banner38

banner39

banner46

banner47

05 Nisan 2020 Pazar

KASTAMONU İĞNE OYASI JAPONYA’NIN BAŞKENTİ TOKYO’DA TANITILACAK

Kooperatif binasında 7 gün usta öğretici Serpil Durgut'tan iğne oyası dersi alan Japon yazar Ikumi Nonaka ve arkadaşı Akiko Kawasaki, Japonya'da Kastamonu İğne Oyası Günleri etkinliği düzenlemek üzere ülkelerine döndü.

22 Şubat 2020 Cumartesi 09:57
 KASTAMONU İĞNE OYASI  JAPONYA’NIN BAŞKENTİ  TOKYO’DA TANITILACAK
 

 

Kooperatif binasında 7 gün usta öğretici Serpil Durgut'tan iğne oyası dersi alan Japon yazar Ikumi Nonaka ve arkadaşı Akiko Kawasaki, Japonya'da Kastamonu İğne Oyası Günleri etkinliği düzenlemek üzere ülkelerine döndü.

22-24 Şubat tarihlerinde Japonya’nın başkenti Tokyo'da, Kastamonu iğne oyaları, el sanatları ve siyez ürünlerimizin semineri ve tanıtımı yapılacak. Tokyo Sanat Galerisi’nde düzenlenecek olan tanıtım toplantısını ise Kastamonu’yu sık sık ziyaret eden ve ilimizde iğne oyası öğrenen Japon dostumuz Ikumi Nonaka yapacak.

Kastamonu Sanat İşleyen Eller ve Yöresel Lezzetler Kadın Kooperatifi Başkan Yardımcısı Serpil Durgut, 22-24 Şubat tarihleri arasında Tokyo Sanat Galeri’sinde yapılacak olan Kastamonu iğne oyaları, el sanatları ve siyez ürünlerimizin semineri için Ikumi Nonaka ile görüştü. Antalya’da yaşayan Japon Nonaka’ya iğne oyalı mendili Kastamonu’dan Antalya’ya giderek ulaştıran Durgut, “Her şeyi Kastamonu için yapıyoruz. 22-24 Şubat tarihleri arasında gerçekleşecek semineri çok önemsiyorum. Kastamonu’nun tanıtımına büyük katkı sağlayacak. Bu tanıtım sayesinde Japonya’dan da turistler gelecek. Nonaka ile aramızda çok özel bir bağ var. İğne oyalı mendilin Tokyo’daki seminere yetişmesi için Antalya’da yaşayan Nonaka’ya bizzat teslim ettim” dedi.

El sanatlarına gönül veren Kastamonu Sanat İşleyen Eller ve Yöresel Lezzetler Kadın Kooperatifi Başkan Yardımcısı Serpil Durgut,  kurdukları kooperatif ile el sanatlarını tüm dünyaya duyurmaya çalışıyor. Geçtiğimiz aylarda Japon Ikumi Nonaka’yı Kastamonu’da ağırlayan Durgut, “Nonaka ile aramızda dostluk oluştu. Japon kültürü ile Türk kültürünün benzer noktaları var. Nonaka’nın iğne oyasına merakı beni kooperatif adına çok mutlu etti. Nonaka’nın arkadaşı Akiko Kawasaki’de Kastamonu’ya gelerek benden iğne oyası dersi aldı. Kastamonu’da ve ilçelerimizde gördükleri iğne oyalarını Tokyo’daki seminer ile Japonlara anlatacaklar. Bu semineri çok önemsiyorum. İnanıyorum ki, gerçekleşecek seminer Kastamonu turizminde olumlu olarak gelişmesini sağlayacak” diye konuştu.

TANITIM OLMADAN JAPONLARDAN 100 SİPARİŞ

Serpil Durgut, ayrıca Japonya'ya bir mendilin kenarına işledikleri 30 iğne oyası örneğini gönderdiklerini söyledi. Kastamonu İğne Oyası Günleri'nin Nonaka ve Kawasaki öncülüğünde Tokyo'daki sanat galerisinde gerçekleştirileceğini aktaran Durgut, “Hem Kastamonu turizmine hem de kadınlarımıza yarar sağlamak için uğraşıyoruz. Bunu da başardık sayılır. Japonya'ya gönderdiğimiz mendilden daha seminer olmadan 100 sipariş aldık. Kadınlar bu siparişleri evlerde yapmaya başladı" dedi.

Tuğçe Yerdelen

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV