banner38

banner39

banner46

banner47

banner29
15 Eylül 2019 Pazar

Kastamonu Entegre 50. kuruluş yıldönümünü kutluyor YARIM ASIRLIK ÇINAR

Kastamonu’nun en büyük fabrikalarından Kastamonu Entegre, kuruluşunun 50. yılını önceki akşam fabrika çalışanlarıyla Salon Şahane’de verdiği iftar yemeği ile kutladı.

23 Mayıs 2019 Perşembe 10:12
 Kastamonu Entegre 50. kuruluş yıldönümünü kutluyor  YARIM ASIRLIK ÇINAR

 

Kastamonu’nun en büyük fabrikalarından Kastamonu Entegre, kuruluşunun 50. yılını önceki akşam fabrika çalışanlarıyla Salon Şahane’de verdiği iftar yemeği ile kutladı.

İstanbul Sanayi Odası tarafından açıklanan Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu Araştırma Raporu’nda Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşları listesinde 40. sırada yer alan Kastamonu Entegre, ağaç bazlı panel sektöründe günümüzde; yurt içinde Kastamonu ve Gebze'de MDF ve yonga levha, Balıkesir, Samsun ve Tarsus'ta yonga levha, Adana'da MDF; yurt dışında ise Romanya'da kapı paneli ve yonga levha, Bosna Hersek'te kraft ambalaj kâğıdı, Bulgaristan'da yonga levha, Rusya'da MDF, İtalya’da yonga levha ve ABD’de odun yongası olmak üzere 7 ülke ve 14 lokasyonda toplam 19 üretim tesisine sahip.

Hayat Holding’in çok uluslu iki büyük grubundan biri olan Kastamonu Entegre, Türkiye’de sektör liderliğinin yanı sıra Avrupa’da 4’üncü sırada, dünyada ise 7’inci sırada yer alıyor.

EMEKLİ ÇALIŞANLARA PLAKET

Fabrika çalışanlarını ve fabrikadan emekli olan çalışanları önceki akşam bir araya getiren Kastamonu Entegre Ağaç Sanayi Fabrikalar Direktörü Enüs Koç, Kastamonu basını ile, emekli çalışanlarına plaket takdim etti.

“ELİNİZE SAĞLIK ELLİNİZE SAĞLIK”

Yenilen iftar yemeğinin ardından düzenlenen plaket töreni öncesi konuşan Kastamonu Entegre Ağaç Sanayi Fabrikalar Direktörü Enüs Koç, “Yarım asır önce kök saldığımız toprakların bu gün gurur kaynağı olduk. En kıymetli ellerde hayat bulan başarılarımızla milyonlarca insanın yaşamına dokunduk. Yol arkadaşlarımızın beklentilerine cevap vererek, binlerce hayata fırsatlar sunduk, birlikte büyük bir aile olduk. Birlikten doğan gücümüzle ülkemizde sektörün zirvesine yerleştik yeniliklere olan tutkumuzu teknolojiye dönüştürürken, değerlerimizi bir an olsun arkamızda bırakmadık. Dünyada sektörün en iyilerinden biri olma ayrıcalığını da bu başarının asıl sahibi olan sizlerin sayesinde, değerli emeklerinizle yaşadık. Şimdi güçlü adımlarımızın sonsuzlukta yankılanacağı bu yolda 50 yıldır hep birlikte yürümenin gururunu ve mutluluğunu yaşıyoruz. Duruşumuzla, değerlerimizle, ürettiklerimizle büyüttüğümüz bu aile için elinize sağlık ellinize sağlık” dedi.

“SERÜVEN 1969 YILINDA BAŞLADI”

Kastamonu Entegre AŞ’nin 1969 yılında İstanbul’da kurulduğunu, İlk Yongalevha Fabrika Temelinin aynı sene 3 Ağustos 1969 yılında Kastamonu’da rahmetli Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından atıldığını belirten Koç, şu konuşmayı yaptı: “Hayat Holding’in çok uluslu iki büyük grubundan biri olan Kastamonu Entegre, ağaç bazlı panel sektöründe günümüzde; yurt içinde Kastamonu ve Gebze'de MDF ve yonga levha, Balıkesir, Samsun ve Tarsus'ta yonga levha, Adana'da MDF; yurt dışında ise Romanya'da kapı paneli ve yonga levha, Bosna Hersek'te kraft ambalaj kâğıdı, Bulgaristan'da yonga levha, Rusya'da MDF, İtalya’da yonga levha ve A.B.D’de odun yongası olmak üzere 7 ülke ve 14 lokasyonda toplam 19 üretim tesisine sahiptir. Türkiye’de sektör liderliğinin yanı sıra Avrupa’da 4’üncü sırada, dünyada ise 7’inci sırada yer almaktadır.

“KASTAMONU ENTEGRE’NİN YURT DIŞI YATIRIMI 1 MİLYAR DOLAR”

Kasım 1971 Kastamonu da 100-150 m3/gün kapasite ile yongalevha üretimine başlayan şirketimiz bu gün17.500 m3/gün kapasitelere ulaşmıştır; Kastamonu Entegre’nin yurt içi ve yurt dışında sahip olduğu tesisler 2018 yılı itibariyle yıllık 2.5 milyon m³ MDF, 3 milyon m³ yonga levha, 70 milyon m² laminat parke ile toplamda 5.5 milyon m³ ağaç bazlı panel üretim kapasitesine sahiptir. Günde 4.500 konuta yetecek günlük 600 tır ürün üretebilen, 5 milyon m2 (700 futbol sahası) kapalı alana sahip, toplamda yurtiçi ve dışı 6.300 kişiyi istihdam eden tesisleri vardır. Kastamonu Entegre, 20 yıl önce ilk kez Romanya’da yaptığı yurt dışı yatırımlarına 2017 yılında İtalya’nın üçüncü büyük yonga levha üreticisi olan Gruppo Trombini’yi ekleyerek, üretim haritasını genişletmiştir. Bu yatırımla birlikte Kastamonu Entegre’nin yurt dışındaki yatırımları 1 Milyar Dolar civarındadır.

“500 BÜYÜK SANAYİ KURULUŞU SIRALAMASINDA 40. SIRADA”

Kastamonu Entegre, İstanbul Sanayi Odası tarafından açıklanan Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu Araştırma Raporu’nda Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşları listesinde 40. sırada yerini almaktadır. İhracatta; 2016 da 110 milyon Dolar, 2017 de 135 milyon Dolar, 2018 de 180 milyon dolar (%33 artış) hedeflerine ulaştık. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından hazırlanan 2017 yılı ‘İlk 1000 İhracatçı Araştırması’ sonuçlarına göre Türkiye’nin en çok ihracat gerçekleştiren 131. firmasıyız.

“TESİSLER MAVİ MELEK SERTİFİKASINA SAHİP”

Tesisler, üretimde kullanılan girdilerin sağlığa zararlı olmadığını belgeleyen ve dünyanın ilk eko-etiketli çevrecilik sertifikası olan Blue Angel (Mavi Melek) sertifikasına sahiptir. Blue Angel sertifikasına sahip ‘Floorpan’ ve ‘Artfloor’ markaları laminat parke ürünleri, çevre standartlarına uymanın yanında, sağlık, kolay kullanım ve iş güvenliği kriterlerini de karşılamaktadır. Son olarak 2018 de iki projemiz KALDER ulusal kalite ödülünü aldı.”

“KASTAMONU’NUN DÜNYAYA AÇILAN PENCERESİ”

Kastamonu Entegre tesislerinde üretilen ürünler hakkında da bilgi veren Koç, Kastamonu Entegre’nin Türkiye’nin uluslararası gururu ve Kastamonu’nun dünyaya açılan penceresi olduğunu belirtti. Koç, konuşmasına şöyle devam etti: “İnsan odaklı bir şirket olan Kastamonu Entegre, sektörünün lideri olmasının yanısıra, yurt dışındaki yatırımları ile de Türkiye’nin uluslararası gururu ve Kastamonu’nun dünyaya açılan penceresidir. Kastamonu Entegre’nin global bir marka olma yolunda gerçekleştirdiği önemli adımlar, aynı zamanda onu, sektöründe öncü ve farklı kılan özelliklerini teşkil etmektedir.  Sıfır Atık Projemizi ilk Kastamonu da başlattık ve çok büyük bir başarı yakaladık. Konu ile alakalı patent çalışmalarımız, Arge faaliyetlerimiz ileri aşamada olup, Dünya da ilk olma yolundayız. Çevre ye olan duyarlılığımızın bir parçası olan ‘Sıfır Atık’ projemizi diğer fabrikalarımızda da uygulayacağız. 50. yılımızda sıfır atık kapsamında 50 köy okuluna geri dönüşüm bahçesi projemiz başarı ile devam etmektedir.

“ŞİRKETİMİZ İNSAN MERKEZLİ ÇALIŞIYOR”

Gittiğimiz bölge ve ülkelere sadece istihdam katkısı sağlamıyor, birçok sosyal sorumluluk projesine de imza atıyoruz; Kastamonu Entegre, tesislerinin bulunduğu yurt içi ve yurt dışı lokasyonlarda, insan ve toplum ekseninde şekillenen sosyal sorumluluk çalışmaları yürütmektedir. Çevre, eğitim, kültür ve spor alanlarındaki sponsorlukları, insana ve yaşadığı çevreye katma değer sağlayacak projeleri kapsamaktadır. Kastamonu Entegre sosyal etkinlikler sosyal sorumluluk farkındalık çalışmalarına da imza atmıştır.

Sürekli eğitimler yanında monotonluktan çıkarmak için bu eğitimleri eğlenceli hale getiriyoruz. İSG ödüllü bilgi yarışmaları düzenliyoruz. Personelimize ve aile fertlerine isg konulu eğitici bilgi mesajları yolluyoruz. Çalışanlarımızın aşle fertlerindeki isg farkındalığını artırmak için düzenli olarak gönderilen erzak kolilerine eğitici broşürler koyuyoruz. Çalışanlarımızın ailesini sisteme dahil etmeden İSG konusunda tam başarı sağlanamadığını gördük. İnovatif İSG uygulamaları ile yukarıdaki saydığımız detayları birleştirince bir başarı sağlamış olduk.

Şunu gururla ifade etmek isterim ki şirketimiz insanı merkeze oturtmuş ve tüm faaliyetlerinde insan odaklı olmayı şiar edinmiştir. 100 yıl önce İnsan, üretim tesislerinde mekanik bir unsur olarak görülürken verimlilikte oldukça kötü idi, bu gün insan olmadan hiçbir şeyin yapılamayacağı anlaşılmıştır, insanı mutlu etmek zaten beraberinde yüksek verimliliği de getirmektedir. Daha önceleri önemli olan yönetmekti, ama bu gün esas olan insanlarla beraber yönetmektir.

Bizler Kastamonu Entegre Ailesi olarak önce insan diyoruz. Değişimi tetikleyebilmek, değişebilme gücüne bağlıdır. Birlikte daha ileriye gidebilmek insanın potansiyelini ortaya çıkarmak, birlikte eser yaptık demenin yolu, biz kavramının içini doldurmaktan geçer.

Son olarak 50. kuruluş yıldönümümüzde başta; Yönetim Kurulu Başkanımız Kurucumuz Sn. Yahya Kiğılı bey, Muammer Dolmacı bey ve Talip Alp bey ve 1969’dan sonraki ilk 10 yılda emek vermiş, Halim Yün, Muttalip Keman, Muzaffer Tınık, İsmail Leblebici, Abdullah Yıldırım, Murat Kubatoğlu, Ahmet Kocasüleyman, Mustafa Kuyumcu, Münir Şentürk, Yaşar Doğancı, Murat Yücel, Harun Ataman, Hüseyin Kütük, Hüseyin Salıcıoğlu, İrfan Nart, İsmail Küçükekmekçi, Sadık Odacı, Rıfat Keşcioğlu, Faik Yılmaz, Eşref Çalış, Mustafa Yelen, Halit Bayramoğlu, Burhan Sönmez, Hüseyin Gülci, Niyazi Şentürk, Enver Kurtoğlu ve uzun yıllar hizmet vermiş ve halen vermeye devam etmekte olan Ramazan Demir, Hüsnü Gürsul, Hakkı Doğanoğlu, Ahmet Balcı, Ayet Savaş ve Sadettin Can’a sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.

Siz değerli çalışanlarımız; Sizlerin katkısı ve emeği o kadar çok ki ülkemizin 15 milyar dolar bir büyüklüğe ulaşmış orman ürünleri ve mobilya sektörünün lokomotifi ve temel taşlarısınız. Sizleri saygı, minnet ve şükranla selamlıyorum. Ramazanınızı kutluyor hayırlara vesile olmasını diliyorum. 27 yıldır şirketimizde kesintisiz görev yapan, bu gün dünya markası olmamızda en çok emeği geçen, Kastamonu Entegre AŞ.yi Kastamonu dışına çıkaran Türkiye sathına yayan sonra yurtdışına açan ulusal ve uluslararası bir marka haline getiren duayen lider ve yöneticimiz CEO’muz ağaç grubu başkanımız Sn Haluk Yıldız beye de şükranlarımı arz ediyorum.”

Yapılan konuşmaların ardından Kastamonu Entegre Ağaç Sanayi Fabrikalar Direktörü Enüs Koç, fabrikadan emekli olan çalışanlar ile Kastamonu’da yayın yapan yerel gazete temsilcilerine plaket takdim etti. Plaket takdim töreninde Kastamonu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı ve Açıksöz Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Mustafa Balcı ile muhabirimiz Tuğçe Yerdelen’de plaketini Enüs Koç’un elinden aldı.

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV