banner38

banner39

banner46

banner47

02 Nisan 2020 Perşembe

Kastamonu Belediye Başkanı R. Galip Vidinlioğlu YAZILAN YORUMLAR PEK HOŞ DEĞİL

Kastamonu Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu dün MHP İl Başkanı Yüksel Aydın, Belediye Başkan Yardımcıları Mehmet Yurt, Nuray Çolak ve Serkan Bahçacıoğlu’nun katılımıyla bir basın toplantısı düzenledi.

24 Mart 2020 Salı 10:00
 Kastamonu Belediye Başkanı R. Galip Vidinlioğlu  YAZILAN YORUMLAR PEK HOŞ DEĞİL
 

Kastamonu Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu dün MHP İl Başkanı Yüksel Aydın,  Belediye Başkan Yardımcıları Mehmet Yurt, Nuray Çolak ve Serkan Bahçacıoğlu’nun katılımıyla bir basın toplantısı düzenledi.

Başkan Vidinlioğlu basın toplantısında yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınını önlemek için belediye olarak yaptıkları uygulamaları ve gündeme dair açıklamalarda bulundu.

“HADDİNİ AŞAN İFADELERE AYNI SERTLİKTE CEVAP VERECEĞİM”

Koronavirüs konusunda ciddi bir yayılımın söz konusu olduğunu ifade eden Başkan Galip Vidinlioğlu açıklamasında şu ifadeleri kullandı;

“Bizde ilk vaka görünüm tarihi olan 11 Mart tarihinden sonra her gün yeni tedbirler uygulamaya konuldu. Virüs ile ilgili geçtiğimiz Pazartesi gününden itibaren Valilik makamında toplantılar yapıyoruz. Şahsım ve belediyemize ait sosyal medya hesaplarındaki yorumları tek tek inceliyorum. Şunu gönül rahatlığı içinde söyleyebilirim. Virüsle ilgili tedbirleri en hızlı şekilde uygulamaya koyan Kastamonu’dur. Bizdeki ilk dezenfekte çalışması 28 Şubat tarihinde başladı. Otogardan, halk otobüslerine, okullara, cami, mescit başta olmak üzere dezenfeksiyon çalışmalarını gerçekleştirdik.

“İNSANDA UTANMA ARLANMA OLUR”

7/24 Belediyemiz bu konuda hizmet veriyor. Bütün okulları meydanları Eczaneleri dezenfekte ettik. Cadde ve sokaklarımızda ise dezenfekte çalışmalarımız her gün devam ediyor. Tüm bu çalışmalar devam ederken Sosyal paylaşım hesapları üzerinden atılan yorumlarda ‘belediye ne yapıyor?’ gibi sorular ile karşılaşıyorum. Yazılan yorumlar pek hoş değil. Bilmiyorsan aç Belediyeye sor. İnsanda utanma arlanma olur. Bundan sonra haddini aşan ifadelere aynı sertlikte cevap vereceğim.

“İHTİYACI OLAN AİLELERE YARDIM ELİ UZATIYORUZ”

Türkiye’de bu kadar kapsamlı çalışan Kastamonu Belediyesi’nden başka belediye yoktur. Biz gerçekten ihtiyacı olan ailelere yardım eli uzatıyoruz. Sosyal Marketimiz onlar için hep açık. Suların kesilmesi konusunda yorumlar görüyorum. Ben bir yıldır Belediye Başkanım 5 kez suların kesileceği ödenmeyen borç nedeni ile kesileceği konusunda uyarı yazısı gönderdik. Ama bu dönemin önemi nedeniyle sular kesilmeyecek. Özel sektör çalışanlardan yorumlar geliyor. ‘Biz ne yapacağız’ diyorlar. Biz ihtiyaç sahibi insanlarımıza hayırseverler aracılığı ile yardım ediyoruz. Belediyemize ait kiracılarımızın kiralarını askıya aldık. Bu süreci birlikte atlatacağız. Şehrin birçok yerlerindeki billboardlarımızda uyarılarımızı yapıyoruz. Özel Halk Otobüsleri de her sefere çıkmadan önce dezenfekte ediliyor. Parklarımızda banklarımızı kaldırdık. Pazar yerlerinin neden açık olduğu konusunda eleştiriler geliyor. Pazar yerlerini kapatma ihtimali yok. Herkes oradan alışveriş yapıyor. Vatandaşlarımız maske takıp, gerekli mesafeyi koruyarak alışveriş yapmalı.

“SAĞLIK ÇALIŞANLARININ ULAŞIM
HİZMETLERİNİ ÜCRETSİZ HALE GETİRDİK”

Ben de bir sağlıkçıyım. Sağlıkçılara minnettarız, hepsine şükranlarımı sunuyorum. Sağlık çalışanlarının hakkı kolay ödenecek bir hak değil. 7/24 bir fiil her türlü tehlikeye rağmen çalışma halindeler, bazen hayatlarını riske atıyorlar. Çorbada tuzumuz olsun istedik, sağlık çalışanlarının ulaşım hizmetlerini ücretsiz hale getirdik. Yaklaşık 140 personelimiz idari izinli sayılıyordu. Dün gelen bir genelge ile 2. duyuruya kadar idari izinler süresiz olarak ilan edildi. Çalışanlarımız hala idari izindeler. Bazı birimlerimizde de dün gelen talimat gereği esnek çalışma koşulları ve evden çalışma ile ilgili tedbirimizi aldık ve düzenlemeyi bu sabah itibariyle başlattık. Henüz son şeklini vermedik.

“BALLIDAĞ HASTANESİ ÇOK KISA SÜREDE
YENİLENEREK HİZMETE SUNULABİLİR”

Özellikle söylemek istediğim iki durum var. Ballıdağ ve eski Uğurlu Hastanesi’yle sosyal medya da çok ciddi paylaşımlar var. Ben şimdi Ballıdağ’dan geliyorum. Epeydir görmemiştim. Belki de 4-5 sene oldu görmeyeli. Son halini göreyim dedim. Balıdağ Hastanesi Türkiye’nin göz bebeği bir hastaneydi. Dünya da oksijen oranı olarak sayılı yerlerden bir tanesi. Eskiden imkanlar çok daha azdı ve Ballıdağ Hastanesi en gözde hastanelerden birisiydi. Türkiye’nin dört bir yanından hastalar geliyordu. İmkanlar arttıkça ve ilaç seçenekleri çoğaldıkça,  Ballıdağ Hastanesi de günden güne gözden düştü. İnsanlar il merkezinden ilçeye hasta olarak gitmek istemiyorlar. Ballıdağ Hastanesinin şaşalı günleri geride kaldı. Ben Kastamonu’ya ilk geldiğimde Ballıdağ Hastanesi açıktı. Ben geldikten sonra 4 ya da 5 sene daha açık kaldı. Ancak hep yatan hasta da yoktu. Orası Almanların yaptığı bir binadır ve çokta sağlamdır. Şimdi oradan geliyorum. Ne kapı, ne pencere ne de korniş yerleri kalmış hepsi gitmiş. Ana bina olarak heybetiyle, ihtişamıyla duruyor. Böyle bir pandemi de burası izole bir yer olarak kullanılabilir bir yer. Bu konuda belediye olarak bize ne kadar iş düşer bilmiyorum. Sağlık Bakanlığımızın nezdinde, sayın vekillerimiz, siyasi partilerimiz bu konuyu dillendirirlerse, Ballıdağ Hastanesi çok kısa sürede kapısı, bacası yenilenerek hizmete sunulabilir. Bundan sonrası için ihtiyaç, geriatri merkezi yahut huzurevi olarak çok rahat fonksiyonu olabilir. Bu döneme ait bir restorasyon değil, bundan sonrası da düşünülebilir. Ballıdağ bu dönem için bulunmaz bir yer, biçilmiş kaftan. Dile getirerek, Ballıdağ için bizde bir şeyler yapmış oluruz.

“İNŞALLAH HEM BALLIDAĞ

HEM DE UĞURLU HASTANESİ,

ŞEHRE KAZANDIRILMIŞ OLUR”

Özel Uğurlu Hastanesi’nin hukuki boyutunu bilmiyorum. Ancak orası da sağlam yapılan bir bina, içindeki ufak tefek revizyonlarla bu dönem için çok rahat kullanılabilir. Bu konuda da Uğurlu Hastanesi’nin sahibi Atıf Bey aradı. Bu süreçle ilgili 20 Milyon Dolarlık yatırım yapacak bir yatırımcıdan da bahsetti. Hukuki durum olarak, hastane binası bir süreçten geçiyor. Bildiğim kadarıyla iflas masasında. Oranın bir kiralama süreci olabilir. Ya da bu konuda yatırım yapmak isteyenler konunun muhataplarıyla bir araya gelebilirler. Belediye olarak ara bulma noktasında biz varız. İnşallah hem Ballıdağ hem de Uğurlu Hastanesi, şehre kazandırılmış olur.

“HEKİM OLARAK SÖYLÜYORUM; BU CİDDİ BİR DURUM”

Sağlıkçı olarak hekim olarak söylemek istediklerim var. Benim gördüğüm bir tarafımız çok boş vermiş, bize bir şey olmaz havasındayız, bir tarafımız da eli kolu kolonya sürmekten yara haline geldi. Bu işin ortası yok. Hekim olarak söylüyorum; bu ciddi bir durum. Sosyal medyandan video çekerek paylaştık, çünkü katlanarak büyüyor. Toplantı yapıldığı sırada mesafeyi de koruyarak da oturmuş dahi olsak, 15 kişi kadarız. Buradan 1 kişinin bile virüsü taşınması, diğerlerine de bulaştırması için yeterli sebeplerden bir tanesidir. Mümkün olduğunca kimse sizin keyfinizin kaçmasını istemiyor.

“ÖZELLİKLE 65 YAŞ ÜSTÜ HEMŞERİLERİM, EVLERİNİZDEN ÇIKMAYIN”

Tedbire uymak bizim vazifemiz. Bunu söylüyorum ve söylemekten de hiç bıkmayacağım. Özellikle 65 yaş üstü hemşerilerim, evlerinizden çıkmayın. Diğer vatandaşlarım da mecbur kalmadıkça dışarı çıkmasınlar. Bu dönem sosyal dayanışmanın en fazla olması gereken dönemdir. Biz üzerimize ne düşerse, belediye olarak yapmaya hazırız. İmkanım yok diyenlere ulaşmaya çalışıyoruz. Lütfen söylenen sözleri göz ardı etmeyelim. Ben evde oturursam tansiyonum çıkıyor diyor, bir yaşlı vatandaşımız. Genç nüfusta seni görünce tansiyonu fırlıyor. Kimseyi tedirgin etmeye hakkınız yok. Bu süreci birlikte atlatmak için kurallara uyalım, uymayanları uyaralım. Bu konuda valilikle de istişare halindeyiz. Herkes önerilerini dile getiriyor. Herkes kırmızı kodla çalışıyor. Herkesin duyarlılık göstermesini istirham ediyorum. Ne kadar kısa sürede bunu atlatırsak, kafamız rahat edecek. Ülke olarak baharı sıkıntılı günler ile geçirmeyelim. Tüm hemşerilerime sağlıklı, mutlu, huzurlu ve kurallara uyduğu günler diliyorum.”

Serkan Horuz

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV