banner38

banner39

banner46

banner47

01 Nisan 2020 Çarşamba

Kastamonu Belediyesi’nin 2018 yılı Sayıştay raporunu değerlendiren Başkan Vidinlioğlu HERKES BİRER BARDAK SU İÇTİ

Kastamonu Belediye Başkanı R. Galip Vidinlioğlu başkanlığında önceki akşam yapılan Belediye Meclisi toplantısında, Kastamonu Belediyesi’nin 2018 yılı Sayıştay Denetim Raporu okundu.

04 Ocak 2020 Cumartesi 10:51
 Kastamonu Belediyesi’nin 2018 yılı Sayıştay raporunu değerlendiren Başkan Vidinlioğlu  HERKES BİRER BARDAK SU İÇTİ
 

 

Kastamonu Belediye Başkanı R. Galip Vidinlioğlu başkanlığında önceki akşam yapılan Belediye Meclisi toplantısında, Kastamonu Belediyesi’nin 2018 yılı Sayıştay Denetim Raporu okundu.

Sayıştay raporunda; ‘Görevde yükselme ve unvan değişikliği esaslarına aykırı işlemlerin yapıldığı’, ‘Devlet ihale kanununa göre kiraya verilmesi gereken taşınmazların işgaliye yolu ile kullandırıldığı’, ‘Özel Kalem Müdürlüğü’ne yapılan atamaların mevzuatın düzenleniş amacına aykırı şekilde gerçekleştirildiği’ ve ‘Mal veya hizmet alımları ile yapım işlerinin kısımlara bölünerek doğrudan temin yoluyla gerçekleştirildiği’ ifade edildi.

Rapora göre; Görevde yükselme ve unvan değişikliği esaslarına dair yönetmelik hükümlerine aykırı işlemlerin yapıldığı, müdür kadrosunda çalışan personellerin hem gerekli şartları taşımamalarına hem de görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavlarını kazanmamalarına rağmen bu kadrolara atandığı ifade edildi.

“TAŞINMAZLAR İŞGALİYE YOLUYLA KULLANDIRILMIŞ”

Devlet ihale kanununa göre kiraya verilmesi gereken ve mülkiyeti Kastamonu Belediyesi’ne ait olan 54 taşınmazın işgaliye yoluyla kullandırıldığı Sayıştay tarafından tespit edildi. Sayıştay konu ile ilgili olarak; İşgaliye yoluyla kullandırılan bu taşınmazların kamu kaynaklarının etkili, ekonomik ve verimli kullanılması için ihale yoluyla kiralanması gerektiğinin altını çizdi.

“ÖZEL KALEM MÜDÜRLÜĞÜ KADROSU, BAZI ŞAHISLARA MEMURİYET  STATÜSÜ KAZANDIRILMAK AMACIYLA KULLANILMIŞ”

Sayıştay tarafından 2018 yılına yönelik yapılan incelemelerde Kastamonu Belediyesi Özel Kalem Müdürlüğü’ne yapılan atamaların mevzuatın düzenleniş amacına aykırı olduğu tespit edildi.

Raporda; istisnai memur kadroları arasında yer alan Özel Kalem Müdürlüğü kadrosuna yapılan atamaların öncelikli olarak belediye ve diğer kamu kuruluşlarında çalışan memurlardan yapılması gerektiği veya açıktan yapılacak atamaların İçişleri Bakanlığı’nın izni ile belediye başkanlarının 1 seçim dönemi boyunca çalışabilecekleri ehliyet ve liyakat sahibi personeli seçmesi gerektiği vurgulandı.

Sayıştay Başkanlığı; Kastamonu Belediyesi’nin 2018 yılına yönelik yaptığı incelemeler sonucunda son 3 yıl içerisinde 5 personelin Özel Kalem Müdürlüğü kadrosuna atandığı, ataması yapılan 4 personelin ise 3 ile 10 hafta arasında görev yaptıktan sonra çeşitli görevlere veya diğer kamu idarelerine atamasının yapıldığının tespit edildiğini açıkladı.

Bu durumun ‘Kanun Önünde Eşitlik’, ‘Kamu Hizmetine Girmede Eşitlik’ ve ‘Liyakat’ ilkelerine aykırı olduğu ve Özel Kalem Müdürlüğü kadrosunun memuriyete sınavsız atama yolu olarak kullanılır hale geldiği ifade edilen raporda, bu durumun devlet kadrolarına yerleşmek için yapılan sınavlarda başarılı olan vatandaşlar için haksız bir durum ortaya çıkarttığının altı çizildi.

Ayrıca raporda; “Son yıllarda Özel Kalem Müdürlüğü kadroları amacı dışında kullanılmakta, genel olarak boş tutulan bu kadrolar bazı şahıslara memuriyet statüsü kazandırılmak veya ilgili idarecinin izni ile diğer kurumlara atamaları bu yolla sağlanmak amacıyla kullanılmaktadır” denildi.

“İHALELER DOĞRUDAN TEMİN YOLUYLA GERÇEKLEŞTİRİLMİŞ”

Sayıştay Raporu’nda son olarak ‘Mal veya hizmet alımları ile yapım işlerinin kısımlara bölünerek doğrudan temin yoluyla gerçekleştirildiği’ ifade edildi.

Raporda; Açık ihale usulü ile temin gereken ihtiyacın kalemlere bölünerek doğrudan temin yoluyla gerçekleştirildiği ve bu durumun kamu idarelerinin yapacağı ihalelerde saydamlığı, rekabeti, eşit muameleyi, güvenilirliği ve gizliliği ortadan kaldırdığı vurgulandı.

VİDİNLİOĞLU: HERKES BİRER BARDAK SU İÇTİ

Kastamonu Belediyesi’nin 2018 yılı Sayıştay Denetim Raporu’nun okunmasının ardından kısa bir yorumda bulunan Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu, “Allah razı olsun, herhalde bitti. Herkes birer bardak su içti zaten” dedi.

Serkan Horuz

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV