KASTAMONU İLE NARIN KARDEŞ ŞEHİR OLDU

Kastamonu ve Kırgızistan’ın Narın kenti yapılan protokol ile kardeş şehirler oldu. Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş ve Narın Belediye Başkanı Emilbek Alımkulov arasında Kastamonu Belediyesi’nde imzalanan protokol törenine, Narın Devlet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Damira Omuraliyeva, Narın Belediye Başkanı Emilbek Alımkulov, Narin Belediye Meclis Başkanı Jırgalbek Botokanov, Narın Valiliği Protokol Müdürü Nurbek Satorov, Kırgizistan Tefekkür Vakfı Genel Müdür Yardımcısı Maksat Acıkan Uulu ve Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın katıldı.

KASTAMONU İLE NARIN KARDEŞ ŞEHİR OLDU

 

Kastamonu ve Kırgızistan’ın Narın kenti yapılan protokol ile kardeş şehirler oldu.  Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş ve Narın Belediye Başkanı Emilbek Alımkulov arasında Kastamonu Belediyesi’nde imzalanan protokol törenine, Narın Devlet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Damira Omuraliyeva, Narın Belediye Başkanı Emilbek Alımkulov, Narin Belediye Meclis Başkanı Jırgalbek Botokanov, Narın Valiliği Protokol Müdürü Nurbek Satorov, Kırgizistan Tefekkür Vakfı Genel Müdür Yardımcısı Maksat Acıkan Uulu ve Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın katıldı. Protokol töreninde Belediye Başkanı Tahsin Babaş, Kastamonu Belediyesi tarafından Narın kentine bir park yapılacağını belirterek, Narın ile kardeş şehir olmaktan mutluluk duyduklarını dile getirdi. İmza töreninin ardından, Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş protokol üyelerine Kastamonu yerel ürünlerini içinde barındıran bir sepet hediye ederken, Kırgızistanlı protokol üyeleri de Başkan Babaş’a, Kırgızistan’ın yerel şapkası ve el işi bir dokuma hediye etti.
“KARDEŞ ŞEHİR OLMAYA KARAR VERDİK”
Narın kentinden gelen protokol üyelerini kabul eden Başkan Babaş, Narın kenti temsilcileriyle sıcak ilişkiler kurduklarını vurgulayarak, “Narın ile karşılıklı olarak kardeş şehir olmaya karar verdik. Bundan sonra ülkelerimizin izin verdiği çerçevede, belediye meclislerimizde karşılıklı kararlar alacağız. Bu yıl Türk Dünyası Kültür Başkentinin Kastamonu olması dolayısıyla, Narın kentinde Kastamonu Belediyesi olarak bir park yapmak istedik. Kastamonu’da 2 bine yakın Türk Dünyası’ndan öğrenci, Kastamonu Üniversitesi’nde eğitim görmekte. Bu bizim için çok büyük bir avantaj. Üniversitemizde Türk Dünyası ile ilgili çok etkin programlar yapmaktaydı. Özellikle Nevruz programlarında Türk Dünyası’nın tüm gelenek ve göreneklerini üniversite programlarında gördük” ifadelerini kullandı.
“YAŞAM TARZIMIZ KASTAMONU İLE UYUŞUYOR”

Narın Belediye Başkanı Elimbek Alımkulov ise, Narin Valisinin görevlendirmesiyle, Kastamonu’ya geldiğini ve Kastamonu ile Narın arasında bir dostluk projesi kuracaklarını söyledi. Alımkulov, “Narın Valisinin nezaretinde Kırgızistan’da Kastamonu ile güzel anlaşmalara imza atılmıştı. Projeler üzerinde durulmuş, ardından Narın Valimiz, Kastamonu’yu ziyaret etmişlerdi. Bizde o görüşmeler neticesinde o görüşmeleri neticelendirmek üzere heyet olarak Kastamonu’ya ziyarette bulunduk. Kastamonu ile Narın şehri arasında kardeşlik ve dostluk ile bazı alanlarda işbirliği yapmak ve çalışmak üzere Narın Valisinin görevlendirmesiyle Kastamonu Belediyesini ziyaret ediyoruz. Narın Valisi, Kastamonu’ya bizzat teşekkürlerini gönderip, ayrıca teşekkür belgesini de size ulaştırmamı istedi. Kastamonu’yu gezdik, çok güzel olması bizlerin ilgisini çekti. İnsanı büyüleyici bir güzelliğe sahip, Kastamonu’nun ormanlarla kaplı bir dağın arasında olması şehrin güzelliğine ayrı bir güzellik katmış. Narın şehri ile Kastamonu şehri arasında benzer özellikler bulunuyor. Tek farkı Kastamonu’nun, Narın şehrine göre biraz daha sıcak olması. Biz, kardeş milletleriz o yüzden bir olduktan sonra bizlerin çok fazla benzer özellikleri bulunuyor. Bu yüzden şehir yapılanmamızda yaşam tarzımızda Kastamonu ile örtüşmektedir” dedi.

Efe Yeşilyurt

Güncelleme Tarihi: 06 Şubat 2018, 10:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER