Kastamonu İl Özel İdaresi Genel Sekreteri İbrahim Çenet YARINLARIMIZA GÜZEL BİR MİRAS BIRAKMAK İSTİYORUZ

İl Özel İdaresi Genel Sekreteri İbrahim Çenet, dünkü İl Genel Meclisi (İGM)’ne katıldı. İGM Başkanı Güray Parçal ve İGM Üyeleri ile uyumlu bir şekilde çalışmayı arzu ettiklerini açıklayan Çenet, “Biz bir işi çok büyük gayret vererek, çok kısa sürede tamamlamalıyız. Elimize aldığımız işleri de enerjimizi vererek, bitirelim” dedi.

 Kastamonu İl Özel İdaresi Genel Sekreteri İbrahim Çenet  YARINLARIMIZA GÜZEL BİR MİRAS BIRAKMAK İSTİYORUZ

 

İl Özel İdaresi Genel Sekreteri İbrahim Çenet, dünkü İl Genel Meclisi (İGM)’ne katıldı. İGM Başkanı Güray Parçal ve İGM Üyeleri ile uyumlu bir şekilde çalışmayı arzu ettiklerini açıklayan Çenet, “Biz bir işi çok büyük gayret vererek, çok kısa sürede tamamlamalıyız. Elimize aldığımız işleri de enerjimizi vererek, bitirelim” dedi.

İGM, gündem maddelerinin görüşülmesiyle başladı. İl Özel İdaresi’nin tekliflerinin görüşülmesinin ardından İl Özel İdaresi Genel Sekreteri İbrahim Çenet, yaptığı konuşmada: “2 ay önce bu görev tarafımıza tevdi edildi. Siz meclis üyelerimizle, sayın meclis başkanımızla koordineli olarak, bizler Kastamonu’ya hep birlikte güzel hizmetler yapmanın gayretinde olacağız. Kastamonu gerçekten 9 bin 358 km yol ağı ile bin 54 köyüyle, 3 bin 637 yerleşim yeriyle, 19 ilçesi ve merkeziyle, 51 İl Özel İdaresi arasında 1’inci sırada yer alan bir Özel İdaresiyiz. Buna ilaveten yaz sonunda bir milyonu aşan, İstanbul’dan gelen Kastamonu nüfusu, köylerimize gelerek planlı olmayan hizmet taleplerini de ele aldığımız zaman yükü artan ve dağlık bir coğrafyayız. Kırsal kesimin zorunlu hizmetlerine, kırsal ve şehrin prestijli projelerinde yine İl Özel İdaresi olarak bizler, sizlerin verdiği yetkililerle hizmet götürmeye çalışıyoruz. İlimizdeki bütün kurumlarımızın, bakanlıklarımız başta olmak üzere itimat makamıyız. Çünkü bütün kurumlar parasını bizim üzerimizden harcıyor. Bu da bizim hem yükümüzü arttırıyor, hem de hakka girmemek için daha fazla dikkatle özen göstermemizi gerektiriyor. Bir taraftan makine parkımızı yenilerken, bir taraftan da hizmetlerimizin kalitesini, miktarını attırma çabasında gayret sarf ediyoruz. 2018 yılında 2’nci asfalt plentimiz Seydiler’de faaliyete geçti. Bununla birlikte hem masraflarımız daha da azaldı ama bir taraftan da yeni adımlar atarak hem teknik anlamda hem de bazı yeni kurulumlar anlamında bizler başta bitümlü sıcak karışım olmak üzere mevcut kapasitemizi en az 2 katı daha arttırma hedefimizi önümüze koymuş bulunuyoruz.

“BÜYÜK GAYRET GÖSTEREREK ÇOK KISA SÜREDE TAMAMLAMALIYIZ”

5 yıllık Stratejik Planımızda 50 km olarak ön görülmüş bu BSK miktarını, son 3 yılda 100 km’yi aşan bir çalışma içerisinde olduk. Bundan sonrada yeni üzerinde çalıştığımız yöntemlerle ve kurulumlarla biz bunu bir şekilde 2’ye katlayacağız. Bütün bunlar aynı zamanda kaynak meselesi. Bu anlamda da kaynaklarımızı verimli olarak kullanıp, işlerimizi öncelikli olanlarla, öncelikli olmayanları ayırt ederek, bulunduğumuz yere ekonomik katkı verecek, insanlarımızın hayatını kolaylaştıracak işlere daha fazla önem vererek, bunu hayata geçirilmesi taraftarıyız. Bütçemizin önemli bir kesimi de zorunlu paylara ayrılıyor. Hem burada cari harcamalar var, hem üye olduğumuz OSB’ler gibi, ajanslar gibi birçok kuruluşlar var. Bunlarla beraber onlarca gelen iş ve taleplerimiz var. Bizim arzumuz özellikler ilçelerimizde kaymakamlarımızla, İl Genel Meclis üyelerimizle, muhtarlarımızla bir araya gelip, enerjimizi birleştirmek. Bunu yapabilirsek, inanıyorum ki çok daha güzel işler yaparız. Yıllık iş programımızda ele aldığımız bizim bitirmek durumunda olduğumuz işlerimiz var. 78 milyon TL bütçeli bir KÖYDES programımız var. Bizim işlerimize ilaveten. Biz bir işi çok büyük gayret vererek, çok kısa sürede tamamlamalıyız. Elimize aldığımız işleri de enerjimizi vererek, bitirelim” diye konuştu.

“YARINLARIMIZA GÜZEL BİR MİRAS BIRAK İSTİYORUZ”

İbrahim Çenet, “Bundan sonra bütçemizdeki harcamaları anlık olarak göreceği ve bizlere yeri geldiği zaman yol göstereceği yeni bir altyapı çalışması var. Burada da Sayın Bakanımız gelir gider dengemize ve işimizin ekonomik katkısına bakıp, uygulanıp, uygulanmayacağını çok iyi analiz etmemizi, her projeyi değil, faydalı olanı yapmamızı, aksi takdirde milletimizin hakkına gireceğimiz noktasında da bizleri uyardı. Bizler bizden işten alan müteahhit arkadaşlarımızı çok sıkı takip edeceğiz. Yatırım planlarımızı 1’inci, 2’nci, 3’üncü öncelikli işler diye ayırıp, 1’inci öncelikli işlere sizlerle de istişare edip, hep birlikte hayata geçirelim. Bizler köklü bir kurumun temsilciyiz. Bizler bilgi ve akreditasyon kurumuyuz. Onun için bizde senin dediğin, benim dediğim yok. Hepimizin ne dediği çok daha önemli olacak. Ortak aklı hakim kılmak bizim gayemiz. İGM Üyeleri bizden ne istiyor, başkanımız ne öneriyor? Hepsini müzakere ederek ortak aklı akil kılmak önemli. Öncelikli işlerimizi aksatmadan, işlerimizi sürdürmek hedefimiz. Pandemi sürecinde tüm kurumların olduğu gibi, gelirlerimiz olumsuz etkilendi. Sayın Bakanımızın da kullandığı ifade vardı, dönem ayağımızı yorganımıza göre uzatma dönemidir. İl Özel İdareleri de asıl işlerine enerjisini vererek her işi masamıza koyup, dikkatimizi başka yerlere dağıtmamaya gayret edeceğiz. Yaptığımız her yatırımın şehrimize bir katkısı vardır. Bazen iyi niyetli bir yola çıkıyoruz, yıllar sonra istenmeyen zararları olabiliyor. Hep birlikte çalışarak yarınlarımıza güzel miras bırakmak istiyoruz. Bu görevi alırken, bizleri cesaretlendiren, güvenenlere teşekkür ediyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

Tuğçe Yerdelen

Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2020, 10:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER