banner38

banner39

banner46

banner47

banner29
18 Haziran 2019 Salı

Kastamonu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Erkan Yılmaz SESİNİZE NEFES VERİN

Kastamonu Gazeteciler Cemiyeti (KGC) 10 Ocak Gazeteciler Günü nedeniyle dün Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk ve Şehit Şerife Bacı Anıtı'na çelenk sundu. Törene çok sayıda gazetecinin yanı sıra Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş, MHP Kastamonu Belediye Başkan Adayı Galip Vidinlioğlu ile dernek başkanları katıldı.

11 Ocak 2019 Cuma 09:27
Kastamonu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Erkan Yılmaz  SESİNİZE NEFES VERİN
 

 

Kastamonu Gazeteciler Cemiyeti (KGC) 10 Ocak Gazeteciler Günü nedeniyle dün Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk ve Şehit Şerife Bacı Anıtı'na çelenk sundu. Törene çok sayıda gazetecinin yanı sıra Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş, MHP Kastamonu Belediye Başkan Adayı Galip Vidinlioğlu ile dernek başkanları katıldı.

Kastamonu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Erkan Yılmaz, çelenk töreni sonrası yaptığı konuşmada,  gazetelerin ve basın emekçilerinin yaşadığı sıkıntılara değinerek, “Bugün burada bizlerle birlikte olarak moral aşılayan kıymetli dostlar, yol arkadaşlarım; Bayramdan uzaklaşan ve bir süredir dayanışma günü adıyla kutladığımız 10 Ocak Gazeteciler Günü vesilesiyle bir aradayız. Buradan çözüm bekleyen sorunlarımızı izninizle bir kez daha kamuoyuyla paylaşmak istiyoruz. Çünkü sektörümüzde yaşanan sorunların bir an önce çözümlenmesi, demokrasimizin gelişmesi açısından büyük önem taşımaktadır. Bilindiği gibi 10 Ocak 1961, basın da çalışanların haklarına ilişkin 212 sayılı yasanın uygulanmaya başlandığı gündür. Bu yasa, basın emekçilerinin sigortalı çalışmasını, işten çıkarılmaları durumunda ihbar ve kıdem tazminatlarının ödenmesini, yıllık ve haftalık olmak üzere belirlenen tarihlerde izin yapmalarını ve belki de en önemlisi gazetecilik faaliyetlerini özgürce yürütmelerini güvenceye bağlamaktaydı. Ancak günümüzde meslektaşlarımız çalışma ve yaşama koşulları ile mesleki yeteneklerini geliştirme ve mesleklerini özgürce yapma olanakları bakımından 10 Ocak 1961’den daha iyi haklara sahip değildirler. Çok sayıda genç gazeteci arkadaşımız, işten atılma tehlikesi ile karşı karşıyadır” dedi.

“10 OCAK’LAR BİZİM İÇİN BAYRAM

GÜNÜ DEĞİL, DAYANIŞMA GÜNLERİDİR”

“Bu nedenle meslektaşlarımız açısından bir bayramdan da söz edemeyiz” diyen Yılmaz, konuşmasını şu sözlerle tamamladı: “Hep tekrarladığımız gibi 10 Ocak’lar bizim için bayram günü değil, dayanışma günleridir. Günümüz de gazetelerimiz adeta yoğun bakım da yaşam savaşı vermektedir. Merkez gazetelerimiz 12’den 8’e, günümüzde de 6 sayfaya kadar düşmüştür. Ayrıca renkli sayfalarımız siyah beyaza dönüşmüş, kadrolar ise 7’den 6 çalışana inmiştir. Diğer yandan en büyük ilçelerimizden Tosya’da iki günlük gazetemiz haftalığa dönüş kararı almıştır. İnebolu, Taşköprü, Araç, Çatalzeytin, Daday ve Abana’da da bu zor dönem de adeta kahramanca gazete çıkarmaya çalışan meslektaşlarımız bulunmaktadır.

“SESİNİZE NEFES VERİN' DİYORUZ”

Kentlinin sesini kamuoyuna, ülkeye ve dünyaya duyuran yerel basın, yüksek maliyetlere karşın, ekonomik bağımsızlığı ve istihdam artışı için daha fazla okur, ilan ve reklam desteğine ihtiyaç duyuyor. Tüm yurttaşlarımız, kamu kurumları, yerel yönetimler, sivil toplum kuruluşları ve iş dünyasına, 'sesinize nefes verin' diyoruz. Yurttaşlarımız, her gün yerel gazete satın alarak kentin sesi yerel basına destek olmalıdır. Kurum, kuruluşlar ve iş dünyasının da yerel basın kuruluşlarına ilan-reklam gelirleriyle destek vermesi önem taşımaktadır. Yerel basın, yerelin, halkın, kentlerin sesidir. Tüm kentliler, seslerine sahip çıkmalıdır.

“BIÇAK KEMİĞE DAYANMIŞTIR”

Değerli dostlar; Buradan bir konuya ayrıca değinmek istiyorum. Çünkü artık, bıçak kemiğe dayanmıştır. Özellikle son dönem de bazı kamu kurumlarından yükselen ve yerel basın sektöründe büyük rahatsızlığa neden olan, algı oluşturmaya yönelik söylemler bizi rahatsız etmektedir. Gazete abone sayısını azaltma veya iptal etmeyi tasarruf tedbirlerine bağlamak doğru bir yaklaşım değildir. Bu yanlıştan ve söylemlerden derhal geri dönülmelidir. Gazetelerin zaten var olan sıkıntılarının bu şekilde içinden çıkılmaz bir hal almasına asla müsaade etmeyeceğimizin bilinmesini isteriz. Ayrıca yine bu dönem de tüm gazetelerimize abone olan kurumlarımız da mevcuttur. Onlara da, seslerine sahip çıktıkları için buradan ayrıca teşekkür ediyorum.

Son olarak; Birçok kentte olduğu gibi Kastamonu’da da son günlerde açık hava reklamcılığı hastalığı başladığını görüyoruz. Bu kadar yerel medya reklamsız gazete çıkarırken, Kastamonu’da her sokak başında, adım başı cadde, sokaklar, her yer de adeta bir açık hava reklamcılığı yapılmaya başlandı. Bu konu bizi çok vurdu ve etkiledi. Birçok firma bülteni gazetelere gönderiyor, reklamı billboardlara asıyor. Medyayı es geçip, billboardı veya açık hava reklamcılığını kullanan her kimse bundan sonra bültenlerini ve haberlerini de oraya assın. Gerçekten çok sıkıntılı bir dönem ve dolayısıyla medyanın yaşaması gerekiyor. Bir şehrin çözümleri için medya çok önemli.

10 Ocak Basın Bayramı’nı gerçek anlamıyla kutlayabileceğimiz günlere elbirliğiyle ve en kısa sürede ulaşmak umuduyla, tüm dostlara ve meslektaşlarıma saygı ve sevgilerimi sunarım.”
(Haber Merkezi)

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV