Kastamonu İl Müftüsü Mustafa Bilgiç TARİH BİZİM İÇİN HAFIZADIR

Camiler ve Din Görevlileri Haftası nedeniyle AK Parti İl Başkanı Doğan Ünlü, AK Parti Merkez İlçe Başkanı Akif Güzel, AK Parti İl Başkan Yardımcıları Mustafa Çağlı ve İsmail Yılancıoğlu göreve yeni başlayan Kastamonu İl Müftüsü Mustafa Bilgiç’i ziyaret etti.

Kastamonu İl Müftüsü Mustafa Bilgiç TARİH BİZİM İÇİN HAFIZADIR

 

Camiler ve Din Görevlileri Haftası nedeniyle AK Parti İl Başkanı Doğan Ünlü, AK Parti Merkez İlçe Başkanı Akif Güzel, AK Parti İl Başkan Yardımcıları Mustafa Çağlı ve İsmail Yılancıoğlu göreve yeni başlayan Kastamonu İl Müftüsü Mustafa Bilgiç’i ziyaret etti.

“TÜRBELERİMİZİ ONARMIŞ, ÖZ HALİNE DÖNÜŞTÜRMÜŞ OLACAĞIZ”

Camiler ve Din Görevlileri Haftasını kutlayan AK Parti İl Başkanı Doğan Ünlü, Kastamonu’nun manevi köklerine sahip çıkmayı hedeflediklerini belirtti. Ünlü, “Bizim en büyük amaçlarımızdan biri tarihi şehrimizdeki türbelerimizi kendi orijinal haline kavuşturmak. Bunu projelendirip, hayata geçirmek istiyoruz. Bunun için maddi kaynağı hayırseverlerimizin ve işadamlarımızın destekleriyle sağlayacağız. Bu konuda ilgili kurumlarımızı ziyaret edeceğiz. Bunu projelendireceğiz. Akabinde buraların ayağa kaldırılması içinde çalışmalar yürüteceğiz. Bu çalışmaları inşallah hayırseverler vasıtasıyla türbelerimizi onarmış, öz haline dönüştürmüş olacağız. Bununla ilgili İl Başkanlığı olarak daha önceden de ön çalışmalarımız vardı. Bunu bu dönemde hayata geçireceğiz.

“SAHADA GÖZLEMLEDİĞİMİZ EKSİKLİKLER VAR”

Evliyalar Şehri Kastamonu olarak evliyalarımıza sahip çıkmamız gerekiyor. Sahada gözlemlediğimiz eksiklikler var. Bunu da ilgili kurumlarla beraber projelendirip, ilimize kazandırmak istiyoruz. Bu konuda Vakıflar Bölge Müdürlüğümüzle, Kastamonu Üniversitesi’ndeki ilgili birimlerle, İl Müftülüğümüzle, Kültür ve Turizm Müdürlüğümüzle bu çalışması gerçekleştirmek istiyoruz. Bu AK Parti İl Başkanlığı olarak en çok önemsediğimiz proje. Manevi anlamda Kastamonu’nun değerlerini geleceğe taşımak adına çok önemsediğimiz bir projedir. Tarihimizi gün yüzümüze çıkarmış olacağız. Müftümüz nezdinde de tüm vatandaşlarımızın Camiler ve Din Görevlileri Haftası’nı kutluyoruz” dedi.

GÜZEL: ÇALIŞMALARIN DESTEKÇİSİYİZ

AK Parti Merkez İlçe Başkanı Akif Güzel, ise şöyle konuştu: “Din görevlilerimizin toplumdaki önemi çok büyük. Her din görevlimiz bulunduğu köyde, şehirde bir öğretmen gibi hem orayı ihya eden, hem eğiten birer kurum görevlisi. Kastamonu’muzu dışarıdan çok insan tanımıyor ama gerçekten tarihi camilerimizle, tarihi dokusuyla çok güzel bir memleketimiz var. Kurumlarımız tarafından daha önceden yapılan çalışmalar var. Birçok camimiz onarıldı. Fakat onarılmayan, yeni tespit edilen tarihi camilerimiz var. Bunların onarılması, tekrardan gün yüzüne çıkarılması Kastamonu için gerçekten hayati önem arz ediyor. Bu çalışmaların destekçiyiz. Elimizden geleni, üzerimize düşeni yapacağız.”

BİLGİÇ: TARİH BİZİM İÇİN HAFIZADIR

İl Müftüsü Mustafa Bilgiç ise, yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı: “Bu ziyareti benim için anlamlı kılan en önemli şey, bizim şehrimizin tarihi kimliğine vurgu yapacak mabetlerimizin, türbelerimizi görünür hale getirmek. Manevi ve milli kahramanlarımızı toplumun bilmesini sağlamak için buraları doğru mimarlarımızla, doğru işçilik yapan kardeşlerimizle buluşturup, ortak aklı burada işlevsel hale getirmek, bizim geleceğimize yapacağımız en güzel hizmettir. Bu beni çok mutlu etti. Çünkü biz tarihi bir milletin çocuklarıyız. Tarih bizim için hafızadır. Hafızası olmayan bir toplum asla ayakta kalamaz. Hafıza buranın tarihi dokusuna hizmet etmekten geçer. Bu bizim dünümüze, geçmişimize, yarınımıza borcumuzdur. İnsanca, Müslümanca yaşamaya hem tarihi, hem dokusu hem de kokusu bakımından en uygun illerden bir tanesi Kastamonu’dur. Din hizmeti imam, Kur’an Kursu hocası ve benim nezdimde ömür boyu yapılan bir hizmettir. Yaptığımız hizmetin toplum tarafından anlaşılması çok önemli. Camiler ve okullar birbirini tamamlar. Birlik ve beraberliğin teminatıdır. Başkanımızın dile getirdiği projenin de bizim için hayırlı ve güzel bir proje olacağını düşünüyorum.”

Tuğçe Yerdelen

Güncelleme Tarihi: 07 Ekim 2020, 10:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER