15 Ağustos 2020 Cumartesi

Kastamonu İl Milli Eğitim Müdürü Cengiz Bahçacıoğlu EĞİTİMDE FEDA EDİLEBİLECEK HİÇBİR FERT YOKTUR

Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA)’nın ev sahipliğinde öğretmenlere yönelik “Özgül Öğrenme Güçlüğü Farkındalık Eğitimi”, semineri yapıldı. Seminerde konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Cengiz Bahçacıoğlu, eğitimde hiçbir ferdin feda edilemeyeceğini hatırlatarak eğitim imkanı ve fırsatı bulmak için kendilerini sürekli geliştirdiklerini ifade etti.

07 Aralık 2019 Cumartesi 11:04
 Kastamonu İl Milli Eğitim Müdürü Cengiz Bahçacıoğlu  EĞİTİMDE FEDA EDİLEBİLECEK HİÇBİR FERT YOKTUR
 

Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA)’nın ev sahipliğinde öğretmenlere yönelik “Özgül Öğrenme Güçlüğü Farkındalık Eğitimi”, semineri yapıldı. Seminerde konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Cengiz Bahçacıoğlu, eğitimde hiçbir ferdin feda edilemeyeceğini hatırlatarak eğitim imkanı ve fırsatı bulmak için kendilerini sürekli geliştirdiklerini ifade etti.

“Özgül Öğrenme Güçlüğü Farkındalık Eğitimi”, seminerinin açılış konuşmasını yapan İl Milli Eğitim Müdürü Cengiz Bahçacıoğlu, Kastamonu Valiliği, KUZKA ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile eğitim seminerinin bugün başladığını belirtti. Bahçacıoğlu, “2023 eğitim vizyonumuzda ve eğitimde kalitenin arttırılması eylem planında da yer alan özel eğitim alanında kurumsal ve mesleki kapasitenin güçlendirilmesi, özel eğitim alan öğrencilerimize daha kaliteli eğitim sunulması, yöneticilere, öğretmenlere, velilere farkındalık eğitimleri düzenlenmesi hedefleri doğrultusunda, kurumlar arası işbirliğiyle birbirinin devamı olan çalışmaların ilkine bugün burada başlamış oluyoruz. Sabah oturumunda okul yöneticileri ve öğretmen arkadaşlarımıza yönelik olarak başlayacak olan seminer, öğleden sonra velilerimizin ve aile hekimlerimizin katılımıyla 2 oturumda tamamlanacaktır. Ardından Cumartesi başlayıp, Salı günü sona erecek olan, eğitici eğitim programımıza 20 öğretmen arkadaşımız katılacaktır. Bu arkadaşlarımız eğitim sürecini tamamladıktan sonra, ilimizdeki tüm öğretmenlerimizle eğitim faaliyetlerini yıl boyunca yapılacak planlama çerçevesinde sürdüreceklerdir” dedi.

“SEMİNERİN ÖNEMİ ÇOK BÜYÜK”

Verilecek eğitimin özelliğinden söz eden Bahçacıoğlu, “Eğitimde feda edilecek hiçbir fert yoktur, bilinci ile ilimizde herkese ulaşmaya ve onlara eğitim imkanı sunmaya çalışırken, diğer taraftan da kaliteli eğitim imkanı ve fırsatı oluşturmak için kendimizi geliştiriyoruz. Bu bağlamda özgül öğrenme güçlüğü çeken çocuklarımıza en iyi eğitimi sunabilmek için, Sayın Valimizin himayelerinde, Kalkınma Ajansımızın destekleriyle sürdürülebilir ve yaygınlaştırılabilir bir dizi eğitim faaliyetlerini saygıdeğer hocamız Doç. Dr. Cevriye Ergül hanımefendinin katılımıyla başlatıyoruz. Geçen yıl eğitim seminerleri kapsamında mesleki çalışmalarda biz yine eğitimde farkındalık oluşturmak adına Gazi Üniversitesi Özel Eğitim Ana Bilim Dalı Başkanımız Rüya Özmen hanımefendiyi ilimize getirdik. İlimizdeki yaklaşık 500 öğretmenimize bununla ilgili bir seminer verdik. Bu seminerin önemi çok büyük. Geçen yıl bu konuyu araştırırken, okul öğrencisi ve ilkokullardaki öğretmenlerimizi tanılama konusunda eksiklerin olduğunu tespit ettik. 20 öğretmenlerimiz, ilimizdeki bütün öğretmenleri eğitecekler” şeklinde konuştu. 

GENÇ: ÖZGÜL ÖĞRENİME EİNSTEİN, PİCASSO,

MOZART’A KATKILARDA BULUNMUŞ

KUZKA Genel Sekreteri Dr. Serkan Genç, yaptığı konuşmada şunları belirtti: “Bu sosyal ihtiyaç analizde karşılaştığımız en önemli bulgulardan biride özgül öğrenme güçlüğü ile ilgiliydi. Özgül öğrenme güçlüğü çeken çocuklarımızın erken teşhis edilememesi ve eğitime, sosyal hayata kazandırılmalarında güçlük çekilmesi en önemli tespit idi. Bu noktada Valiliğimiz, Ajansımız ve Milli Eğitim Müdürlüğümüz bir proje hazırladık. Bu projenin ilk faaliyeti olarak bir farkındalık oluşturulması hedeflendi ve bu konuda sizlerle farkındalık semineri düzenliyoruz. 2’nci aşamasında da eğitici eğitimleri gerçekleştirilecek. Bu eğitici eğitimlerinde özgül öğrenme güçlüğü çeken çocukların erken tespit edilebilmesi için eğitimcilerimiz eğitim alacaklar. Proje devamında da bu eğitim alan öğretmenlerimiz bütün ilçelerde ilgili öğretmenlere eğitim vermesiyle bu projenin yaygınlaşması ve tespit edilen öğrencilerin rehberlik ve araştırma merkezlerine yönlendirilmesi hedefleniyor. Özgül öğrenme güçlüğü çok önemli bir konu. Einstein, Picasso, Mozart gibi bilme, eğitime, sanata çok önemli katkılarda bulunmuş olan bu ünlü şahsiyetlerin bile, eğitim hayatlarının belli dönemlerinde özgül öğrenme güçlüğünden muzdarip olduklarını düşündüğümüzde, aslında gelecekte topluma çok önemli hizmetler sunabilecek olan bu çocuklarımızın hayatlarına özel bir dokunuş yapma imkanınız olacak. Farkındalık seminerinin de çok önemli olduğunu düşünüyorum.”

Yapılan konuşmaların ardından  Doç. Dr. Cevriye Ergül slayt eşliğinde gerçekleştirdiği sunum ile özgül öğrenme hakkında detaylı bilgi verdi.

Tuğçe Yerdelen

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV