KASTAMONU DEVLET HASTANESİ’NDE KOLDAN ANJİYO DÖNEMİ

Kastamonu Devlet Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Mustafa Yaşan, bazı hastalara kasık yerine koldan anjiyo yaptıklarını ve anjiyo olan hastaları aynı gün taburcu ettiklerini söyledi.

KASTAMONU DEVLET HASTANESİ’NDE  KOLDAN ANJİYO DÖNEMİ
banner72

 

 

Kastamonu Devlet Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Mustafa Yaşan, bazı hastalara kasık yerine koldan anjiyo yaptıklarını ve anjiyo olan hastaları aynı gün taburcu ettiklerini söyledi.

Kardiyoloji Uzman Dr. Mustafa Yaşan, “Kardiyoloji ünitemizde takım ruhunu taşıyan çok başarılı bir ekibimiz var. Ben Kardiyoloji Uzmanı olarak hastalarımın yüzde 90'ndan fazlasına koldan anjiyo yapıyorum. Aynı günde taburcu ederek hastalarımızı evlerine uğurluyoruz. Hastanemizde koldan anjiyo güvenle ve rahatlıkla yapılabilmektedir. Hastalarımın yüzde 90'ndan fazlasına anjiyoyu koldan yapmayı tercih etmekteyim. Bu anjiyo uygulamasıyla hastalarımızı hemen ayağa kaldırıp, aynı gün taburcu ediyoruz. Bu yöntemden hastalarımızda oldukça memnun kalmakta. Kalp damar hastalıklarının teşhis ve tedavisinde kullanılan çok başarılı bir yöntem” diye konuştu.

KOLDAN ANJİYO NASIL YAPILIR?

Koldan anjiyografi için öncelikle el bileğinde, atardamar üzerinde küçük bir iğne ile uyuşturulma işleminin yapıldığını ve ardından atardamarın içine ince, yumuşak plastik bir kılıf yerleştirildiğini belirten Mustafa Yaşan, şu açıklamayı yaptı: “Bu kılıfın içinden yine yumuşak ve ince plastik içi boş kateterler bir kılavuz tel vasıtasıyla kalp damarlarının çıkış yerine ilerletilir. Kateter özel bir x-ray makinesi yardımı ile koroner (kalbi besleyen damarlar) arterlere yönlendirilir. Kontrast materyal (anjiyo boyası) kateter yoluyla enjekte edilir ve hareketli röntgen filmleri dijital ortamda kaydedilir. Prosedürün bu bölümüne koroner anjiografi denir.

KOLDAN ANJİYONUN AVANTAJLARI

Klasik anjiyoda kasık damarlarından içeri kateter sokularak kalp damarlarına ulaşılır. Bu işlemden sonra hastanın kasığındaki plastik kılıf çekilip baskı uygulanarak kanama kontrolü sağlanır. Sonrasında yaklaşık altı saat boyunca kum torbası konulur. Bu durum hastanın normal hayatına dönme ve taburcu olma süresinin uzamasına neden olur. Bu kum torbasının hastanın kasığının üzerinde kalması ağrılı bir süreç yaşanmasına neden olabilir. Koldan anjiyoda ise hastanın atardamarındaki kılıf stent takılmış olsa bile işlemden hemen sonra çekilir. Hasta işlem sonrası hemen ayağa kalkıp yürüyebilir. Altı saat sırtüstü yatmak zorunda kalmaz. Anjiyo sonrası kanama ve atardamar komplikasyonları kasıktan olana göre daha az görülür. Hastaya sadece anjiyo yapılmışsa işlemde yaklaşık altı saat sonra taburcu olabilir. Yani aynı gün içerisinde anjiyo olup evine dönebilir. Anjiyo sonrası eğer stentleme yapılmışsa ertesi gün taburcu olur. Hem acil olan (acile kalp krizi ile gelen) hem acil olmayan hastalarda güvenle uygulanabilir. Koldan anjiyonun özellikle tercih edilmesi kilolu, yatakta sırt üstü uzun süre yatamayan, ortopedik sorunları olan, prostat büyümesi nedeniyle sık idrara çıkan, erken ayağa kalkması gereken, kronik akciğer hastalığı olan hastalar ve yaşlılara uyguladığımızı da ayrıca söyleyebiliriz.”
(Haber Merkezi)

Güncelleme Tarihi: 24 Nisan 2019, 09:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER