banner38

Müzik indir

banner46

banner47

05 Temmuz 2020 Pazar

Kastamonu ile Talas Barosu kardeş oldu

Kastamonu Barosu ile Kırgızistan Talas Barosu arasında düzenlenen iş birliği protokolü ile iki Baro kardeş ilan edildi. Atılan adımın iki Baro için değerli olduğunu ifade eden Kastamonu Baro Başkanı Av. Özgür Demir ile Talas Barosu Başkanı Av. Güle Soorbekova, bu protokolü Türkiye Cumhuriyeti’ne açılan kapı olarak gördüklerini söyledi.

29 Kasım 2018 Perşembe 09:58
Kastamonu ile Talas Barosu kardeş oldu
 

Kastamonu Barosu ile Kırgızistan Talas Barosu arasında düzenlenen iş birliği protokolü ile iki Baro kardeş ilan edildi.  Atılan adımın iki Baro için değerli olduğunu ifade eden Kastamonu Baro Başkanı Av. Özgür Demir ile Talas Barosu Başkanı Av. Güle Soorbekova, bu protokolü Türkiye Cumhuriyeti’ne açılan kapı olarak gördüklerini söyledi.

Kardeş Baro ilan edilmesiyle Kırgızistan Talas ile Türk kültür hukukunun olumlu yönde etkileneceğini vurgulayan Kastamonu Baro Başkanı Av. Özgür Demir, “Ziyaret süresince Talas Barosu Başkanından yararlandım. Talas Barosunun da bizlerden yararlandığını düşünüyoruz. Kırgızistan bizden binlerce kilometre ötede olduğu halde aynı kültürü benimsediklerini gördük. Hukuk kültürü manasında da yavaş yavaş Türk kültür sisteminde etkilenmeye başladıklarını gördük. Bu ziyaret bizim sistemimizden etkilenmek için bir fırsattır. Rusya, Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği kültüründen henüz tam olarak ayrılamadıklarını gördük. Yavaş yavaş Avrupa Sistemine geçiş yapma noktasında olduklarını gördük. Bizlerde yardımcı olacağız. İş birliği protokolüyle kardeş Baro olacağız. Önemli bir adımdır. Talas Barosu için de önemli bir adımdır” dedi.

Kırgızistan Talas bölgesinden selamlar getirdiğini söyleyerek konuşmasına başlayan Kırgızistan Talas Baro Başkanı Av. Güle Soorbekova ise, “Kardeş Baro anlaşmasını çok önemsiyoruz. Tarihi bir gün gerçekleşmektedir. Türk Dünyası’nın bile insanı Cengiz Aymotov’un bu sene 90’ıncı yıldönümü kutluyoruz. Kırgızistan’da Kırgız Türkçesi ve Rusça dili var. Bu iki dilde belli işlemler yapılıyor. Bağımsız olmamıza rağmen halen Kırgızistan’da bazı işlemler Rus dilinde yapılıyor. Ancak Talas bölgesi bu duruma itiraz ederek Kırgızca kullanılmasını talep ediyoruz. Baro olarak tüm bilgi işlemlerimizi Kırgızca yapmaya çalışıyoruz. Başkentimiz Kırgızca konusunda daha hassas olmalıdır. Anlaşmamızı Türkiye Türkçe’sinin yanında Rusça olarak da hazırladık” diye konuştu.

Tuğçe Yerdelen

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV