'Kastamonu'da gazete denince akla Açıksöz gelir'

Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu, 15 Haziran 1919'da yayın hayatına başlayan ve Milli Mücadele yıllarında verilen bağımsızlık mücadelesinin gür seslerinden olan Açıksöz Gazetesi'nin kuruluş yıl dönümü dolayısıyla mesaj yayımladı

'Kastamonu'da gazete denince akla Açıksöz gelir'

Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu, 15 Haziran 1919'da yayın hayatına başlayan ve Milli Mücadele yıllarında verilen bağımsızlık mücadelesinin gür seslerinden olan Açıksöz Gazetesi'nin kuruluş yıl dönümü dolayısıyla mesaj yayımladı.

Yayımladığı mesajda;  Açıksöz Gazetesi'nin İstiklal Mücadelesi'nde zafere ulaşılmasında etkin bir rol oynadığını belirten Başkan Vidinlioğlu, '' Bunun başında Türk halkının azim ve kararlılığı, yılmaz, yıkılmaz birliği vardır. Ancak bu birlik ve beraberliğin oluşmasında büyük rol oynayan halkın bilgilendirilip, aydınlatılmasında Türk Kurtuluş Mücadelesi’ni başlatanların haklı olduğunu, bunların vatan ve milletin istiklâli için çalıştıklarını, bu davanın madden ve mânen desteklenmesi gerektiğini Türk halkına anlatmak için kolları sıvayan kalem ehli aydınlar olmuştur. Mustafa Kemal Atatürk ve yol arkadaşlarıdevrin aydın isimlerinin de desteğini alarak yollarına daha güçlü şekilde devam etmişlerdir'' dedi.

Milli Mücadele yıllarında Anadolu'da yayınlanan gazetelerin, kamuoyu oluşmasında önemli bir etkisi olduğunu hatırlatan Vidinlioğlu, ''Bunların başında da Kastamonu halkının milli mücadeleden haberdar olması sonucu azim ve kararlılıkla harekete geçip 15 Haziran 1919'da yayın hayatına başladıkları, milli mücadele konusunda halkı aydınlatan ve bu hareketi desteklemekten başka bir amacı bulunmayan, Kastamonu ve çevresinde 'Millî Mücadele'nin Sesi' olarak adlandırılan 'Açıksöz Gazetesi' gelmektedir'' ifadelerine yer verdi.

Açıksöz Gazetesi'nin yaptığı görevin son derece büyük olduğu sözlerine ekleyen Vidinlioğlu, ''

 Günümüzde basın ve yayın organlarının kamuoyunda ne kadar etkili olduklarını biliyoruz. İşte Kurtuluş Savaşı döneminde kamuoyunu etkileyecek tek araç Anadolu'nun çeşitli yerlerinde çıkarılan gazetelerdir. Kuzey Batı Anadolu'da ise bu yüce görevi Açıksöz Gazetesi yerine getirmiştir.  Kastamonu Lisesini yeni bitiren üç genç Hüsnü Açıksöz, Ahmed Hamdi Çelen ve Tahir Karauğuz tarafından kurulan Açıksöz Gazetesi’nin 102. yıl dönümünü gururla kutluyor, tüm kahramanlarımızı saygıyla anıyorum'' ifadeleriyle mesajını tamamladı. (Bülten)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER