLE GEREKİYOR"

Perakende sektörüyle ilgili yasal düzenleme meclisten çıktı. Perakende sektörünü düzenleyen yasa tasarısı çıktı ama uygulamadaki sıkıntının en büyük sorunu kuralsızlık. Gelişmiş ülkelerdeki durumu belki birçoğunuz gördünüz. Şehrin gelişmesi gereken bölgelere, istenen yerlere iş yeri açılır ama maalesef bizde trafiğin sıkıştığı, sizin iş yaptığınız bölgelere rekabet yapmak için sizin dükkanınızın karşısına dükkan açmak suretiyle sizin ticaretinize mani olmak için ellerinden gelen gayreti gösteriyorlar. Ticaretin büyümesi için, ticaretin gelişmesi için bu kentin daha iyi olabilmesi için önemli bir hamle yapılması gerekiyor”

"KASTAMONU İNANÇ TURİZMİNE YÖNELMELİ”

Kastamonu’da iki tane sunta fabrikası bulunuyor. Ekonomik olarak bacası tüten burada fabrikalarımız yok. Bu yüzden Kastamonu’da inanç turizmine önem verilmesi gerekiyor. Burada kentle ilgili bir farkındalık oluşturulması açısından Kültür Başkenti olmak çok önemli. Kastamonu’nun çok ünlü mamulleri var. Yöresel ürünleriniz var. Herkesin bildiği belki de gıda maddelerinin en önünde gelen sarımsağın başkenti Kastamonu’dur Çekme helvası, kuyu kebabı, organik tarhanası, pirinci ve bulguruyla her şeyin iyisi burada. Pastırmasını söylemiyorum, Kayserililer çok kızıyor. Tabii ki sizin pastırmanız gerçekten çok farklı. Tabi her şeyden önemlisi insanı çok farklı. Neredeyse Türkiye’nin ana merkezine ulaşmakta 1-1,5 saatlik bir ulaşım yolu bulunuyor. Allah razı olsun son yatırımlarla bağlantı yollarıyla bu süre daha da kısacak. Türkiye’nin her yerinden ulaşımınız önemli. Ben inanıyorum ki hem sizin güler yüzlülüğünüz, hem sizin dürüstlüğünüz buraya hem inanç turizmini hem de Kastamonu’nun farklı alanlarındaki bu temiz havasını solumaya bütün Türkiye’deki insanlarımız akın akın gelecektir."

BABAŞ: ESNAFLARIMIZLA SÜREKLİ İSTİŞARE EDİYORUZ

Belediye Başkanı Tahsin Babaş;
“Esnaflarımız ile sürekli istişare ediyoruz. Doğrular doğrultusunda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Kastamonu bu sene çok büyük bir ödül aldı, Türk Dünyası Kültür Başkenti seçildi. Faaliyetlerimizi çok hızlı bir şekilde sürdürüyoruz. Yaklaşık 50 milyon TL’lik bir Kültür Merkezi’nin yapımına başlanacak. Ayrıca bu hafta Şeyh Şaban-ı Veli ve Evliyaları Anma Haftası. Şeyh Şaban-ı Veli ve Evliyalar bizim en büyük manevi değerlerimiz. Bunları geleceğe aktarmamız lazım. Tüm kurumlarımızda bu konuda üzerine düşen görevleri yerine getiriyor. Bu değeri iyi bilmeliyiz ve maneviyatını iyi yaşamalıyız. Esnafla ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Kalenin restorasyon çalışmasını da önümüzdeki yıla kadar bitireceğiz. Aslına uygun bir şekilde yapılıyor. Bu yatırımlar Kastamonu’nun bir adım öteye gitmesini sağlayacak. Bakırcılar Çarşısı bittiğinde Kastamonu turizmde ciddi bir mesafe kat etmiş olacak. Gastronomi Hanı projesi de hazırlanıyor. Nasrullah Projesi’nin de 2’nci etap ihalesi yapıldı. Kastamonu’nun geleceği için o projenin devam etmesi gerekiyor. Oradaki esnaf arkadaşlarımızı mağdur etmemek için elimizden geleni yapacağız. Oradaki esnaflarımızdan özür diliyorum. Kastamonu’nun geleceği için o projeyi yapmalıyız. Şoför esnaflarımızın da ihtiyaçlarını gidermek için çalışıyoruz. TIR garajının mülkiyetinin tamamını onlara vermeyi düşünüyoruz. Servis sürücüleri içinde Kuzeykent’te güzel bir yer yapmaya başladık. Tüm taksi duraklarına da elimizden geldikçe yardımcı olmaya çalışıyoruz. Turizm kenti olma yolunda ciddi adımlar atıyoruz. Sokak Sağlıklaştırma da 6 aks projelendirdik. 3’ünü tamamladık. Diğer 3 aks tamamlandığında Kastamonu turizm cenneti olacak. Birkaç sene içinde de Dünya Kültür Miras Listesi’ne gireceğimize inanıyorum."
(Haber Merkezi)

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV