KASTAMONU HAVALİMANI ÜVEY EVLAT OLMASIN

KASİAD Kastamonu Şube Başkanı Ahmet Katar, “Son günlerde Türk Hava Yolları’nın Kastamonu Havalimanı’ndaki uçuşları 6. kez ertelemesi ile ilgili Kastamonu gündeminde hararetli tartışmalar yaşanmaya başlandı” diyerek bir basın bildirisi yayınladı.

KASTAMONU HAVALİMANI  ÜVEY EVLAT OLMASIN

 

 

KASİAD Kastamonu Şube Başkanı Ahmet Katar, “Son günlerde Türk Hava Yolları’nın Kastamonu Havalimanı’ndaki uçuşları 6. kez ertelemesi ile ilgili Kastamonu gündeminde hararetli tartışmalar yaşanmaya başlandı” diyerek bir basın bildirisi yayınladı.

“KASTAMONU HAVALİMANI ÇOK SIKINTILI BİR SÜRECE GİRMİŞ BULUNMAKTADIR”

Konu ile ilgili KASİAD olarak 2 yıldır ısrarla açıklamalar yaptıklarını, yetkilileri göreve davet ettiklerini belirten Katar, “Bize göre uçuşların ertelenmesi Covid-19 süreciyle ilgili değil, öyle olsa Türk Hava Yolları yurtiçinde 40 noktaya uçuşları tekrar başlatmazdı.

Şu an itibariyle 4 yurt içi noktasına uçuş yok. Bunlardan biri Kastamonu Havalimanı’dır.

28 Mart’tan bu yana Kastamonu Havalimanı’na uçak inmemiştir. Üzülerek ifade etmek zorundayım ki; Kastamonu Havalimanı çok sıkıntılı bir sürece girmiş bulunmaktadır. Bu açıklamayı yapmadan önce kısa bir arşiv taraması yaparak geçmişte havalimanı ile ilgili yapmış olduğumuz açıklamaları inceledim. Gördüm ki gelen fırtınayı çok önceden dile getirmemize rağmen maalesef dikkate alınmamışız” dedi.

“KASTAMONU GÖRMEZDEN GELİNDİ”

Katar’ın konuya ilişkin açıklaması şöyle: “Havalimanı sefer sayılarındaki düzensizliğin giderilmesi noktasında 7 kez basına açıklama bulunduk. Bu düzensizlik havayolunu tercih eden yolcuların Kastamonu'ya ulaşmalarında havayolunu gündemden çıkarmalarına sebep oldu. Biz tüm bunlara, konuyu gündemden düşürme çabalarına rağmen ulaşım noktasında Kastamonu’da havalimanın en öncelikli konulardan biri olduğunu sürekli ifade ettik. Hatta Kastamonu’da bir Platform kurulması ve bu platformun önceliğinin Kastamonu Havalimanı olması gerektiğini defalarca söyledik. Genel Başkanımız Sn. Ayhan Aslan, başta Sn. Cumhurbaşkanımız olmak üzere ilgili 4 bakanımıza Havalimanındaki durumu izah eden ve taleplerimizi içeren mektubunu bundan 1,5 yıl önce 05.12.2018 tarihinde ulaştırdı.

Havalimanı’na ilave seferler düzenlememesi durumunda havalimanın kapanacağını

ifade ettiğimizde yolcu sayısının yetersiz olacağı yönünde eleştiriler geldi. Buna karşılık Genel Başkanımız 1 yıllık bilet taahhüdü verdi. Böyle güçlü bir destek bile Kastamonu'da görmezden gelindi.

“NEDEN KASTAMONU HAVALİMANI?”

Kastamonu Havalimanı ile ilgili yapılacak ne varsa KASİAD camiası olarak dile getirmeye, somut adımlar atmaya gayret gösterdik. Geldiğimiz noktada ne yazık ki kaygılarımızın haklı çıktığını ve Havalimanı’nın uçuş yapılamaz duruma geldiğini görüyoruz. Buradan sormak istiyorum. Neden Kastamonu Havalimanı? Madem Kastamonu Havalimanı’nda uçuşların başlaması noktasında eksiklikler var. Neden bu eksiklikler giderilmiyor. İstanbul’da yaklaşık 1 milyon Kastamonulu varken, zaten sadece tek uçuş İstanbul’a ve günde bir seferken daha Kastamonu’dan ne isteniyor? Açıkça söylüyorum, Kastamonu Havalimanı üvey evlat olmasın. Bu zamana kadar yapılan açıklamalarımız dikkate alınmamış, attığımız adımlar karşılık bulmamış olabilir. Bundan sonrası için daha geç olmadan; Kastamonu Havalimanı’nda uçuşlar başlatılarak yanlıştan geri dönülmelidir. Gelin hep beraber bir araya gelip Kastamonu Havalimanımızı kurtaralım. Bu mesele çözülmediği müddetçe yarın hepimiz sıkıntısını çekeriz.

“GÖREVE ÇAĞIRIYORUM”

Yarın daha büyük sıkıntı çekmemek için bugünden önlemimizi almamız gerekiyor. Yarın havalimanımız kapandığı zaman sokaklara çıkıp ‘havalimanımızı kapattırmayız’ diye bağırmamız hiç bir anlam ifade etmez, sadece slogan atmış oluruz. Bunun için tüm Kastamonu'yu bugünden tekrar göreve çağırıyorum. Saygılarımla…” (Haber Merkezi)

Güncelleme Tarihi: 07 Temmuz 2020, 11:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER