09 Ağustos 2020 Pazar

Kastamonu Entegre CEO’su Haluk Yıldız İSMİMİZİ GÜZEL BİR ŞEHİRDEN ALDIK

Kastamonu Entegre, kuruluşunun 50. yılını Kastamonu’da törenle kutladı. “Kastamonu Entegre 50’nci yıl Buluşması”, Kastamonu Üniversitesi (KÜ) Bilgehan Bilgili Kütüphanesi Konferans Salonu’nda yapılan plaket ve tapu töreninin ardından ormancılık endüstrisi paneli ile devam etti. 50’inci yılını coşkuyla kutlayan Kastamonu Entegre’nin etkinliği bugün Gazi Stadyum’da saat 20.00’de Anadolu Ateşi ve Ziynet Sali konseriyle devam edecek.

04 Eylül 2019 Çarşamba 10:10
 Kastamonu Entegre CEO’su Haluk Yıldız  İSMİMİZİ GÜZEL BİR ŞEHİRDEN ALDIK
 

Kastamonu Entegre, kuruluşunun 50. yılını Kastamonu’da törenle kutladı. “Kastamonu Entegre 50’nci yıl Buluşması”, Kastamonu Üniversitesi (KÜ)  Bilgehan Bilgili Kütüphanesi Konferans Salonu’nda yapılan plaket ve tapu töreninin ardından ormancılık endüstrisi paneli ile devam etti. 50’inci yılını coşkuyla kutlayan Kastamonu Entegre’nin etkinliği bugün Gazi Stadyum’da saat 20.00’de Anadolu Ateşi ve Ziynet Sali konseriyle devam edecek.

“Kastamonu Entegre 50’nci Yıl Buluşması” plaket ve tapu töreniyle başladı. Törene Vali Yardımcısı Ünal Kılıçarslan, AK Parti Milletvekili Metin Çelik, CHP Milletvekili Hasan Baltacı, Kastamonu Üniversitesi Rektörü Ahmet Hamdi Topal, Garnizon Komutanı Personel Albay Gamze Aydoğdu, Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu, Kastamonu Entegre CEO’su Haluk Yıldız, AK Parti İl Başkanı Doğan Ünlü, CHP İl Başkanı Hikmet Erbilgin, İYİ Parti İl Başkanı Özcan Büyükşen, İGM Başkanı Güray Parçal, işadamları, sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.

YILDIZ: İSMİMİZİ GÜZEL BİR ŞEHİRDEN ALDIK

Açılış konuşmasını yapan Kastamonu Entegre CEO’su Haluk Yıldız, “50 yıl önce Kastamonu Entegre ilk yatırımını Kastamonu’ya yaptı. İsmimizi güzel bir şehirden aldık. Bizde bu ismi bütün dünyaya yaydık. Bizlerde, sizlerle birlikte 50. yılı kutlamanın mutluluğunu ve gururunu yaşıyoruz. İlk törenimizi fabrikanın kurulduğu Kastamonu’da yapma kararı aldık, ikinci töreni de İstanbul’da yapacağız inşallah. Kastamonu Entegre’de inşallah bu yolda emin adımlarla ilerliyor. 50 yıllık hikayenin 20 yılı globalleşmeyle geçti. İlk yurtdışına yatırımımız 1998 yılında başladı. Baktığımızda bugün Kastamonu Entegre, Kastamonu ilimizde çıkmış ve şuanda 6 ülkede faaliyet yapıyor. İlk yurtdışı tesisimizi Romanya’da kurduk. Orada kapı üretiyoruz. Avrupa’nın ikinci, Dünya’nın da üçüncü büyüğüz. Bulgaristan’a da 2000 yılında fabrikamızı kurduk. Bu tesis sayesinde şuanda balkanlarda yüzde 30-50 arasında bir pazar payımız var. 2004 yılında Bosna –Hersek’e kurduk, bu fabrika sayesinde bu bölgenin en büyük ambalaj kağıdı üreticisi olduk. Sonra projeler devam etti ve Rusya’ya başladık. Şuanda Rusya’da Dünyanın en büyük MDF tesislerinden bir tanesini kurduk. Ayrıca şuanda Rusya’da MDF’de yüzde 30 civarında pazar payımız var. İthalatı engelleyen yatırımcı olarak Rusya bizlere ödül verdi. Rusya, bizi en değerli yatırımcı sıfatına koydu. Durmadık ve İtalya’ya gittik. İtalya’da ahşap sektörünün canıdır, kalbidir. Dünya’nın en büyük mobilya ihracatsıdır. Bizde artık İtalya’da olalım dedik. Orada olmanın da başka bir anlamı var. Artık İtalya’da olduğumuz zaman Kastamonu Entegre globalleşmiştir. Hedefimiz, Türkiye’ye layık bir şirket olabilmek, inşallah buna layık olduğumuzu da umuyoruz. Bu gururu da hep beraber yaşıyoruz. Çünkü bu ülkenin verdiği destek ve imkanlarla buralara kadar geldik” dedi.

“14 ÜLKEYE YATIRIM YAPMIŞ DURUMDAYIZ”

Yıldız, konuşmasına şöyle devam etti: “Kastamonu’ya yatırım yaparken bizler, acaba bir problem yaşar mıyız diye düşünüyorduk. Ama Allah’a şükür bu ekip, bu tesisi kurdu ve çalıştırdı. Aynı buradaki ekip, Rusya’da MDF tesisini de kurmada bizlere yardımcı oldu. Kastamonu’nun güzel insanlarına değer verdiğinizde, bu güzel insanları eğittiğinizde hem burayı çalıştırdı hem de bu insanları biz, Rusya’ya götürüp oradaki tesiste çalıştırdık. Kastamonu’da veya herhangi bir yerdeki arkadaşlarımız, çıkıp bütün Dünyada tesisleri kurup buraları çalıştırır hale getirebiliyor. Kastamonu bölgesi, Türkiye’nin en zengin bölgesi oluyor. Biz buraya yatırım yapmakla, buraya inanmakta hiçbir zaman yanılmadık. O günkü şartlar biraz daha farklıydı. 1971 döviz yok, makine ithalatı sıkıntılı, eleman, personel bulmak zor, şimdi insan kapasitemiz çok daha güzelleşti ve iyileşti. Biz mutluyuz, onurluyuz ve gururluyuz. Kastamonu’nun ve Türkiye’nin ihtiyacı olduğu global bir firma yaptık. Şuanda Tataristan’a gittiğinizde ormanda insanlar bilsin diye Kastamonu levhaları vardır. İtalya’ya gittiğinizde Kastamonu levhalarını görürsünüz, Bulgaristan’da böyle, Romanya’da öyle, dolayısıyla biz Kastamonu ismini gerçekten yurtdışında güzel temsil etmeye gayret ediyoruz. Temsil ettiğimizi de düşünüyoruz. Maalesef şuanda Türkiye’de global olan firma sayısı çok az. Türkiye’de çok uluslu 25 veya 30 tane firma var veya yok. Bizim Hayat Holding olarak iki tane şirketimiz var, iki şirketimizde globalleşmede başarılı. Her şirketimiz farklı yatırımlar yapıyor. Holding olarak 14 ülkeye yatırım yapmış durumdayız” dedi.

KOÇ: KASTAMONU ENTEGRE İNSANA DEĞER VEREN BİR KURULUŞ

Kastamonu Entegre’nin çalışanları için ev yapma projesinin nasıl ortaya çıktığını söyleyen Kastamonu Entegre Fabrikalar Direktörü Enüs Koç ise şu konuşmayı yaptı: “Kastamonu Entegre insana değer veren bir kuruluş. İlk projelerimizde kimse inanmıyordu. 4’üncü projemizde Kastamonulu vatandaşlarımızdan da talep geldi. Şu anda 7’nci projemize devam ediyoruz. Şu ana kadarda 300 arkadaşımızı ev sahibi yaptık” dedi.

TOPAL: HER TÜRLÜ DESTEĞİ VERECEĞİZ

Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Hamdi Topal törende yaptığı konuşmada “1977 yılında Kastamonu’da başlayan bu yolculuk bugün uluslararası bir marka haline getiren ve kendi sektöründe önde gelen Kastamonu Entegre’yi tebrik etmek her birimiz için bir vazifedir. Kastamonu Entegre faaliyetlerini sürdürürken, aynı zamanda çevre duyarlılığıyla faaliyetlerini yerine getiriyor. Bugün ülkemiz sanayicileri açısından dikkat çekici bir başarının mimari durumda. Bizde Tabiat Turizmi ve Ormancılık alanında ihtisaslaşma sürecinde olan bir üniversite olmamız söz konusu. Biz bütün faaliyetlerimizi de Kastamonu Üniversitesi adına Kastamonu Entegre başta olmak üzere ilimizde faaliyet gösteren tüm sanayicilerle işbirliği anlamında bereketli bir süreci devam ettirmek istiyoruz. Kendilerinin de bu anlamda desteklerini bekliyoruz. Bizde üniversite olarak söz konusu sanayi sektöründe yer alan teknik elemanların yetiştirilmesi adına geçmişten bu yana başarılı performans sergilemekteyiz. Bunun devam edeceğini arz ediyorum. Üniversite adına verebileceğimiz her türlü desteği başta Kastamonu Entegre olmak üzere ilimizdeki tüm sanayi kuruluşlarına vereceğiz” şeklinde konuştu.

KAHVECİ: KASTAMONULULAR NE KADAR ÖVÜNSE AZ

Eski Orman Genel Müdürü ve eski Karabük Milletvekili Osman Kahveci de, Kastamonu’da 3 milyona yakın üretim yapıldığını ifade etti. Kahveci, “Kastamonu ormanlarına hiçbir şey yapmasanız yılda 6 milyon metreküp üretim artımı var. Biz ise ormandan bunun 3 milyon metreküpünü alıyoruz. 3 milyonu yine ormanda kalıyor. Gerçekten doğal zenginlik olarak Kastamonu’nun bu kaynağının tesislerle birlikte olması Kastamonu için büyük bir şanstır. Hem üretiyorsun, hem işliyorsun hem de katma değer yapıyorsun hem de Kastamonu ismiyle uluslararası Dünya markası olarak tanınıyorsun, Kastamonu adıyla Rusya’da İtalya’da fabrikalar kuruyorsun. Gerçekten Kastamonulular bu entegre tesisleriyle ne kadar övünseler azdır” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından plaket ve tapu törenine geçildi. 50’inci yıl etkinleri kapsamında 2 oturumundan oluşan Ormancılık Endüstrisi Paneli yapıldı. Panelin ardından tiyatro, müzik gösterisi ve akşam yemeğiyle biten program, bugün Sunta Kavşağı’ndan başlayan Bisiklet Yarışı ve akşam saat 20.00’da Gazi Stadyumunda Anadolu Ateşi Grubu ve sanatçı Ziynet Sali’nin konseriyle sona erecek.

Tuğçe Yerdelen

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV