banner38

banner39

banner46

banner47

banner29
25 Mayıs 2019 Cumartesi

Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş RESTORE EDİLEN KONAKLARDAN DAHA DEĞERLİ ARSA YOKTUR

Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Kastamonu Muhtarlar Derneği Başkanı Muammer Yapıcıoğlu ve yönetim kurulu üyeleriyle Kastamonu Muhtarlar Derneği binasında bir araya gelen Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş, muhtarların proje üretmesi gerektiğini söyledi. Ayrıca Başkan Babaş, köylerden kente göçü önleminin ilk ayağının muhtarlık olduğunu ifade etti.

30 Kasım 2018 Cuma 10:54
  Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş  RESTORE EDİLEN KONAKLARDAN DAHA DEĞERLİ ARSA YOKTUR


Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Kastamonu Muhtarlar Derneği Başkanı Muammer Yapıcıoğlu ve yönetim kurulu üyeleriyle Kastamonu Muhtarlar Derneği binasında bir araya gelen Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş, muhtarların proje üretmesi gerektiğini söyledi. Ayrıca Başkan Babaş, köylerden kente göçü önleminin ilk ayağının muhtarlık olduğunu ifade etti.

“KÖYLERDEN KENTLERE YOĞUN BİR GÖÇ VAR”

Kastamonu Muhtarlar Derneği Binası’na yapılan ziyarette konuşan Belediye Başkanı Tahsin Babaş, “Kastamonu’yu tarihi, kültürel doku içinde muhtarlarıyla da birleştirerek hem tarihi kültürel ihtişama katkı sağladık hem de muhtarlarımıza katkı sağladık. En küçük yerel birim Türkiye’de muhtarlıklardır. Geniş bir coğrafyaya hitap ediyoruz. Vatandaşların ihtiyaçlarına cevap vermek için sistemimiz çalışıyor. Muhtarlarımız kendi köylerinde ve yakınlarındaki yerlerle ilgili tüm ihtiyaçlara cevap verebilmek için her türlü gayreti gösteriyor. Kastamonu merkez belediyesi olarak elimizden geldiği kadar destek vermeye çalışıyoruz. Muhtarlarımızda birlik içinde hizmet etmeye çalışıyor. Seçilmişlerin oluşturduğu birlik içinde hizmet ediyoruz. Muhtarlıklar bölgemizde çok önemlidir. İnsanlarımızın yaşaması için çaba göstermeliyiz. Toplumumuz üretim yapmalıdır. Üretim yapan insanlarımızın, kentlere de bilinçsiz bir şekilde gelmeleri doğru değildir. Köylerimizden kentlere doğru yoğun bir göç var. Göçü önlemek için ilk başta muhtarlıklar çalışma yapmalıdır. Muhtarlıklar ile yerel yönetimler birleşmelidir. Belediye olarak arıcılığa destek verdik. Tüm tanıtımlarımızda siyezi, sarımsağı kullanıyoruz. Kastamonu yöresine ait ürünleri tanıtmaya gayret ediyoruz.  Bunların yansıması köylere doğru olacaktır. Siyez bulguru yaklaşık 10 TL’nin üzerine çıktı. Köylümüzü siyez üretimi yapmaya teşvik ettik. Doğal ürünlerimize karşı talep çoğaldı. Her fuara katılmaya gayret gösteriyoruz. Herkes üzerine düşen görevi yaparsa köylerde üretim yeniden başlayacaktır.

“GELECEĞİMİZ TARIMDADIR”

Tarıma verilen destek Kastamonu’da 88 milyon TL’dir. Devletimiz, çiftçiye, üreticiye destek oluyor. Ürün olarak desteklenmesi tarımın lokomotifi olacaktır. Köylerimiz her türlü teknolojiyle buluştu. Sulu tarıma geçmeliyiz. Kapalı sistem sulama köylere gelmelidir. Muhtar derneği bir ve beraber olup bizlere projeler getirmelidir. Geleceğimiz tarımdadır. Uzun vadede köylerimize katkı sağlar. Köylerle ilgili büyük çaplı projeleri konuşalım. Sulama, baraj projesinden bahsedelim. Hal, soğuk hava depoları yapalım. Bir ürün 5 TL ise belli zamanlarda 15 TL oluyor. Çiftçimiz daha çok gelir elde edebilir. Bir ürünün 12 ay saklanabileceği bir yer olacaktır. Muhtarlarımızla görüştüğümüz zaman herkes köyünün ufak tefek sorunlarından bahsediyor. Ancak köylümüze ve mahallemize yarar sağlayacak projeleri konuşmak ve birlikte karar vermek zorundayız. Ürünleri elde ettikten sonra pazarlamayı konuşmalıyız” dedi.

“ESEN RÜZGARA GÖRE DEĞİL, İHTİYAÇLARA YÖNELİK ÇALIŞIYORUZ”

Yaptıkları çalışmalar ile ülkede takdir gördüklerini aktaran Belediye Başkanı Babaş, “Kastamonu Belediyesi olarak geride bıraktığımız dört yılda şehrimizin Kent İmajı’nı tam anlamıyla ayağa kaldırmak adına başlattığımız seferberlik Türkiye çapında takdir görmüştür. Bugün Kastamonu Belediyesi olarak yaptığımız projeler Tarihi Kentler Birliği tarafından üç yılda üç ödüle layık görülmüştür. 2018 Türk Dünyası Kültür Başkenti Kastamonu unvanı yapılan çalışmaların bir nişanesi olmuştur. Ne ilginçtir ki daha dün bizim ‘Tarih, Sanat, Kültür ve Spor Kenti Kastamonu’ söylemlerimizi alarak seçim vaadi olarak dile getirenler aradan geçen kısa bir sürede ‘eski ev’ tabirini kullanmaktan kaçınmamışlardır. ‘Eski evler değerli arsalarla takas ediliyor’ söylemi tarih, sanat ve kültür belediyeciliği söylemiyle uyuşmamakla birlikte kendi kendilerini inkar eden bir söylemdir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün de dediği gibi ‘Geçmişini bilmeyen geleceğe yön veremez.’ Biz geçmişimizi de, bizlere yadigar olarak bırakılan eserlerini de Cenab-ı Hakk’a şükürler olsun ki biliyoruz. Biz esen rüzgara göre değil, ilimizin ihtiyaçlarına göre söylemler belirleyip Kastamonu’muzun hedefleri doğrultusunda, yapılan bilimsel araştırmalar neticesinde uzman ekiplerimizle çalışmalarımızı yürütüyoruz. Bugün tarihi konaklarımızı, tarihi sokakları, tarihi çarşıları ve tarihi meydanlarımızı restore etmemiz ancak millete hizmet derdi olmayanları rahatsız eder. Geldiğimiz noktada restore edilen konaklardan daha değerli arsa yoktur. Ecdat eserlerini Kastamonu kültürüne kazandırmaktan ve şehrin tarihi ihtişamını gün yüzüne çıkartmaktan daha değerli arsa da yoktur. İlimizde değerlenen arsalar şehrimizin doğru projelerle elde ettiği kazanımlarla kaynaklanmaktadır” ifadelerini kullandı.

YAPICIOĞLU: İÇİŞŞERİ BAKANIMIZI SERTİFİKA TÖRENİNE BEKLİYORUZ

Kastamonu Muhtarlar Derneği Başkanı Muammer Yapıcıoğlu, ise şu ifadeleri kullandı: “2023 Türkiye’sine Cumhurbaşkanımızın önderliğinde devam ediyoruz. Türkiye’de ilk ve tek Kastamonu’da muhtarlarımıza protokol ve halkla ilişkiler kursu açtık. Birinci etabını bitirdik. İkinci etabına 8 ile 9 Aralık’ta başlıyoruz. İkinci etabın ardından ise muhtarlarımıza sertifika töreni yapacağız. Muhtar ve muhtar adayları, siyasi çalışmalar içinde olan arkadaşlarımıza özgü bir çalışma. Yapılan kurs ile eksiklerimizi gördük. Sertifika törenimizi Valimiz, belediye başkanımız ve il başkanımızın eşliğinde yapacağız. İçişleri Bakanımızı da sertifika törenine bekliyoruz.”

Tuğçe Yerdelen

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV